Cesarskie cięcie – jak się przygotować? Masz więcej praw i możliwości niż myślisz

Cesarskie cięcie, podobnie jak poród naturalny, spędza sen z powiek nie jednej przyszłej mamy. Jak się przygotować? Masz więcej praw i możliwości niż myślisz! Opowie o tym Agnieszka Pluta-Szkaradek, doula, edukatorka okołoporodowa oraz instruktorka Polskiej Szkoły Rodzenia w UK.

jak się przygotować do cesarskiego cięcia

Co to jest cesarskie cięcie?

III trymestr ciąży. Dowiadujesz się nagle, że z powodów medycznych, Twój lekarz prowadzący (lub położna) rekomendują zakończenie ciąży drogą cesarskiego cięcia?

Ale jak to? Czemu? Dlaczego ja? A chciałam rodzić naturalnie, może nawet i w domu…

Druga wersja. Od samego początku ciąży, albo nawet i przed… wiesz, że Twoje dziecko urodzi się przez cesarskie cięcie.

I trzecia opcja. Poród rozpoczyna się sam lub jest wywoływany, a czasie jego trwania zachodzi proces jego medykalizacji, co w konsekwencji zaburza jego proces i… kończymy go nagłym, nieplanowanym wcześniej cięciem.

W tym artykule opowiem Ci jak przygotować się na każdą z tych sytuacji i zadbać o to, aby przebiegła tak, jak tylko możesz sobie to zaplanować. Przedstawię Ci również Twoje prawa w czasie ciąży i na porodówce. Zachęcę do edukowania i zdobywania wiedzy, bowiem to jest klucz do wielu rozwiązań, na które masz istotny wpływ. Zostań ze mną i dowiedz się, co możesz zrobić, aby czuć się przygotowaną na każdą ewentualność.

Nazywam się Agnieszka Pluta-Szkaradek, najprościej znaleźć mnie na Facebooku, gdzie dzielę się z Wami swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami. Jestem doulą, edukatorką okołoporodową, instruktorką Polskiej Szkoły Rodzenia w UK (https://www.facebook.com/polskaszkolarodzeniawuk) i hipnoporodu. Zajmuję się wsparciem emocjonalnym oraz fizycznym kobiet w ciąży, w porodzie, połogu. Pasjonuję się karmieniem piersią i naturalnym podejściem do życia. Jestem również autorką książki „Poród zaczyna się w głowie”, którą znajdziesz na www.ksiazkaoporodzie.co.uk, a dziś zapraszam Cię w podróż do narodzin, które wyglądają nieco inaczej niż naturalne.

Czy to źle, że nie urodziłam naturalnie? Ależ nie! Ale wiem, że możesz czuć się z tym źle, nieswojo, obwiniać siebie, że nie dałaś rady. To emocje, które dość często narzuca nam społeczeństwo. Masz prawo do tego, aby czuć, dokładnie to, co czujesz. Pobądź z tymi emocjami jakiś czas, a kiedy poczujesz, że nadszedł moment, aby uzdrowić te narodziny, ja będę czekała TU (https://www.facebook.com/mojadoulawuk) i obiecuję, że zrobię wszystko, co w mojej mocy i sile oraz w moich zawodowych kompetencjach, aby uzdrowić Twoją traumę.

Zanim przejdziemy do meritum, warto przyjrzeć się temu, co to, tak właściwie jest cesarskie cięcie?

cesarskie cięcie

CESARSKIE CIĘCIE – jest to operacja medyczna polegająca na przecięciu 7 warstw w okolicy podbrzusza i wydobyciu dziecka wraz z łożyskiem z macicy. Ot, taka sucha definicja. Jak każda operacja niesie za sobą konsekwencje, więc kobieta musi wyrazić pisemną zgodę

A czym jest Cesarskie Cięcie naprawdę?

Porodem, który nacechowany jest emocjami. Często strachem, lękiem, niezrozumieniem, a czasem ekscytacją, radością, miłością, poczuciem bezpieczeństwa. Potocznie nazywana „cesarka” to również narodziny matki, która oddaje swoje ciało w ręce lekarzy, aby jej dziecko (dzieci) bezpiecznie przyszły na ten świat. To zaufanie, którego nam często brakuje. I oczywiście, nie można tu generalizować i wrzucać wszystkich przypadków do jednego worka, bowiem każda z Was jest inna i ma swoje powody, dla których dziecko rodzi się w ten, a nie inny sposób.

Pracując, jako doula, zdarza mi się, towarzyszyć w czasie cesarskich cięć. Na szczęście w Wielkiej Brytanii nie jest zabroniona obecność osoby towarzyszącej na sali operacyjnej. Dlatego miałam kilka okazji, aby zaobserwować, co dzieje się w takiej sytuacji z kobietą oraz personelem medycznym. I muszę przyznać, że uczucia pojawiające się we mnie, są niczym w porównaniu z tym, co dzieje się w głowach mam.

Kiedy wykonuje się cięcie cesarskie?

Przyjrzyjmy się zatem, najczęstszym powodom, dla których wykorzystywany jest ten cud medycyny, który niejednokrotnie ratuje życie mamy i dziecka.

1.Planowane cesarskie cięcie z powodu medycznego

Do najczęstszych przyczyn planowanego cesarskiego cięcia z powodów medycznych zalicza się:

  • łożysko przodujące, czyli położenie łożyska, które całkowicie lub w części zasłania ujście szyjki macicy,
  • nieprawidłową pozycję dziecka, najczęściej poprzeczna, (UWAGA! Pozycja pośladkowa jest jedną z form fizjologicznych, nie jest uznawana za nieprawidłową i można rodzić naturalnie),
  • ciąża bliźniacza (lub więcej),
  • cholestaza ciążowa (niekoniecznie musi być cc, ale jest to częsty wybór),
  • inne choroby współistniejące (onkologiczne, okulistyczne, psychiatryczne, itp.)
  • wady wrodzone dziecka i jego kondycja medyczna.

2. Twój wybór cesarskiego cięcia, jako rodzaju porodu.

3. Nagłe, nieplanowane cięcie cesarskie

Najczęściej dochodzi do (z ang.) emergency c-section z kilku powodów:

  • stan przedrzucawkowy, rzucawka,
  • indukcja porodu + kaskada interwencji medycznych,
  • brak postępu porodu,
  • nadmierna medykalizacja porodu, a co za tym idzie nieprawidłowy zapis KTG,
  • znieczulenie zewnątrzoponowe (Epidural), czego konsekwencją jest to, że kobieta nie czuje swojego ciała i nie potrafi z nim współpracować, pomimo pełnego rozwarcia.

Jaki przygotować się do cesarki? Prawa i możliwości

I dochodzimy do punktu kulminacyjnego, czyli konkretnie, na co masz wpływ Ty i Twój partner.

1. Wybór miejsca porodu. Możesz wybrać szpital, w którym chcesz urodzić. Zapoznaj się z jego strukturą, standardem, zasadami, poznaj personel.

2. Napisz PLAN PORODU CESARSKIEGO CIĘCIA. Uwzględnij w nim:

  • partnera porodowego na sali operacyjnej,
  • rodzaj znieczulenia: Spinal (podpajęczynówkowe) lub General (ogólne),
  • gdzie będą przyczepione diody do monitorowania Twojego stanu (na klatce piersiowej czy na plecach),
  • poproś o cewnikowanie po znieczuleniu oraz o to, aby w czasie jego trwania personel znajdował się za Twoją głową,
  • możesz również poprosić o: przyciemnienie światła na czas rodzenia się dziecka, puszczenie Twojej ulubionej muzyki, użycie olejku eterycznego.

Słyszałaś o metodzie GENTLE CESAEARAN SECTION, czyli o cesarce francuskiej? Tak, masz do niej PRAWO! Twoje dziecko może urodzić się delikatnie, wolno i spokojnie.

cesarskie cięcie jak się przygotować

3. Możesz użyć też specjalnego gwizdka porodowego.

4. Zastanów się, kto i kiedy przetnie pępowinę. Masz prawo do porodu LOTOSOWEGO. Zadaniem personelu będzie zabezpieczenie łożyska w misce z dostępem do powietrza.

5. Uwzględnij kontakt skóra do skóry.

6. Zaznacz jak planujesz karmić dziecko. Poproś o wsparcie doradcę laktacyjnego.

7. Ustal, czy chcesz podawać dziecku witaminę K czy nie. Jeśli tak, to, w jakiej formie: jednorazowym zastrzyku czy w kropelkach.

8. Pamiątka z narodzin. Możesz zatrudnić profesjonalnego fotografa porodowego (np. Ania Wibig i jej Obiektywnie Najpiękniejsze) lub poprosić partnera, albo położną, aby upamiętniła ten ważny moment.

9. Warto rozważyć również współpracę ze mną, jeśli mieszkasz w UK (kliknij tu: mojadoulawuk.co.uk) lub inną doulą i przygotować się emocjonalnie na każdy możliwy scenariusz.

Mam nadzieję, że czujesz się teraz pewniej i bezpieczniej. Wiesz, że masz prawa. Masz PRAWO BYĆ POINFORMOWANĄ, DOEDUKOWANĄ I ŚWIADOMĄ. Masz prawo również odmówić. W moim odczuciu ważne jest, abyś podejmowała swoje decyzje w zgodzie z tym, co czujesz, ale również z fajną zasadą FULL INFORM CHOICE. I pamiętaj, że jeśli położna lub lekarz Cię zastrasza nie informując jednocześnie o medycznych uwarunkowaniach, masz prawo poprosić o drugą i trzecią opinię.

TO JEST TWÓJ PORÓD I TY JESTEŚ TU NAJWAŻNIEJSZA!

Z miłością,

Agnieszka Pluta-Szkaradek

cesarka




Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *