Categories edukacja

Działalność nierejestrowana – biznes bez zbędnych formalności

Własny biznes to coś o czym marzy wiele z Nas. Nie każda z Nas jest jednak na tyle odważna aby zaryzykować i zacząć pracować na swoim. Często dochodzą do tego inne czynniki. Dodatkowo rozpoczynanie biznesu w Polsce nie jest wcale takie łatwe. Wizja opłacania podatków i składek wcale nie zachęca. 

Na szczęście ustawodawca wyszedł nam naprzeciw i w 2018 roku wprowadził możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej.  Czym jest działalność nierejestrowana?

działalność nierejestrowana

Co to jest działalność nierejestrowana?

Jest to działalność, którą może prowadzić osoba fizyczna, której przychód nie przekracza w danym miesiącu połowy wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ( w 2022 roku jest to kwota 1505 zł ) i która przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziła działalności gospodarczej.

Tyle teorii. Jak to wygląda w praktyce?

Robisz makramy. Kilka razy udało Ci się sprzedać ją po rodzinie. Masz coraz więcej chętnych, nie chcesz ryzykować, „zakładasz” działalność nierejestrowaną. Pisząc „zakładasz” celowo umieściłam to słowo w cudzysłowie. W praktyce działalności nie zakładasz – nigdzie nie zgłaszasz tego faktu, umowną datą rozpoczęcia Twojej działalności jest uzyskanie pierwszego przychodu. 

Jakie są obowiązki przy działalności nierejestrowanej?

Ok. Ale jakie w takim razie masz obowiązki.

Twoim podstawowym obowiązkiem jest prowadzenie ewidencji przychodu oraz opłacanie podatku dochodowego.

Jak wygląda ewidencja? Ewidencja to papierowe lub elektroniczne zestawienie Twoich przychodów. W ewidencji powinna znaleźć się data uzyskania przychodu, przedmiot przychodu, wysokość przychodu, numer dokumentu jeśli został wystawiony. Ewidencja jest dokumentem, który w razie ewentualnej kontroli skarbowej musisz okazać osobie dokonującej kontroli.

Oprócz prowadzenia ewidencji zobowiązana jesteś do opłacania podatku dochodowego. Podatek dochodowy opłacasz od dochodu (dochód = przychód – koszty), masz więc możliwość odliczania kosztów z tytułu prowadzenia swojej działalności. Podatek płacimy po zakończeniu roku podatkowego wraz ze złożeniem deklaracji podatkowej. 

Jeśli będziesz chciała spróbować i potrzebujesz ewidencji przychodów to znajdziesz ją tutaj ( link do wklejenia: https://wzoryrozliczen.szeftoja.pl/szablony )

na czym polega działalność nierejestrowana

O czym pamiętać, prowadząc działalność nierejestrowaną?

I tak i nie. Są to obowiązki podstawowe, które dotyczą bez wyjątku wszystkich prowadzących działalność nierejestrowaną. Istnieje jednak szereg działalności, gdzie tych obowiązków będzie więcej. Cześć z osób prowadzących działalność nierejestrowaną będzie musiała uzyskać zgodę sanepidu, wystąpić o nadanie numeru NIP oraz dokonać zakupu kasy fiskalnej. Dodatkowo warto podkreślić, że dokonując sprzedaży trzeba pamiętać o przygotowaniu dokumentacji RODO.
Więcej informacji znajdziesz na mojej stronie www.szeftoja.pl .

Decydując się na prowadzenie działalności nierejestrowanej musisz pamiętać, że  masz podobne obowiązki jak przedsiębiorca rejestrowany. Musisz wiec pamiętać o przestrzeganiu prawa konsumenta i obowiązku informacyjnym. Twoim profitem jest to, ze nie musisz rejestrować działalności, a więc z dnia na dzień możesz przestać ją prowadzić.

Działalność nierejestrowana to doskonały sposób na sprawdzenie swojego pomysłu na biznes. Jeśli uznasz, że to nie dla Ciebie po prostu przestaniesz go prowadzić.

www.szeftoja.pl 

https://www.facebook.com/szeftoja

kontakt@szeftoja.pl

https://www.instagram.com/szeftoja/

2 comments

Elżbieta Fiałkowska says:

Ja prowadzę działalność nierejestrowaną 🙂 Nie jest źle, ale warto wczesniej się przeszkolić

Magdalena Janowska says:

Taka działalność niekiedy bardzo się srawdza. Super

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *