Czy proszek do prania może być eko?

Coraz więcej mówi się o tym, że używane przez nas produkty powinny być przyjazne dla środowiska – dotyczy to zarówno ich składu, jak i procesu produkcji produktu oraz opakowania. Wzrasta ekologiczna świadomość społeczeństwa, a wraz z nią popyt na bezpieczne dla ekosystemu środki. Jakie warunki powinny spełniać detergenty? Czy proszek do prania może być eko? Odpowiadamy w artykule!

czy proszek do prania może być eko
Happy family mother housewife and child daughter in laundry with washing machine

Zwróć uwagę na skład

To, z jakich substancji składa się produkt, ma dominujący wpływ na jego działanie. Aby detergent miał pożądane właściwości (takie jak hipoalergiczność, dezynfekcja, odplamianie) musi posiadać składniki, które je przeprowadzą. Dobrą wiadomością jest fakt, że zyskującym popularność wśród konsumentów trendem jest proekologiczność. Coraz częściej zwraca się uwagę na to, czy wybrany produkt jest bezpieczny i biodegradowalny – im mniej śladów w środowisku zostawia, tym lepiej. Proszek do prania może być eko, od producenta zależy jednak czy wykorzystuje szkodliwe związki mające na celu między innymi zmiękczenie wody – np. fosforany i zeolity (tworzące osad na dnie rzek i jezior). Chcąc wybrać nieszkodliwe dla ekosystemu środki piorące zwróćmy uwagę na hipoalergiczne środki do prania Mr. ZIGGI.

czy proszek do prania może być eko

Ekologiczne opakowanie, czyli ograniczamy plastik

Kolejnym sposobem na odpowiedzialny wybór jest sięganie po produkty znajdujące się w opakowaniach pochodzących z recyklingu. Aby powstrzymać nadmierne wytwarzanie śmieci ograniczajmy plastik – zamiast proszku w foliowej torbie lepiej jest kupić produkt w kartonowym opakowaniu. Poszukując środków do prania (czy jakichkolwiek innych artykułów) stawiajmy na te, których opakowania nadają się do ponownego użycia. Warto również pamiętać, żeby po zużyciu produktu wyrzucać je do odpowiednich pojemników i segregować śmieci.

Środki piorące muszą być skuteczne

Ważne jest, aby wybrany przez nas produkt był przyjazny środowisku – nie jest to jednak jedyne wymaganie postawione przed produktem. Przeprowadzając ekologiczne pranie warto pamiętać, aby wybrać detergent:

  • hipoalergiczny – jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy cierpimy na alergię, pierzemy ubrania dzieciom lub mamy nadwrażliwą skórę,
  • dezynfekujący – pozwoli to na pozbycie się z tkanin powstałych bakterii, grzybów, roztoczy i innych drobnoustrojów,
  • wydajny – czyli taki, którego formuła jest skoncentrowana (zaoszczędzimy w ten sposób zużycie produktu, a co za tym idzie, zmniejszymy wydatki).

czy proszek do prania może być eko

Proces produkcji ekologicznego proszku do prania

Aby możliwie najbardziej ograniczyć negatywne oddziaływanie chemii gospodarczej na ekosystem warto wybrać środek, którego tworzenie zostawiło jak najmniej śladów w środowisku. Za przykład posłużyć może proces produkcji środków piorących Mr. ZIGGI, który opiera się na metodzie suchej – pochłania ona 70% mniej energii. Dodatkowo – duża jej część pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł (dzięki panelom fotowoltaicznym). Na produkcji tworzony jest też system zamkniętego obiegu wody technologicznej.

Czy proszek do prania może być eko – podsumowanie

Zwracając uwagę na kondycję naszej planety powinniśmy każdorazowo sprawdzać czy wybierane produkty są ekologiczne. W przypadku proszków do prania zwracajmy uwagę na skład i wybierajmy te, które nie zawierają szkodliwych dla ekosystemu substancji. Warto również zaznaczyć, że przyjazne środowisku środki chemiczne mogą być bardzo skuteczne. Dokładnie opracowane składy i rygorystyczne badania laboratoryjne pomagają produkować proszki i płyny do prania, które są bezpieczne dla środowiska, pranych tkanin oraz naszej skóry.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *