Categories Bez kategorii

FUNDUSZE INWESTYCYJNE: JAK INWESTOWAĆ?

Nie ma wątpliwości, że każdy z nas chciałby wygrać w toto lotka 🙂 Choć tak naprawdę niewielu z nas gra. Niestety szanse na główną wygraną są bardzo, bardzo małe. Pamiętam jeszcze jak w liceum na matematyce, obliczaliśmy procent prawdopodobieństwa – oczywiście procent przeraża :p W takim razie co zrobić, aby mieć jakieś zaskórniaki? Najlepiej jest umiejętnie wydawać pieniądze i nauczyć się oszczędzać (tak wiem, czasem nie jest o łatwym zadaniem). Osobiście, już od dłuższego czasu jestem wierna idei smart shoppingu, który pozwala mi na kupowanie produktów w jak najniższych cenach, ale dobrej jakości. I nie dotyczy to tylko ciuchów, ale również produktów z innej kategorii. Staram się także odkładać pieniądze. I wcale nie na czarną godzinę, ale na tą dobrą godzinę np. wyjazd za wakacje, wesele itd. Podobno odkładając pieniądz na coś pozytywnego, a nie na czarną godzinę, łatwiej oszczędzić. Można również zaoszczędzone pieniądze zainwestować, aby się mnożyły. Moje pojęcie o inwestowaniu, lokowaniu pieniędzy było swego czasu znikome – aż wstyd się przyznać. Ale jako dziecko myśli się, że pieniądze spadają z nieba i zawsze tak będzie :p A przecież możliwości lokowania pieniędzy w dzisiejszych czasach jest mnóstwo. Zaczęłam więc wiedzę pogłębiać i skupiłam się na jednym ze sposobów – funduszach inwestycyjnych. Jako laik, skorzystałam ze strony https://www.nntfi.pl/fundusze-inwestycyjne .

IMG_8035

2 fundusz

Strona pomogła mi się zapoznać z podstawowymi informacjami o funduszach. Dowiedziałam się czym są, czy warto w nie inwestować, jakie są kategorie funduszy, poznałam poziom ryzyka itd.  Dziś postaram się Wam tak w skrócie przybliżyć tematykę. Fundusze inwestycyjne są efektywną metodą inwestowania. Są one instytucją zbiorowego inwestowania, która lokuje powierzone przez klientów środki w różne instrumenty, które dostępne są na rynku finansowym. Istnieje kilka rodzajów funduszy i to klient wybiera ten, który mu pasuje – oczywiście w zależności od poziomu akceptowanego ryzyka czy też oczekiwanej stopy zwrotu. Zacznę od tego, że fundusz inwestycyjny wybieramy przede wszystkim wtedy, gdy chcemy odkładać jednorazowo lub regularnie nadwyżki finansowe na przyszłość, inwestować na emeryturę/edukację dzieci/podobne cele, mieć swobodny dostęp do swoich pieniędzy (możemy wpłacać i wypłacać pieniądze każdego dnia), a także mieć szansę na większe zyski.

3 fundzusz

A jak inwestować? Należy się trzymać przede wszystkim kilku prostych zasad:

1.Planowanie:

Zanim przejdziemy do inwestowania, musimy się zastanowić, który fundusz wybierzemy, pogłębić swoją wiedze na ten temat, poradzić się kogoś, kto posiada takową wiedzę. Zastanówmy się dlaczego akurat chcemy wybrać ten fundusz. Czy ma on dobre wyniki, czy polecił go nam znajomy. Musisz również zastanowić się, na jakie zyski liczysz, co zrobisz, gdy się pojawią. Musisz również ustalić poziom ryzyka, który jesteś w stanie zaakceptować i wiesz, ze dasz sobie z nim radę, a także znaleźć plan działania, gdy poniesiesz stratę.

2.Opanuj emocje:

Odłóż emocje na bok, zarówno panikę jak i wielki entuzjazm. Musisz pamiętać, że w inwestycjach nie wolno kierować się emocjami. Odłóż na bok  chciwość, a także i panikę. Staraj się zachować zdrowy rozsądek, analizuj wszystko na spokojnie. Chciwość może sprawić, że zainwestujesz nie w tym momencie co trzeba. Natomiast panika może być przeszkodą, której efektem będzie poniesienie straty.

3.Myśl racjonalnie:

Pamiętaj, że rynki bywają zmienne. Nie masz żadnej gwarancji wzrostów. Dlatego myśl racjonalnie. Bierz pod uwagę, że nie musisz wcale zarobić wielkich pieniędzy, zwłaszcza na samym początku. Zachowaj dystans. Musisz mieć świadomość, że od razu nie zarobisz milionów. Nie masz też gwarancji wzrostów. Nie możesz założyć, że będziesz zarabiać systematycznie, w każdym roku tyle samo. Pamiętaj, że rynki są zmienne.

4.Małe kwoty:

Boisz się zaryzykować? Zacznij inwestycje od małych kwot. Z czasem możesz zdecydować się na większe. Nie musisz od razu inwestować dużych sum. Chodzi oto, abyś przekonał się do inwestowania, mnożył pieniądze. Gdy już zorientujesz si, jak to wszystko działa, możesz zacząć inwestować większe sumy.

5.Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę:

Inwestycje to nie poker czy ruletka. Nie stawiam na „all in”. Pamiętaj, że nie każdy fundusz pasuje do Twoich celów, natomiast ograniczenie do jednego to niepotrzebna koncentracja ryzyka. Możesz śmiało podzielić pieniądze pomiędzy fundusze o różnym poziomi ryzyka. Zobaczysz wtedy, który fundusz najbardziej Ci odpowiada, przynosi zyski.

6.Systematyczność:

Systematyczność zawsze pozwala osiągnąć efekty, obojętnie w jakiej dziedzinie. Dlatego staraj się inwestować systematycznie. W ten sposób unikniesz konieczności codziennego śledzenia giełdowych zmian. Ponadto, systematyczność sprawi, ze Twój portfel przetrwa zawirowania rynkowe.

4 fundusz

A Wy myślicie o inwestowaniu pieniędzy? Zastanawialiście się kiedyś nad tym?

18 comments

Leyraa says:

Zawsze trzymam pieniądze na koncie oprocentowanym, nigdy w gotówce czy zwykłym rachunku. Niby nic biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową, ale i tak lepsze to niż modlić się o cud.
Nigdy nie inwestowałam jeszcze w fundusze. Pouczę się w przyszłości na ten temat.
Leyraa Blog

Megly says:

Warto pochylić się nad tym tematem 🙂
W fundusze jeszcze nie inwestowałam.
Pozdrawiam! 🙂

Vika says:

Great content) Thanks for the interesting post!

Alice says:

Bardzo dobra opcja dla osób które nie mają pomysłu jak zainwestować pieniądze. Ja jednak do tej grupy nie należę i wolę inwestować w cos, na co mam wiekszy wpływ i mogę to kontrolować 😉

Dorota K says:

Bardzo przydatne wiadomości, z pewnością warto się z nimi zapoznać. Pozdrawiam 🙂

Sylwia testuje i radzi says:

Nigdy nie inwestowałam pieniędzy w fundusze inwestycyjne i raczej tego nie zrobię.

Arleta says:

Szczerze mówiąc nigdy o tym nie myślałam 🙂 Oszczedzamy, to fakt, ale o inwestycjach nie myśleliśmy 🙂

Marta says:

Ostatnio nawet o nich myślałam, ale jeszcze nie mam wyrobionego zdania. Dopiero zaczynam raczkować w tym temacie 🙂

Ewelina says:

szczerze mówiąc, jestem zielona w temacie 😉 ale zaciekawiłaś mnie, warto się zainteresować taką formą inwestycji 😉

sandrak says:

Nie tylko Ty :p ja swego czasu też byłam zielona. Polecam wejść na stronę i poczytać – rozjaśni się troszkę 🙂

Kinga K. says:

Ciekawy wpis i bardzo przydatne informacje 🙂

Nikola says:

Jesteś super! Na pewno nie jedna z nas skorzysta z Twoich informacji 🙂

Karolina Wiśniewska says:

Na Twoim blogu zawsze coś ciekawego się znajdzie, post trafia do mojej zakładki 🙂

kasztanowydomek says:

Interesujący post! 🙂

xxBasia

marcepanowykacik says:

Z lokowaniem pieniędzy jest jak z zakupami. Wszystkie punkty pasują, dodam jeszcze sprawdzanie daty ważności produktów. Jeżeli te punkty zastosujemy do kupowania produktów żywnościowych i będziemy kupować z głową i planować a także być mistrzem kulinarnego recyklingu, tez zaoszczędzimy kasę. Pozdrawiam gorąco 🙂

Agnieszka says:

Umiejętnie wydawac pieniadze? hahahah dobre! Ale w moim przypadku niewykonalne! 😛

pinkbubbles says:

Bardzo wartościowy wpis, na fundusz inwestycyjny się nie zdecydowałam ale próbuję swoich sił na giełdzie:) Zgadzam się w stu procentach co do punktu 2 opanowanie emocji jest bardzo ważne, na początku mojej „zabawy” w inwestowanie parę razy się przejechałam właśnie ze względu na chwilową euforię albo panikę 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *