Categories Blog Lifestylowy

Co zabrać na wycieczkę w góry? Jak się spakować?

Wiosna i lato to idealny moment na podróże. Aby relaks był udany, należy wziąć wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Co zabrać na wycieczkę w góry? Jak się spakować? Dziś podpowiadam!

co zabrać w góry

Jak się spakować w góry?

Jestem miłośniczką morza, ponieważ mieszka tam moja ciocia. W związku z  tym potrafiłam jeździć do niej kilka razy w ciągu roku. Mimo to uwielbiam góry, które również miała okazję odwiedzić jako dziecko. Góry są magiczne. Widoki zapierające dech w piersiach to tylko jeden z atutów górskich wycieczek. Mnie góry uspokajają, dają mi wiele do myślenia i pozytywnie wpływają na moje samopoczucie.

Aby nasza podróż była udana, nie liczy się tylko pogoda, ale również odpowiednie przygotowanie. Góry rządzą się swoimi prawami i wyjeżdżając w nie, potrzebujemy zupełnie innych ubrań i przedmiotów niż jadąc nad morze. Po drugie, nie bez znaczenia jest również pora roku. Zupełnie inna będzie odpowiedź na pytanie, co zabrać na wycieczkę w góry zimą i co zabrać w góry latem. Oczywiście moja lista jest orientacyjna. Możesz się nią kierować 🙂

Pozwolę sobie dodać od siebie, że do górskiej wycieczki należy podejść z pokorą. Niestety nie jesteśmy niezniszczalny, a góry, szczególnie zimą, są niebezpieczne.

Kilka lat temu wybrałam się w góry zimą. I o ile kondycyjnie byłam gotowa na wędrówki, o tyle warunki pogodowe nie pozwalały. Nie miałam pojęcia o wędrówkach górskich, specjalnego sprzętu, co uniemożliwiło mi wycieczkę. Wtedy zrozumiałam, że do gór trzeba mieć szacunek. A niestety wiele osób nie ma, co kończy się utratą zdrowia, a nawet i życia. Niejednokrotnie pojawiają się smutne historie w telewizji. I choć moja kondycja jest świetna, to zdobywanie trudniejszych szlaków górą jest poza moim zasięgiem. Bardzo bym chciała, ale dla mnie to za duże niebezpieczeństwo.

Jeśli masz zamiar wybrać się w góry zimą – nie szalej i nie przesadzaj. Czasami wystarczy chwila nieuwagi…

Wracając do tematu, tego jak spakować się i co zabrać na wycieczkę w góry, przedstawiam Wam moją listę – dotyczy ona zarówno ubrań, jak i innych przydatnych przedmiotów.

Jak się ubrać w góry?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że podstawowym elementem ubioru na górską wycieczkę są buty trekkingowe. Idealnie sprawdzą się bez względu, jaki szlag wybierzesz. Obuwie te mają odpowiednią twardość, podtrzymują kostek, a tym samym są bezpieczne, minimalizując ryzyko skręcenia czy złamania.

Jak się spakować w góry latem?

 • koszulka, która odprowadza wilgoć na zewnątrz
 • bielizna termoaktywna,
 • koszulka z długimi rękawami, która ochroni przed promieniami słonecznymi,
 • nakrycie głowy chroniące przed słońcem np. czapka z daszkiem, kapelusz
 • bandana,
 • buty trekkingowe damskie lub męskie.

Jak się spakować w góry zimą?

 • bielizna termoaktywna,
 • t-shirt termoaktywny,
 • bluza termoaktywna albo kamizelka polarowa,
 • odzież przewciwdeszczowa,
 • czapka/kominiarka,
 • rękawiczki,
 • zimowe buty trekkingowe,
 • raki – nawet jeśli planujesz wycieczkę w niższe góry, to i tak je weź!
 • czołówka – i do tego zapasowy zestaw baterii.

co zabrać na wycieczkę w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Plecak

Niezależnie od tego, czy wycieczka ma trwać godzinę, czy kilka, koniecznie musisz zabrać ze sobą plecak. Spakuj do niego wodę, a w chłodne dni termos z ciepłą herbatą. Niezbędne będą również przekąski, które zapewnią Ci energię. Jeżeli planujesz całodniowy lub kilkudniowy wypad, przydadzą Ci się naczynia turystyczne, szczególnie zimą,. aby móc przygotować ciepłu posiłek. Nie zajmują wiele miejsca. Oczywiście ich ilość, rodzaj uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Naczynia są lekkie, więc nie będą Ci ciążyć podczas wędrówki. Wybieraj modele, które po złożeniu naczynia będą kompaktowe i nie zajmą zbyt wiele miejsca.

Kurtka przeciwdeszczowa

Kurtka przeciwdeszczowa to obowiązkowy element garderoby. Warto również zainwestować w pelerynę, która kosztuje grosze. Niestety pogoda w górach bywa kapryśna i nawet jeśli rano świeci słońce, to popołudniu może padać. Dobra kurtka przeciwdeszczowa powinna by wykonana z oddychającego materiału. Dzięki temu ani się nie spocisz, ani nie wychłodzisz.

Niezbędniki w terenie

Zapakuj również mapę, kompas oraz GPS. Może się zdarzyć, ze przez przypadek się zgubisz.

Kosmetyki

Co zabrać na wycieczkę w góry? Krem z filtrem przeciwsłonecznym. I to bez względu na porę roku! Latem dodatkową ochronę będzie stanowić czapka z daszkiem lub kapelusz, a także okulary przeciwsłoneczne. Najlepiej, aby blokowały one promieniowanie UVA oraz UVB. Warto spakować również balsam do ust.

Apteczka

Do plecaka spakuj również niewielką apteczkę. Powinny znaleźć się w niej tabletki przeciwbólowe, bandaże, plastry oraz octenisept.

Dokumenty oraz gotówka

Weź ze sobą pieniądze oraz dokumenty.

Opcjonalnie warto również spakować:

 • scyzoryk lub nóż,
 • kijki do nordic walking – będzie Ci łatwiej chodzić,
 • śpiwór i namiot – jeżeli planujecie nocleg w schronisku albo pod gołym niebem,
 • nylonową linkę,
 • gwizdek,
 • zapałki lub zapalniczkę.

Mam nadzieję, że już wiesz, co zabrać na wycieczkę w góry. Jak już wspomniałam, to orientacyjna lista. Wszystko zależy od szlaku, ilości godzin w górach i przede wszystkim pogody.

jak spakować się w góry

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *