Categories Zdrowie & sport

Dlaczego warto biegać? – 10 powodów

Nie ma wątpliwości, ze od kilku lat można zauważyć trend na bieganie. Dlaczego warto biegać? Oto 10 głównych powodów

dlaczego warto biegać

Dlaczego warto biegać? – 10 powodów

Bieganie to jeden ze sposobów na fajną i tanią aktywność fizyczną. Niesie za sobą wiele korzyści. Dlaczego warto biegać? Oto 10 głównych powodów:

 1. Stanowi lekarstwo na wiele chorób
  Regularna aktywność fizyczna w postaci biegania ma korzystny wpływ na nasz organizm i zapobiega wielu chorobom. Przede wszystkim reguluje pracę serca oraz naczyń krwionośnych. Dodatkowo poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, zapobiega odkładaniu się cholesterolu. obniża ciśnienie krwi, dotlenia organizm, a także usuwa zbędne produkty przemiany materii takie jak nadmiar amoniaku czy soli, a także toksyny i kortyzol. Co wiecej, według badań, bieganie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Co więcej, wiecie, że podczas biegania pobudzamy pracę jelit? To z kolei korzystnie wpływa na proces trawienia.
 2. Pozytywnie wpływa na gęstość kości
  Według hiszpańskich naukowców, bieganie ma korzystny wpływ na gęstość kości. Co ciekawe, jeśli biegamy na dłuższe dystanse, to hamuje się starzenie tkanki kostne.
 3. Pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów
  Oprócz korzystnego wpływu na nasz układ krążeniowo-oddechowy, bieganie pozytywnie wpływa na naszą sylwetkę. Wiecie, że amerykańscy naukowcy z Human performance Laboratory stwierdzili, ze to jedna z najbardziej skutecznych metod w pozbyciu się zbędnych kilogramów? Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym uczestnicy biegali przez 45 minut na bieżni. Okazało się, że przez 14 godzin po treningu utrzymywał się u nich przyśpieszony metabolizm i spalały poro tłuszczu.
  dlaczego warto biegać
 4. Pomaga pozbyć się niechcianego cellulitu
  Nie ma wątpliwości, że cellulit to jeden z największych wrogów każdej kobiety. W trakcie biegania nasz organizm wykorzystuje komórki tłuszczowe jako źródło energii. Ponadto poprawia się krążenie krwi, o czym już pisałam, a także napięcie skóry.
 5. Pozytywnie wpływa na kondycję naszej skóry
  Dlaczego warto biegać ? Dlatego, ze ta forma aktywności poprawia kondycję naszej skóry. Jak już wiecie, bieganie przyśpiesza krążenie krwi. Dobre krążenie krwi wiąże się z większą produkcją kolagenu. To z kolei sprawia, ze skóra staje się bardziej elastyczna, a więc opóźniony jest proces starzenia się skóry. Ponadto, wraz z potem usuwają się wolne rodniki i toksyny, co także wpływa pozytywnie na kondycję naszej skóry.
 6. Uczy samozaparcia, samodyscypliny, a także motywuje
  Bieganie to jeden z najlepszych sposobów na to, aby się zmotywować, nauczyć się dyscypliny i cierpliwości. Bieganie pokazało mi, że jeśli dążę do jakiegoś celu, to jestem w stanie go zrealizować. Wystarczy troszkę cierpliwości i samozaparcia. Wyznaczam sobie cele i realizuje je. Przed ciążą moim celem było przebiegniecie 10 km w mniej niż 50 minut. Biegałam aż mi się udało. W tym czasie planowałam trasę, w którym momencie przyśpieszyć, zwolnić i się udało 🙂 Tak forma aktywności pokazuje mi, że efekty są widoczne, cele można osiągnąć, tylko potrzeba chęci i odpowiedniego planu działania.
 7. To chwila dla Ciebie
  Podczas biegania jesteś tylko Ty. Masz czas dla siebie, dla przemyśleń 🙂 To idealna opcja mamusiek, które mogą na chwilę porzucić rolę mamy 🙂 Od zawsze bieganie stanowi MÓJ czas, MOJĄ chwilę relaksu. I tak będzie zawsze. Chyba, ze Maksyś również pokocha bieganie (tak sądzę), to bezie to już nasz czas 🙂
  dlaczego warto biegać
 8. Pomaga się odstresować
  Dlaczego warto biegać ? Ze względu na.. stres! Bieganie pomaga się odstresować. To jeden z głównych powodów, dla których biegam. Podczas biegania masz chwilę, aby wyrzucić z głowy wszystkie złe myśli. Dobry trening sprawi, że zaraz po nim jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani. Naprawdę! Spróbujcie sami 🙂 Jak jestem zła i wróce z biegania, to od razu wszystko jest piękniejsze 🙂
 9. Zwiększa libido
  Badacze z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili badanie, na podstawie którego wykazali, że mężczyźni, którzy ukończyli 50 lat i biegają przynajmniej 3 godziny w tygodniu, mają o 30% mniejsze ryzyko impotencji w porównaniu ze swoimi rówieśnikami, którzy nie biegają? z Uniwersytetu Harvarda
 10. Przedłuża życie
  I najważniejsza sprawa. Wiecie, że bieganie przedłuża życie? Tezę tą potwierdzają badania naukowców University Stanford School of Medicine w USA. Przez 21 lat obserwowali oni 538 biegaczy i biegaczek i 423 osoby, prowadzące siedzący tryb życia, ale z dobrym stanem zdrowia. Po upływie czasu, wśród biegaczy żyje aż 85% osób, a u osób nieaktywnych fizyczne – 66%. Na podstawie badania uznali, ze brak ruchu to jeden z czynników ryzyka przedwczesnej śmierci. Można go porównać m.in. do palenia papierosów.

Decydując się na bieganie pamiętajmy o tym, aby dobrać odpowiednie buty do biegania, jak i cały strój 🙂 Uwierzcie mi, że buty to podstawa!

dlaczego warto biegać

Dlaczego biegam?

Biegałam w podstawówce. Brałam udział w zawodach. Potem przestałam. Wróciłam na studiach. Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że ta zajawka z dzieciństwa, stanie się moją pasją. Zaczęło się od tego, że musiałam zmienić mój styl życia. Miałam problemy zdrowotne, okropne wyniki. Milion badań, wizyty na izbie przyjęć, kroplówki, kuracje lecznicze. Po pewnym czasie, stwierdziłam, że zmienię swój styl życia, a przede wszystkim zacznę zdrowo się odżywiać. Do tego włączyłam aktywność fizyczną. Zaczęłam biegać z moim przyjacielem. Potem z moim narzeczonym. Był ogromną motywacją, ponieważ to sportowiec. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak bardzo chciałam mu dorównać. I jak było ciężko. Ale dzięki temu nauczyłam się, że jak się chce to można. Biegam dla zdrowia. Biegam dla sylwetki. Biegam, bo w ten sposób ładuję akumulatory. Biegam, bo to czas mój. Tylko i wyłącznie mój Biegam, bo dzięki temu radzę sobie z problemami, wszelkimi smutkami. Biegam, bo bieganie nauczyło mnie dyscypliny, samozaparcia. Pokazało mi, że praca daje efekt. Pokazało, że jeżeli chce się coś osiągnąć to można.

Kiedy zaszłam w ciąże, pawie wszyscy mówili, ze już nigdy nie wrócę do biegania. „Ne będziesz miała czasu ani siły”. I choć bardzo nie chciałam w to wierzyć, zaczęłam wierzyć. Po porodzie uwierzyłam. Po krwotoku miałam anemie, prawie nie spałam i nie miałam siły wyjść na spacer. A co tu mówić o bieganiu.. Po 6 tygodniach (po połogu), zobaczyłam małą, lepszą zmianę. Choć nadal nie byłam w stanie biegać. Wspierała mnie mama, która powtarzała, że wrócę, ale przyjdzie na to odpowiedni moment. Przyszedł. Dokładnie 2,5 miesiąca po urodzeniu Maksymiliana zrobiłam pierwszy trening (oczywiście wszystko konsultowane z lekarzem ). Nawet nie wiecie, jak ja byłam szczęśliwa! Biegam do dziś. Krótsze, dłuższe dystanse. Dla jednych długie. Dla innych krótkie. Dla mnie odpowiednie.

Chciałabym tylko dać radę tym, co chcą zacząć biegać. Nie róbcie nic na siłę. Ja biegam, bo to kocham. Tak było o początku. Zacznij od kilku kilometrów, powoli. Ludzie zaczynają od 2 km, a za jakiś czas potrafią przebiec półmaraton 🙂

P.S. Wiecie jeszcze dlaczego warto biegać? Żeby.. jeśc ciastka!

30 comments

Katsuumi says:

Tez lubie czasami pobiegac sobie 😉

Magda says:

Taaak kocham biegać! Wracam do biegania po 3 miesiacach przerwy !

sandrak says:

super!

https://www.secretaddiction.pl/ says:

Ja niestety ze względu na stan zdrowia nie mogę biegać:)

krystynabozenna says:

Na pewno warto biegać, daje to tyle zdrowia dla biegającego,że warto.
U nas w parku widzę, dużo osób biegających w różnym wieku.

sandrak says:

Ja z roku na rok obserwuję większy trend 🙂

Kasia says:

Najgorzej się zaczyna, ale potem wciąga 🙂 Jak piszesz, zacząć od 2 km a potem zwiększać dystans. Pozdrawiam serdecznie:)

sandrak says:

dokładnie. Ja nie sądziłam, że aż tak się wciągnę 🙂

Miejska Pustelniczka says:

… kiedyś próbowałam, ale to w ogóle nie sprawia mi radości … wolę fitness i pływanie …

sandrak says:

Nic na siłę 🙂 Sport musi sprawiać radość 🙂

Zdrowa i Piękna says:

Podziwiam Cię że po ciąży wróciłaś do biegania, że nadal znajdujesz na to czas

sandrak says:

jest ciężko, ale staram się 🙂

Karolina Kosek says:

u mnie niestety na razie bieganie nie wchodzi w gre, ale jeszcze trochę i wrócę do tej aktywności 🙂

Julia Wasielewska says:

Ja do biegania to akurat zdecydowanie bym była ostatnia, nie dla mnie

Julita says:

Ja niestety nie mogę biegać, bo chyba odbiłam sobie pięty przez bieganie 🙁

Joanna Majchrzak says:

Ja po ciąży muszę zacząć biegać koniecznie!

Ptysia says:

Ja bardzo chciałabym wrócić do biegania, myślę, że teraz latem to możliwe, bo jest długo jasno i po pracy śmiało mogę wyjść!

Świat Pani Domu - Ola says:

Spacery i owszem ale do biegania nigdy nie mogłam się zmotywować..

Anna says:

Kiedyś próbowałam biegać ale to zdecydowanie nie dla mnie 😉 wolę inne aktywności 🙂

Bardziejmilo says:

No niestety ale bieganie to nie jest dla mnie 🙂 Próbowałam kilka razy i no niestety :p

JednoSpojrzenie says:

Z bieganiem u mnie ciężko, ale za to napierdzielam na orbitreku 🙂

Niebieska Niezapominajka says:

Masz świetną figurę! ja kilakrotnie przymierzałam się do rozpoczęcia swojej przygody z bieganiem, udawało mi się, ale krótkotrwale – zdecydowanie wolę rower lub jakieś inne ćwiczenia, ale może w końcu zmobilizuję się bardziej. 😉

todoarmo. pl says:

Ruch to zdrowie więc bieganie jak najbardziej wskazane .

Lalar_S says:

U mnie bieganie jakie wchodzi w grę to tylko na bieżni, nie przepadam za tradycyjnym 🙁 wolę inne ćwiczenia 🙂

Aleksandra ze StyleVibes says:

Ja to mogłabym biegać, ale głównie na bieżni właśnie 😀

sława says:

nie mogę się przekonać do biegania, ani w szmkole mi to nie odpowiadało ani teraz, zdecydowanie bardziej wolę jazdę na rowerze, szczególnie że mój rower daje radę nawet w górach a rowerowy serwis mam blisko 😉

Jak zacząć biegać i nie przestać ? - 10 złotych zasad says:

[…] A jeśli Cię nie przekonałam, sprawdź wpis: Dlaczego warto biegać! […]

Paula says:

Prawda. Nie można robić nic na siłę. Chcę wrócić do biegania. Pamiętam, że na początku jest najtrudniej. Przebiec dla mnie 2 km było bardzo ciężko. Biegałam co drugi dzień i pamiętam, że po jakimś czasie biegałam 10, 12 km z przyjemnością. Początki są trudne, ale warto dla zdrowia i ładnej sylwetki 🙂 Zmotywowałaś mnie do ponownej próby rozpoczęcia biegania 😀

Dlaczego warto jeździć na rolkach? - 5 zalet jazdy na rolkach says:

[…] lubisz biegać (choć nadal Cię do biegania namawiam, a dlaczego to sprawdzisz we wpisie “Dlaczego warto biegać?”, to jazda na rolkach będzie doskonałą alternatywą! Pamiętaj jednak, że utrata […]

Dlaczego warto jeździć na rowerze? 10 powodów, dla których warto says:

[…] Sprawdź również mój wpis “Dlaczego warto biegać?” […]

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *