Categories Bez kategorii

Jaki aparat fotograficzny wybrać dla dziecka?

Wybór aparatu dla dziecka nie jest sprawą tak prostą, jak się wydaje.

Najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z dzieckiem o tym, jakie są jego oczekiwania i sprecyzowanie wymagań stawianych przed sprzętem fotograficznym. Następnym krokiem będzie odwiedzenie strony internetowej sprawdzonego sklepu ze sprzętem pochodzącym z oficjalnej polskiej dystrybucji. Warto też porozmawiać w razie pytań ze specjalistami – na infolinii czy w sklepie. Na sam koniec odwiedź salon, w którym obejrzysz nie więcej jak 4 modele, przetestuj. Ostateczny zakup sprzętu spełniającego oczekiwania przyszłego użytkownika to już prawie koniec. Dlaczego taka, a nie inna droga ma największą szansę odnieść oczekiwany sukces?

Po pierwsze, to aparat dla dziecka 

Aparat dla dziecka oznacza, że to ono będzie jego użytkownikiem i to ono ma mieć z niego prawdziwą satysfakcję i przyjemność. Osoba ofiarowująca taką rzecz nie chce mieć świadomości nietrafienia z wyborem. Jeżeli wybrany przez nas sprzęt nie spełni oczekiwań dziecka, stanie się kolejnym bibelotem zbierającym kurz. Aparaty fotograficzne nie są specjalnie tanimi urządzeniami. Jeżeli ktoś taką rzecz kupuje, to bardzo dobrze, żeby nasza pociecha się nią cieszyła jak najdłużej. Dobrze też zadbać, żeby darczyńcy mogli oglądać efekty i postępy młodego adepta fotografii. Te pierwsze samodzielne prace mogą być prezentowane poprzez wywoływanie zdjęć – ich wydrukowanie i umieszczenie w albumach, ramkach, obdarowanie najbliższych. Oczywiście zasadnie będzie także stworzyć dziecku przestrzeń w postaci chmury, do której będzie mogło przesyłać prace i dzielić się nimi z rodziną czy rówieśnikami.

Sprawdzone źródło sprzętu

Przechodząc do meritum, jak już wspomniałem, istotne jest źródło pochodzenia sprzętu – polska dystrybucja. Ewentualne naprawy gwarancyjne odbywają się w autoryzowanych serwisach na terenach RP. Zawsze istnieje możliwość zwrotu i wymiany sprzętu przy zakupie na odległość. Takie aparaty mogą również brać udział w różnego typu akcjach promocyjnych, od darmowych warsztatów i kursów fotograficznych, po akcje typu cash back ze strony autoryzowanego dystrybutora. Warto zapoznać się ze stroną sklepu Fotojoker. Przed zakupem zadzwoń do działu doradztwa, pomoże ustalić jakie aparaty będą najkorzystniejszym zakupem. Obraz przedstawiony podczas tej rozmowy musi być pełny, tylko tak dostaniemy właściwe wskazówki. Nawet jeżeli nasz pierwotny plan zakupowy zostanie obalony, nie bójmy się podczas takich rozmów otwarcie mówić o oczekiwaniach naszego dziecka i budżecie, jaki mamy na to przygotowany.

Dobre doradztwo to klucz do sukcesu

Rozmowa w salonie, szczególnie o tak dużym natężeniu klientów, jak to ma miejsce w salonach Fotojoker, ale także w każdym dobrze prosperującym sklepie branżowym może przysporzyć niepotrzebnych nerwów obsłudze. Pamiętajmy, Ci ludzie muszą obsłużyć jak największą ilość klientów w jak najkrótszym czasie. Wydaje się, że aparat fotograficzny będzie dobrym urządzeniem dla dzieci w wieku co najmniej 5-6 lat, by ich działanie było w pełni świadome i ukierunkowane. Należy rozważyć temperament dziecka, jeżeli jest ono spokojne, ostrożne czy lubiące eksperymenty, poznawanie poprzez doświadczenia i obserwację, to może mieć sprzęt mniej odporny na upadki czy uszkodzenia. Jednak dobrze by było, gdyby miał jak najlepszą optykę, nastawy manualne, szybki i celny autofocus. Dziecko bardziej żywiołowe, lubiące sport, wyzwania i rywalizację, raczej nie skupi się na początku na samej jakości zdjęcia. Będzie potrzebowało aparatu, który wytrzyma mechanicznie upadki, pływanie w basenie, czy w końcu sprawdzi się na wyjazdach kolonijnych nad morzem lub w trakcie zimowych szaleństw.

Technologiczne nowinki to całkiem dobry pomysł

Inne dziecko może chcieć się od razu dzielić efektami swoich zdjęć z kolegami i koleżankami. Tutaj mogą być pomocne aparaty z łącznością bezprzewodową wi-fi czy bluetooth, odchylanym ekranem do selphie, bądź wbudowaną drukarką, pozwalającą od razu mieć namacalne zdjęcie, które może przekazać swojej koleżance czy koledze. Oczywiście do wszystkich cyfrowych aparatów fotograficznych na karty standardu SD można zastosować niewielkie drukarki termosublimacyjne drukujące zdjęcia w formacie 10cm x 15cm, ale takie urządzenie to dodatkowy koszt oraz trudniejsza obsługa.

Na koniec jeszcze jedna uwaga, sprzęt ma za zadanie sprawiać radość użytkownikowi, ale nie może być dla niego zagrożeniem. Spora lustrzanka cyfrowa, czy inny wyróżniający się logotypem sprzęt, którego używa nasza pociecha, może bardzo szybko zmienić właściciela – zostać skradziony. Nasze dziecko może cierpieć nie tylko z powodu rozstania się z ukochanym prezentem, ale również fizycznie z powodu pobicia i czyjejś agresji na jego osobistą przestrzeń. Dlatego warto przestrzec przed zakupem zbyt wybujałego sprzętu, który może być spełnieniem naszych pragnień, a nie naszego dziecka. Rozmawiajmy z dziećmi o fotografii i zachęcajmy do robienia zdjęć, bo to jedna z lepszych dróg do poznania przez nie świata i autorozwoju.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *