Categories Aranżacja wnętrz

JAK DOBRZE WYBRAĆ PROJEKT DOMU?

Wiele osób marzy o domu, położonym poza miastem, gdzie panuje cisza i spokój,a do tego własny ogród. Brzmi fantastycznie, prawda? Jednak często, gdy tylko się zdecydujemy na budowę domu, pojawia się pytanie – jak dobrze wybrać projekt domu? Dziś przychodzę Wam z pomocą i kilkoma cennymi wskazówkami.

JAK DOBRZE WYBRAĆ PROJEKT DOMU?

Projekty domów można stworzyć samemu lub wybrać z oferty firm, które je udostępniają. Ludzie coraz częściej wybierają gotowe, ponieważ są o wiele tańsze. Ponadto obecnie na rynku istnieje tak wiele ciekawych projektów,  że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Świetną i bogatą ofertę ma chociażby extradom.pl . Mamy do wyboru małe, średnie, duże, z garażem, dwoma lub bez. Mimo, iż oferta jest taka bogata, musimy założyć, ze dom budujemy na ca życie. Dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję musimy wiedzieć jak dobrze wybrać projekt domu. Oto moje wskazówki:

DZIAŁKA:
Nie ma najmniejszej wątpliwości, że najistotniejsze znaczenie ma działa. Musisz pamiętać, że punktem wyjścia przy wyborze projektu jest działka, a dokładnie jej położenie, wielkość, kształt, otoczenie, uformowanie tereny, drogi dojazdowe, a także uzbrojenie czyli sieć wodno-kanalizacyjna, elektryczna itd.

FINANSE:
Zanim przystąpisz do wyboru odpowiedniego projektu, oceń nasze możliwości finansowe. Następnie szukajmy projektu do maksymalnie kwoty, jaką jesteśmy w stanie wydać na projekt.

WIELKOŚĆ DOMU:
Musisz również ustalić, jakiej wielkości ma być dom. Pamiętaj o tym, że oprócz kosztów inwestycji, należy myśleć o eksploatacji domu w przyszłości! Weź pod uwagę ilość członków rodziny obecnych, ale także i przyszłościowo. Jeśli nie masz dziecka, a planujesz w niedalekiej przyszłości, dołóż jeden pokój przeznaczony dla Twojego potomstwa.

GARAŻ:
Garaż to pozycja obowiązkowa, o ile masz prawo jazdy. Choć je można zrobić w każdej chwili 🙂 Jeśli masz dwa samochody, warto zdecydować się na dwa garaże.

SPIŻARNIA/POMIESZCZENIE GOSPODARCZE
Do rozstrzygnięcia jest również kwestia podpiwniczenia. Jeśli nie chcesz piwnicy, koniecznie zarezerwuj pomieszczenie do przechowywania rzeczy. Może być na parterze i być połączone z wejściem do garażu.

USYTUOWANIE POMIESZCZEŃ:
Bardzo istotną kwestię stanowi usytuowanie pomieszczeń. Ono nie może być przypadkowe! Dzienne pokoje zaplanuj najlepiej od południa. Dzięki temu zapewnisz sobie światło dzienne. Sypialnia sprawdzi się od wschodu, tak jak i taras. Ważne jest, aby sąsiadowały ze sobą pomieszczenia o podobnym przeznaczeniu. Nie umieszczajmy sypialni zaraz przy pokoju, gdzie zawsze jest głośno i jest największy ruch.

BRYŁA:
Są osoby, które uważają, że domy o skomplikowanej bryle są bardziej okazale. Nic bardziej mylnego. Projekt, gdzie rzuty kondygnacji są zbliżone do kwadratu lub prostokąta są praktyczne, a do tego tańsze. Musisz pamiętać, że im prostsza bryła i większa funkcjonalność wnętrz, tym są mniejsze koszty projektu domu. A projekt żywić można na wiele sposobów np. decydując się na elementy dekoracyjne.

KONSTRUKCJA I TECHNOLOGIA:
Kolejna istotna rzecz to określenie konstrukcji domu i technologii. Zanim zaczniesz wybierać spośród projektów, zastanów się czy chcesz dom murowany, drewniany. Musisz pamiętać, że zarówno technologie, jak i materiały zastosowane w projekcie mają wpływ zarówno na koszty, jak i tempo budowy. Wpływają także na możliwości przebudowy w przyszłości.

ZMIANY W PROJEKCIE:
Weź pod uwagę również możliwość wprowadzania ewentualnych zmian w projekcie gotowym. Takie rozwiązanie wciąż jest o wiele tasza niż zamówienie projektu indywidualnego.

Jak dobrze wybrać projekt domu? Jak widzisz nie ma jednej reguły, ale powyższe wskazówki zdecydowanie ułatwią Ci wybór 🙂

 

8 comments

Vika says:

As usual very interesting! Thanks a lot for sharing)

Wioleta Sadowska says:

Bardzo przydatny wpis. Na pewno mi się przyda w przyszłości.

Agnieszka says:

Myślę, że garaż to podstawa, nawet jeżeli nie masz auta i nie masz prawa jazdy…życie się zmienia Piwnica to dodatkowy koszt, ale zaprojektowana z głową jest prawdziwym skarbem każdego domu!
pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

Megly says:

Bardzo podoba mi się taka idea.
Sama nigdy jeszcze takich projektów nie wybierałam 😉
Pozdrawiam serdecznie! Buziaki 🙂

Klaudia Roszowska says:

Odpowiedni projekt domu to już połowa sukcesu 🙂 Dobrze wiedzieć od początku na czym się stoi.

Sikoreczka says:

Na razie nie muszę nic budować. Ale jakby musiała to pewnie bym skorzystała z Twojego postu. pozdrawiam

Paulina says:

Wydaje mi się, że gotowe projekty budynków są często lepsze od tych na specjalne zamówienie. Zazwyczaj można znaleźć te dopasowane do wąskiej działki, czy tej o niewielkich rozmiarach. Wystarczy tylko dobrze poszukać, a na pewno pozwoli to nam ograniczyć koszta budowy. W tej sytuacji każdy grosz jest bardzo cenny 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *