Czy Twojego malucha dopadła gorączka i wysypka na skórze, a przy tym nie zauważasz żadnych innych objawów? Jeśli tak, może to świadczyć o trzydniówce. Trzydniówka, znana również jako gorączka bez innych objawów, często dotyka dzieci, ale nie jest rzadkością u dorosłych. Czym jest trzydniówka? Jak sobie z nią radzić? Odpowiadamy!
Gorączka u dziecka
Poruszane tematy
Gorączka u dziecka jest częstym problemem, który zazwyczaj wywołuje niepokój u rodziców. To nic innego, jak naturalna odpowiedź organizmu na infekcję lub inną chorobę — może być sygnałem, że organizm dziecka walczy z infekcją. Gorączka jest zwykle objawem, a nie chorobą samą w sobie i może towarzyszyć różnym schorzeniom, takim jak przeziębienie, grypa czy infekcje gardła. Choć gorączka może być nieprzyjemna i powodować dyskomfort, to zazwyczaj jest częścią naturalnego procesu powrotu do zdrowia organizmu.
Mimo wszystko ważne jest, aby monitorować temperaturę dziecka, zapewnić mu odpowiednią ilość płynów i skonsultować się z lekarzem w przypadku, gdy gorączka utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszą jej inne niepokojące objawy. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne oraz reaguje na gorączkę w sposób indywidualny, dlatego warto być czujnym, a w razie potrzeby odpowiednio reagować na zmiany w stanie zdrowia malucha.
Wysypka u dziecka
W przypadku trzydniówki po ustąpieniu gorączki u dziecka można zauważyć na skórze bladoróżową plamisto-grudkową, a czasami rumieniową wysypkę. Warto jednak pamiętać, że ma ona odmienny układ niż wysypka występująca w przypadku różyczki. Ponadto nie powoduje ona swędzenia u malucha, nie pozostawia przebarwień. Co więcej, wysypka podczas trzydniówki najpierw pojawia się na tułowiu oraz w okolicach ramion, a następnie rozszerza się na pośladki i uda. Warto też zaznaczyć, iż wysypka nie pojawia się na twarzy ani na błonach śluzowych. Taki stan utrzymuje się przez około 1-2 dni, po czym wysypka znika samoistnie.
Czym jest trzydniówka?
Trzydniówka jest wywoływana przez różne wirusy, takie jak herpeswirus typu 6, rzadziej typu 7, enterowirusy i adenowirusy. Infekcja wirusem trzydniówki może być przenoszona zarówno od dorosłych, jak i od innych dzieci. Głównym źródłem wirusa jest zazwyczaj:
- inne zakażone dziecko, które może nie wykazywać żadnych charakterystycznych objawów;
- rzadziej dorosły w okresie bezobjawowej reaktywacji zakażenia.
Trzydniówka jest bardzo zakaźna, a dziecko pozostaje źródłem zakażenia dla innych do momentu wystąpienia wysypki. Okres inkubacji choroby, czyli czas od zakażenia do pojawienia się objawów, wynosi zazwyczaj od 7 do 17 dni. Na trzydniówkę najczęściej chorują dzieci w wieku od 6. do 24. miesiąca życia.
Wysoka gorączka, sięgająca nawet 40°C, jest pierwszym i charakterystycznym symptomem trzydniówki. Oprócz tego choroba może objawiać się, np.:
- wysypką po ustąpieniu wysokiej temperatury,
- pogorszeniem ogólnego samopoczucia,
- biegunką,
- nieznacznym powiększeniem węzłów chłonnych;
- bólem gardła,
- katarem,
- kaszlem,
- osłabieniem organizmu.
Postępowanie w trzydniówce — co robić, gdy dziecko ma trzydniówkę?
Co robić, gdy dziecko ma trzydniówkę? W przypadku wystąpienia objawów zaleca się skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą, który dokładnie oceni zmiany skórne i wykluczy inne zakaźne przyczyny, takie jak odra. Jeśli zmiany na skórze są w postaci wybroczyn i towarzyszy im wysoka gorączka, może to wskazywać na poważniejszą chorobę, taką jak posocznica. Wówczas nie można bagatelizować sprawy i udać się do szpitala w celu postawienia dokładnej diagnozy oraz odpowiedniego postępowania.
Leczenie trzydniówki skupia się głównie na łagodzeniu jej objawów. W większości przypadków stosuje się leki przeciwgorączkowe, które pomagają obniżyć temperaturę ciała. Ważne jest, aby dostosować dawkowanie leków do masy ciała dziecka. Dodatkowo należy zapewnić dziecku odpowiednią ilość płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Jeżeli mimo stosowania leków przeciwgorączkowych temperatura u dziecka nie spada lub pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak biegunka, bolesne oddawanie moczu czy dolegliwości związane z układem oddechowym, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
W celu zbicia wysokiej temperatury można również stosować chłodne okłady lub kąpiel w wannie z nieco niższą temperaturą wody niż ciało dziecka. Ponadto zaleca się stosowanie leków przeciwgorączkowych, takich jak ibuprofen lub paracetamol — mogą być podawane doustnie lub w postaci czopków doodbytniczych. W przypadku pojawienia się drgawek gorączkowych najlepiej wybrać leki w formie czopków. Dlaczego? Pozwala to uniknąć ryzyka zadławienia lub zachłyśnięcia.
Podsumowanie
Trzydniówka, znana również jako gorączka trzydniowa jest wirusową infekcją często dotykającą dzieci w wieku od 6. do 24. miesiąca życia. Do jej charakterystycznych objawów należą wysoka gorączka oraz bladoróżowa, plamisto-grudkowa wysypka na skórze. Choć zwykle trzydniówka przebiega łagodnie, a także samoistnie ustępuje po kilku dniach, ważne jest monitorowanie objawów i zastosowanie odpowiednich środków łagodzących — leków przeciwgorączkowych oraz nawadniania organizmu. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów lub przedłużającej się gorączki zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Bibliografia:
- Śmieszniak B., Trzydniówka u dziecka — wysypka, inne objawy, postępowanie, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a859-Trzydniowka_u_dziecka__wysypka_inne_objawy_postepowanie [dostęp online: 14.07.2023]
- Szenborn L., Gorączka trzydniowa (rumień nagły, tzw. szósta choroba), Medycyna praktyczna dla pacjentów, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/72251,goraczka-trzydniowa-rumien-nagly-tzw-szosta-choroba [dostęp online: 14.07.2023]
Artykuł sponsorowany
1 comment
Dobrze wiedzieć, bo ja jestem początkującą mamą i nie wiem dużo.