Categories Bez kategorii

Co zrobić z zepsutym sprzętem elektronicznym i elektrycznym?

Zużytego sprzętu elektronicznego nie można wyrzucić na śmieci. W takim razie co zrobić z zepsutym sprzętem elektronicznym i elektrycznym? Dziś podpowiadam!

Co zrobić z zepsutym sprzętem elektronicznym i elektrycznym?

Dostałeś nowy sprzęt AGD czy RTV na święta i nie wiesz, co zrobić ze starym? Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj na śmieci! Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która obowiązuje na terenie naszego kraju od 2005 roku, nie możemy tak po prostu wyrzucić sprzętu elektronicznego czy elektrycznego na śmieci. Zapis mówi o tym, ze sprzęty, które działania dzięki dopływowi prądy elektrycznego oraz obecność pól elektromagnetycznych, muszą być poddane zbieraniu, odzyskowi i recyklingowi, a następnie przekazane do specjalnych punktów. Co więcej, każdy producent, importer czy dystrybutor sprzętu ma obowiązek umieszczenia na opakowaniu urządzenia specjalnego symbolu – przekreślonego kontenera, a także dołączyć informację o negatywnych skutkach obecności niebezpiecznych substancji w środowisku. Dzieje się tak, ponieważ w urządzeniach znajdują się substancje, które są szkodliwe na środowiska. Należy do nich m.in. ołów, nikiel, rtęć, kadm czy sześciowartościowy chrom.

co zrobić z zużytym sprzętem elektronicznym

Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny – co robić?

Jeśli zastanawiasz się co zrobić z zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym, przygotowałam dla Ciebie mini ściągawkę. Sprzęt możesz:

  • oddać do sklepu, w którym kupujesz nowe urządzenia. Pamiętaj jednak, ze ten fakt musisz zgłosić sprzedawcy. Ma on w obowiązku przyjąć od Ciebie sprzęt i to bezpłatnie, o ile liczba kupowanych sprzętów jest równa tym, które chcesz oddać,
  • oddać do punktów odbiorów odpadów elektrycznych i elektronicznych,
  • oddać do organizacji, które zajmują się odzyskiem sprzętu elektrycznego, a także elektronicznego,
  • zostawić w miejscu, w którym są zbierane elektrośmieci np. w niektórych marketach budowlanych,
  • oddać do punktu złomu. Pamiętaj jednak, że musi on być wpisany do rejestru zbierających zużyte urządzenia,
  • organizacji odzysku sprzętu elektrycznego elektronicznego,
  • oddać do serwisu AGD i RTV. Dotyczy do urządzeń, które są niesprawne i nie ma możliwości ich naprawy lub jest ona po prostu nieopłacalna. W takiej sytuacji można je bez problemu zostawić w punktach naprawy.

Dlaczego wato segregować śmieci?

Segregacja śmieci, w tym odpowiednie wyrzucanie sprzętu elektronicznego i elektrycznego, jest niezwykle istotne dla środowiska. W sprzętach RTV i AGD znajduje się wiele substancji, które mają bardzo negatywny wpływ dla naszej planety. W związku z  tym powinny być one przetwarzane w specjalnych zakładach i być poddane procesowi odzysku, recyklingu albo unieszkodliwienia. Dzięki temu substancje nie przedostają się do środowiska i nie zanieczyszczają go.

2 comments

Michal says:

Zadzwonić do serwisu i naprawić.

sandrak says:

nie każdy się naprawi 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *