Categories Zdrowie & sport

10 zasad bezpiecznej wycieczki rowerowej

Jazda na rowerze po malowniczej okolicy to bez wątpienia jedna z najciekawszych form aktywności fizycznej. Dwa kółka cieszą się coraz większą popularnością – świadczy o tym rosnąca z roku na rok liczba jednośladów na polskich drogach. Niestety, większa liczba rowerzystów to także większa liczba wypadków. Jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze? Oto 10 zasad bezpiecznej jazdy na rowerze, do których warto się stosować, aby chronić zarówno siebie, jak i innych.
bezpieczna jazda na rowerze10 zasad bezpiecznej wycieczki rowerowej
Bezpieczna jazda na rowerze pozwoli Ci czerpać maksymalną przyjemność z aktywności fizycznej, bez niemiłych niespodzianek. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na krótką, czy na dłuższą wycieczkę rowerową, stosuj się do tych kilku zasad, dzięki którym ochronisz siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

1. Kup ubezpieczenie

Stosowanie się do zasad bezpiecznej jazdy na rowerze jest niezwykle ważne i należy poważnie potraktować każdą regułę. Niestety zdarzają się sytuacje losowe, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o ubezpieczenie roweru i rowerzysty, dzięki któremu będziemy czuć się pewniej. 

Kupując ubezpieczenie ”Na Dwa Koła” od Nationale-Nederlanden Towarzystwa Ubezpieczeń S.A. mamy zapewnione:

  • Pomoc Assistance w sytuacji, gdy zepsuje nam się rower lub przebijemy oponę.
  • Pomoc w przypadku nieszczęśliwego wypadku podczas jazdy na rowerze, m.in. przy organizacji transportu do szpitala lub wizyty u lekarza.
  • Wypłata do 10 000 zł odszkodowania w przypadku uszkodzenia, kradzieży lub rabunku roweru. Dodatkowo możemy ubezpieczyć jego wyposażenie np. fotelik dziecięcy, czy przyczepkę rowerową.
  • Wsparcie finansowe, jeśli doznamy urazu, np. złamiemy nogę i będzie konieczna rehabilitacja.
  • Do  50 000 zł odszkodowania w ramach dodatkowego ubezpieczenia OC, które działa w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej – np. jeśli zarysujemy komuś samochód albo potrącimy pieszego. 

Takie ubezpieczenie można kupić w kilka minut, bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę www.nn.pl, wybrać zakres ochrony, podać dane naszych dwóch kółek i dokonać płatności online.
zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

2. Pamiętaj o kasku

Podstawowa zasada bezpiecznej jazdy na rowerze to kask i oczywiście dobry rowe, jak mój rower Lavie SLR 2rower Lavie SLR 2. Niestety wiele osób rezygnuje z ochrony głowy, twierdząc, że jest ona nieprzydatna, niewygodna i brzydko się prezentuje. Nic bardziej mylnego! 

Po pierwsze, kaski dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i wzorach, dzięki czemu bez trudu dopasujesz je do swojego gustu, stroju lub roweru 🙂 Po drugie, dobry kask zapewnia pełen komfort podczas jazdy na rowerze – wystarczy kupić odpowiedni rozmiar i dobrze go założyć. Po trzecie – KASK JEST POTRZEBNY! 

Zderzenie rowerzysty np. z przydrożnym słupem można porównać do upadku z pierwszego piętra na betonowe podłoże. Dlatego nie rezygnuj z ochrony – kup kask i zakładaj podczas wycieczek w mieście i poza nim.

zasady bezpiecznej jazdy rowerowej

3. Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu

Bezpieczna jazda na rowerze to taka, podczas której jesteśmy cały czas widoczni. Używaj świateł nie tylko w trakcie nocnej przejażdżki, ale również za dnia, gdy jest słabsza widoczność (np. podczas deszczu albo w tunelu). 

Pamiętaj też o wymogach w kwestii oświetlenia. Według przepisów, z przodu roweru powinna znaleźć się co najmniej jedna lampka barwy białej, a z tyłu barwy czerwonej (o kształcie innym niż trójkąt.

4. Za każdym razem sygnalizuj swoje manewry

Pamiętaj, aby za każdym razem poinformować kierowców oraz innych rowerzystów, o tym, w którą stronę jedziesz. Podczas prowadzenia samochodu robimy to odruchowo. W przypadku roweru nie zawsze, a przecież nikt się nie domyśli, czy masz zamiar skręcić w lewo, czy w prawo. 

Zamiar wykonania manewru należy zasygnalizować przez wyciągnięcie ręki w stronę, w którą chcesz jechać. To podstawowa zasada ruchu drogowego. Niestety wielu rowerzystów wciąż o niej zapomina. Nieraz, gdy jechałam samochodem, zdarzyło się, że rowerzysta gwałtownie skręcił bez zapowiedzi.

5. Korzystaj ze ścieżek rowerowych

Zgodnie z przepisami drogowymi, rowerzysta jest zobowiązany do jazdy po ścieżce rowerowej, jeśli została ona wyznaczona. Ścieżki są bezpieczne i doskonale sprawdzą się w przypadku osób, które obawiają się wzmożonego ruchu ulicznego. 

Choć ścieżek w Polsce jest mnóstwo, to nadal są miejsca, gdzie ich brakuje lub nagle się urywają. W takiej sytuacji należy poruszać się po jezdni – pamiętaj, że jeżdżenie po chodniku jest zabronione. Wyjątek stanowi sytuacja, w której:

  • masz pod opieką dziecko do 10. roku życia (zgodnie z prawem dziecko poniżej 10. roku życia jest zawsze pieszym, nawet jeśli jedzie na rowerku),
  • warunki pogodowe, takie jak ulewa, gęsta mgła, śnieg czy silny wiatr zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi (na której pojazdy mogą poruszać się z prędkością większą niż 50 km/h) wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonego pasa dla rowerów.

6. Sprawdź sprzęt przed jazdą na rowerze

Bezpieczna jazda na rowerze wymaga bezpiecznego sprzętu. Dokładny przegląd jednośladu należy zrobić przynajmniej dwa razy w roku – wiosną, przed pierwszym wyruszeniem w trasę oraz jesienią, zaraz po zakończeniu sezonu. 

Zacząć należy od usunięcia błota, kurzu i innych zanieczyszczeń – nie musimy od razu kupować profesjonalnych kosmetyków rowerowych, na początek wystarczy wiaderko z ciepłą wodą i szmatka. Po dokładnym umyciu i osuszeniu sprzętu możemy rozpocząć jego przegląd. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan ogumienia, poziom powietrza w kołach, połączenia śrubowe oraz prawidłowe działanie hamulca. Nie można też zapomnieć o napędzie, a więc regulacji przerzutek i naoliwieniu łańcucha.

Oczywiście nie każdy z nas ma czas i ochotę, by uczyć się, jak samodzielnie centrować koło albo wymienić zużyte klocki hamulcowe. Na szczęście profesjonalne serwisy rowerowe (i to z usługą dostarczenia roweru pod sam dom) są praktycznie wszędzie.

7. Pamiętaj o stosowaniu odzieży odblaskowej

Aby jazda na rowerze była w pełni bezpieczna, zaleca się stosować odblaskową odzież oraz akcesoria. Pamiętaj, aby odblaski były częścią ubioru lub zamontuj je na jednośladzie i wyposażeniu w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

8. Bądź czujny w trakcie jazdy!

Zawsze, ale to zawsze zachowaj ostrożność podczas wycieczki rowerowej. Ty możesz stosować się do przepisów, ale inni kierowcy już nie. Dlatego rozglądaj się, trzymaj rękę na hamulcu przy skrzyżowaniach i pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania. Ostrożności nigdy za wiele :).

9. Zanim ruszysz – rozejrzyj się!

Zanim włączysz się do ruchu, musisz się dokładnie rozejrzeć. Niezależnie czy dopiero rozpoczynasz wycieczkę, czy startujesz po postoju, upewnij się kilka razy, że nic Ci nie zagraża i dopiero wtedy wyjedź na ścieżkę lub jezdnię.

jazda na rowerze bezpieczeństwo

10. Nigdy nie jedź na rowerze po alkoholu!

Nigdy nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu! Nie tylko tę samochodową, ale również i rowerową! Pod wpływem alkoholu masz zaburzoną motorykę, wolniejszy czas reakcji oraz brak zdolności do właściwej oceny sytuacji na drodze. Do tego dochodzi problem z utrzymaniem równowagi. To wszystko może skończyć się tragicznie. Ponadto, polskie prawo zakazuje jazdy pod wpływem alkoholu. Zachowaj odpowiedzialność i nie ryzykuj zdrowia i życia – swojego oraz innych uczestników ruchu.

Dowiedz się, jak dodatkowo zabezpieczyć siebie i swój rower >>>

Stosowanie się do powyższych zasad może zminimalizować ryzyko wypadku, ale niestety nie eliminuje go całkowicie. Jeśli chcesz zapewnić sobie wsparcie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych, wykup ubezpieczenie “Na Dwa Koła, którym możesz objąć siebie i swój rower. 

W ramach pomocy ubezpieczyciel m.in.:

  • naprawi Twój rower lub e-hulajnogę, 
  • gwarantuje wsparcie oraz pomoc medyczną, jeśli ulegniesz wypadkowi,
  • wypłaca ustaloną kwotę, którą możesz przeznaczyć np. na prywatne leczenie.

Mimo że zainteresowanie rowerami rośnie z roku na rok, wiele osób nawet nie wie o istnieniu takiego ubezpieczenia. Wielka szkoda, bo nie kosztuje majątku, a zapewnia spokój ducha i poczucie bezpieczeństwa podczas weekendowych wycieczek z rodziną, czy codziennego dojazdu do pracy.

Tekst powstał we współpracy z Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A..

11 comments

Adam says:

Fajne to ABC dla rowerzystów!!!

https://www.secretaddiction.pl/?m=1 says:

Bezpieczeństwo to podstawa! Dawno nie jeździłam na rowerze 😉

Katsuumi says:

Ja często jeżdżę ale na rolkach i bez bicia przyznam że nie noszę kasku ani ochraniaczy 🙂

Emka says:

Przy skręcie w ledwo 99% rowerzystów wali w lewo po tym jak machnęli ręką i już. Nikt prawie nie wie, że należy upewnić się, że można bezpiecznie zjechać do osi jezdni i dopiero sygnalizować i skręcać.

JednoSpojrzenie says:

Ja właśnie jestem na etapie wybierania roweru 🙂

Anna says:

Jak wychodzę jeździć na rowerze to nie ruszam się bez kasku 🙂

Edyta says:

W punkcie 2. dodałabym, że dotyczy to również dzieci przewożonych w fotelikach. To, co widać na drogach, to masakra czasami… Albo kask jest, tylko źle założony lub odpięty…

sandrak says:

Ja widzę zazwyczaj dzieci bez kasku..

Dlaczego należy jeździć rowerem w kasku? - powody, dla których warto says:

[…] Jeżdżąc rowerem w kasku, masz poczucie bezpieczeństwa, co z kolei wpływa na lepsze samopoczucie w trakcie wycieczki rowerowej. Oczywiście należy zachować szczególną ostrożność. To, że założymy kask, wcale nie powoduje, że mamy czuć się pewni, bezpieczni i szarżować. Nadal musimy być bardzo ostrożni, jeździć zgodnie z przepisami. O tym przeczytasz w artykule 10 zasad bezpiecznej wycieczki rowerowej. […]

Rower LAVIE SLR 2 - recenzja, moja opinia po 3 miesiącach użytkowania says:

[…] bagażnik, dzięki czemu rower jest od razu gotowy na wycieczkę! Oczywiście najpierw poznaj 10 zasad bezpiecznej wycieczki rowerowej, aby wiedzieć, jak się zachować na drodze i o czym nie można zapomnieć np. o […]

Just nature says:

uwielbiam takie wycieczki i podziwianie krajobrazów <3

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *