Dlaczego warto układać puzzle? – 7 korzyści z układania puzzli

Puzzle to bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów na nudę. Dlaczego warto układać puzzle? Oto 5 korzyści z układania puzzli.

Jakie puzzle dla dziecka wybrać?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że układanie puzzli to jeden z najlepszych sposobów na nudę. Poza tym, jeśli zastanawiacie się dlaczego warto układać puzzle, to musicie wiedzieć, że zabicie czasu, nie jest jedyną zaletą. Jest ich znacznie więcej! Dodam jeszcze, że dzieciaki je po prostu uwielbiają i to niezależnie od wieku. Co ciekawe, nawet dorośli chętnie sięgają po puzzle. Jeszcze kilka lat temu sama układałam 🙂 O tym, że puzzle są idealne dla każdego, świadczy fakt, że na rynku np. w księgarnia internetowa Inverso, znajdziemy puzzle od 0 do 99+ lat. Trzeba przyznać, że sam rynek puzzli z roku na rok nas zaskakuje. Obecnie mamy ogromny wybór zarówno w rodzajach, kształtach, a nawet i materiałach, z jakiego wykonano układankę. Do tego dochodzi różna ilość elementów, ich wielkość, a także kolorystykę. Wciąż modne są klasyczne puzzle papierowe, które nadal są najchętniej wybieranie. Nic dziwnego. To doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Decydując się na zakup puzzli, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek naszego malucha.

Puzzle dla 2 latka

Puzzle to forma zabawy przeznaczona dla dzieci i osób w każdym wieku. Po prostu różnią się one ilością oraz wielkością elementów, a tym samym poziomem trudności. Pierwsze puzzle dla 2 latka to najczęściej 2-10 dużych elementów z prostym obrazkiem. Świetnie sprawdzają się także piankowe puzzle 3D. Bardzo fajnie sprawdzi się układanka z ulubioną postacią z bajki. My postawiliśmy na puzzle z Bingiem, którego Maksyś uwielbia! Od razu chciał ułożyć 🙂

Puzzle dla 3-latka

Idealnymi puzzlami dla 3-5-latka będą układanki z cyframi, alfabetem. Bardzo fajną propozycją jest układanka mapa świata ze zwierzętami. dziecko nie tylko czerpie korzyści z układania puzzli, ale również uczy się kontynentów, nazw zwierząt oraz zdobywa wiedzę na temat tego, gdzie dane zwierzęta występują. Przyjemne z pożytecznym 🙂 Tym bardziej że maluchy uwielbiają uczyć się właśnie przez zabawę.

Puzzle dla starszych dzieci

Starszym dzieciom można podarować puzzle, składające się z mniejszych elementów i w większej ilości. Doskonale sprawdzą się także przestrzenne modele.

Dlaczego warto układać puzzle?

Warto mieć świadomość, że układanie puzzli nie tylko sprawia przyjemność, zabija czas, ale także ćwiczy pamięć oraz zdolności manualne. Nie na tym kończą się korzyści. Zastanawiasz się jeszcze, dlaczego warto układać puzzle? Oto 7 powodów.

1. Ćwiczą zdolności manualne

Niewątpliwą zaletą puzzli, jest ćwiczenie zdolności manualnych, a także ćwiczenie koordynacji ręka-oko. Układając puzzle, dziecko musi dopasować do siebie elementy, co z kolei wyrabia precyzję. Dzięki dobrym zdolnościom manualnym, maluchom łatwiej nauczyć się pisania, rysowania. Ponadto, mają one pewniejszy chwyt, a nawet i motorykę.

2. Ćwiczą mózg

Według badań neurologa, Patricka Fisslera, podczas układania mózgu, aktywuje się aż osiem funkcji poznawczych jednocześnie! Dzieje się tak, ponieważ podczas patrzenia na element układanki, aktywowane są różne obszary mózgu naszego malucha. Z jednej strony dziecko interpretuje obrazek, znajdujący się na elemencie, patrzy na jego krawędzie, aby dopasować do innego elementu. W praktyce oznacza to, że podczas zabawy układanką przetwarzana jest informacja w postaci obrazka i umiejscowienia. Dodam jeszcze, że podczas pisania tego tekstu, natknęłam się na artykuły, w których było napisane, że puzzle są częścią terapii osób po udarach, u których trzeba wzmocnić uwagę, skupienie, a także rozpoznawanie kolorów.

3. Ćwiczą wyobraźnię przestrzenną

To właśnie wyobraźnia przestrzenna umożliwia złożenie kilku elementów w całość, ponieważ dzięki niej przewiduje się efekt końcowy. Taka umiejętność jest niezwykle istotna w przyszłości.

dlaczego warto układać puzzle

4. Redukują stres i wyciszają

Dlaczego warto układać puzzle? Zabawa układanką ma jeszcze jedną, ważną zaletę, a mianowicie świetnie wycisza. jeżeli nasza pociecha ma nadmiar energii, warto zaproponować jej właśnie taką formę spędzania wolnego czasu.

5. Uczą cierpliwości i wytrwałości

Myślę, że każdy się ze mną zgodzi, że puzzle uczą cierpliwości oraz wytrwałości, co jest bardzo istotne. Układanka wymaga zaangażowania i trochę czasu, aby dopasować ze sobą wszystkie elementy. Przy większej ilości elementów i trudnym obrazku cierpliwość i wytrwałość będą bardzo potrzebne. Z doświadczenia mogę Wam zdradzić, że im szybciej nauczy się człowiek cierpliwości, tym lepiej 😉

układanie puzzli czy warto

6. Rozwijają kreatywność

Dlaczego warto układać puzzle? Powodem jest również to, że układanki świetnie rozwijają kreatywność, która jest niezwykle przydatna w życiu. Robią to w trakcie próby dopasowania jednego elementu do drugiego.

7. Są świetnym sposobem na nudę

Za oknem pada deszcz, a  dzieciaki się nudzą? Daj im puzzle! Spokój na długi czas gwarantowany 😉 Ponadto, puzzle można wziąć ze sobą dosłownie wszędzie! Możesz je spakować w oryginalnym opakowaniu albo wyjąć, zapakować w woreczek, by zajmowały mniej miejsca. Pamiętaj tylko, aby zrobić zdjęcie obrazka z opakowania. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej ułożyć puzzle!

puzzle dlaczego warto układać

Dodam jeszcze od siebie, że na podstawie prowadzonych badań okazało się, że u osób, które systematycznie układają puzzle i rozwiązują łamigłówki, rzadziej występują choroby neurologiczne. Zabawa układanką opóźnia m.in. demencję oraz otępienie.

2 comments

Adam says:

Puzle togimnastka muzgu. Dzieci uczą się logicznego myślenia.

Prezenty dla dwulatka - 5 najlepszych pomysłów na upominek dla dziecka says:

[…] kwa kwa kwa”. Polecam Wam wszystkie puzzle z serii Rodzina Treflików – są genialne! Dlaczego warto układać puzzle? Dlatego, że niosą za sobą wiele korzyści: ćwiczą zdolności manualne, wyobraźnię […]

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *