Brzuch po porodzie to dla wielu kobiet duża bolączka po porodzie. Zadajemy sobie pytania: kiedy wróci do normy, dlaczego nadal jest taki duży, co zrobić, żeby był ładniejszy. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na większość z nich.
Jak wygląda brzuch po porodzie?
Poruszane tematy
Kiedy jesteśmy w ciąży, w naszym ciele dochodzi do bardzo wielu zmian. Inaczej pracuje nasz układ krążenia, układ oddechowy, układ ruchu, inaczej wygląda nasze ciało. Największe zmiany widać jednak po naszym brzuchu. Od drugiego trymestru wykonuje bardzo ciężką pracę, gdyż musi zadbać o miejsce dla rozwijającego się dziecka, jednocześnie dbając o odpowiednią pracę narządów wewnętrznych. U zdecydowanej większości kobiet dochodzi wówczas do powstania rozejścia mięśnia prostego brzucha i jest to całkowicie fizjologiczne i wręcz pożądane. Więcej o rozejściu przeczytasz tutaj: ROZEJŚCIE MIĘŚNIA PROSTEGO BRZUCHA.
Ale dlaczego tak jest, że część kobiet wychodzi ze szpitala z małym brzuszkiem, a część jeszcze przez jakiś czas otrzymuje gratulacje z okazji ciąży? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Za taki stan rzeczy odpowiadają zarówno geny, jak i nasz styl życia (nawyki ruchowe, żywieniowe, ewentualne problemy w obrębie kręgosłupa itp.). Nie bez znaczenia jest również rodzaj porodu, gdyż cesarskie cięcie jest dużym obciążeniem dla mięśni i ich funkcja zostaje zaburzona.
Brzuch po porodzie może być zarówno podobny do tego sprzed ciąży, jak i zdecydowanie większy i przypominający brzuszek ciążowy. Może być pokryty rozstępami, a może być zupełnie gładki. Nie ma jednej definicji i jednego „słusznego” wyglądu.
Jak długo utrzymuje się brzuch po ciąży?
To kolejne pytanie, na które nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Są kobiety, u których zmiany cofają się samoistnie w dość krótkim czasie, a są takie, które potrzebują wsparcia specjalistów nawet kilka lat po porodzie.
Bardzo często jednak nie mamy świadomości, że już przed ciążą i w trakcie jej trwania możemy podjąć działania dla sprawnie funkcjonującego brzucha. Kobiety, które stosują zbilansowaną dietę, są aktywne fizycznie, mają większą szansę na szybki powrót do sprawności po porodzie niż kobiety, które dopiero po urodzenia dziecka wprowadziły zmiany.
Musimy pamiętać, że każde ciało jest inne i porównywanie się do innych kobiet nie jest dobrym pomysłem. Warto przywiązać uwagę do tego na co MY mamy wpływ i podjąć działania, które będą celem samym w sobie (np. podjęcie regularnej, dopasowanej do nas aktywności fizycznej, zmiana odżywiania), a nie np. zgubienie określonej liczby kg. Ciało po ciąży to już nie jest to samo ciało co przed. Warto mieć to na uwadze.
Jak pozbyć się zwisającego brzucha po ciąży?
W tym celu warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty/tki urofizjologicznego/ej. Bardzo często podejmując działania mające na celu poprawę funkcjonowania brzucha i ciała zmienia się jego wygląd. To na czym zależy specjaliście to pomoc w powrocie do odpowiedniej pracy mięśni (szczególnie mięśnia poprzecznego brzucha i mięśni dna miednicy).
Nie ma jednego skutecznego rozwiązania dla wszystkich, dlatego warto skonsultować wygląd brzuszka z kimś, kto podejdzie do nas indywidualnie.
Zawsze podstawą będzie odpowiednio dopasowana aktywność fizyczna, zdrowa, zbilansowana dieta (warto przeczytać artykuł: najważniejsze zasady zdrowego odżywiania), nawodnienie (szczególnie, gdy karmimy piersią). Będą kobiety, u których może się okazać, że to zbyt mało, jednak bez wprowadzenia tych zmian nie warto podejmować się zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, zabiegów operacyjnych, gdyż efekty mogą być nietrwałe.
Jak zadbać o brzuch po porodzie?
Podsumowując, nie ma jednej uniwersalnej recepty na przywrócenie wyglądu brzucha sprzed ciąży. Bardzo duże znaczenie mają geny, nasze nawyki sprzed ciąży, to czy byłyśmy aktywne, ile kg nam przybyło przez ciążę, jak pracują nasze mięśnie.
Aby zadbać o brzuch po porodzie, zadbajmy o podstawy:
- Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna,
- Zbilansowana dieta,
- Nawodnienie.
Jeżeli nadal nie odpowiada nam wygląd brzucha, możemy sięgnąć po bardziej inwazyjne sposoby. Jednak bez zmian w codziennym funkcjonowaniu, nawet one nam nie pomogą. Powrót do sprawności po porodzie to proces. U niektórych dłuższy, u niektórych krótszy. Każde ciało jest inne i inaczej będzie reagowało. Aby go przyspieszyć, polecam wizytę u fizjoterapeuty/ tki uroginekologicznego/ej, a później konsultację z trenerem, który również ma wiedzę w doborze odpowiedniej aktywności dla kobiety po porodzie i może poprowadzić proces zmian dalej. W razie wątpliwości i pytań, możesz skontaktować się ze mną poprzez maila: kontakt@trenerkamam.pl