Dziecko to bardzo ważna osoba w życiu rodziców. Wiadomość o jego pojawieniu się zazwyczaj wywraca świat do góry nogami. Obecnie, kiedy świadomość jest tak wielka, chcemy dać mu od siebie wszystko, co najlepsze. Dlatego też ciąża, przygotowania do jego pojawienia się, same narodziny oraz pierwsze miesiące to wiele wyrzeczeń. Po zakończeniu 6. miesiąca życia, rodzice zwykle przystępują do rozszerzania jego diety. Pojawiają się więc inne smakołyki, które powoli będą zastępować mleczko. Samodzielne ich przygotowanie nie zawsze jest dla rodziców łatwe. A może warto postawić na gotowania na parze? Z czym ono się wiąże i co jest do tego potrzebne?
Gotowanie na parze dla dzieci – dlaczego warto?
Poruszane tematy
Rozszerzanie diety zazwyczaj rozpoczynamy od podawania warzyw. Nic w tym dziwnego – uchodzą za najzdrowsze składniki ludzkiej diety. Zawierają witaminy oraz minerały tak potrzebne do tego, aby odpowiednio funkcjonować. W przypadku dzieci znacznie lepszym podejściem jest rozszerzanie diety od tych bardziej wytrawnych smaków, a ograniczenie słodkich. Gotowanie na parze dla dziecka ma to do siebie, że wszystkie aspekty smakowe pozostają.
Potrawy przygotowywane na parze, czy to dla dziecka, czy to dla całej rodziny, mają to do siebie, że są bardziej wartościowe, a także bogatsze smakowo, aniżeli te gotowane czy smażone. Na parze gotowanie jest idealnym wyborem, ponieważ zwykle wszystkie składniki odżywcze pozostają w konkretnym produkcie, a nie zostają wypłukane przez wodę i wylane. Wybierając gotowanie na parze, można przyrządzić praktycznie wszystkie produkty – od marchewki, brokuła, po mięso drobiowe, ale również owoce. Warzywa czy inne składniki diety, które będą gotowane na parze, nie stracą swojego wyglądu ani koloru, co również jest bardzo ważne, głównie w przypadku dzieci. Taka potrawa może im się wydać znacznie atrakcyjniejsza, dlatego na pewno wybiorą ją do zjedzenia.
Produkty gotowane na parze powinny znaleźć się w specjalnym garnku czy urządzeniu. Na rynku znajdziemy fantastyczne propozycje, w tym garnki do gotowania na parze, jak i parowary, specjalne nadstawki czy sitko do gotowania na parze.
Zalety gotowania na parze – jakie można wyróżnić?
Jeśli chcesz być jak najlepszą mamą oraz zagwarantować mnóstwo dobrego w diecie dziecka, koniecznie zdecyduj się na gotowanie na parze dla dzieci. Warto jednak zaznajomić się z zasadami tego procesu, jak i z wynikającymi z niego zaletami. Przede wszystkim gotowanie na parze to inaczej szybkie gotowanie. Aby był to zdrowy posiłek, czas gotowania nie powinien być zbyt długi.
Zasady gotowania już znamy, teraz warto poznać wszystkie zalety płynące z tego sposobu. Przede wszystkim dziecko zjada produkty, które są odpowiednio przyrządzone, a wszystkie witaminy oraz składniki odżywcze zachowane. Gotowanie na parze dla dzieci to gwarancja tego, że nie jest to czasochłonne, długie gotowanie, które wymaga godzin stania w kuchni. Mamy więc oszczędność czasu, która jest ogromną zaletą. Mniejsza kaloryczność posiłku, przez wzgląd na nieużywanie tłuszczu również na plus. Dodatkowe atuty to niezmieniony zapach i konsystencja potraw oraz szeroki wachlarz produktów, jakich możesz użyć w tym wypadku. Jeśli chcesz wprowadzić jak najwięcej warzyw do diety dziecka, koniecznie postaw na garnki do gotowania na parze.
Co i kiedy gotować na parze, by nie stracić wartości odżywczych?
Na parze, dla małych dzieci, możesz przygotować praktycznie wszystko. Na samym początku rozszerzania diety warto sięgnąć po warzywa oraz inne wytrawne produkty. Zamysł jest taki, aby dziecko jak najpóźniej poznało cukier oraz słodki smak. Dzięki temu przyzwyczai się do wytrawnych rzeczy i w przyszłości nie będzie czuło pociągu do słodyczy czy nadmiernych węglowodanów.
Gotowanie na parze polega na tym, że produkt zanurzony jest w kąpieli w pary. Nie ma bezpośredniej styczności z wodą, dzięki czemu nie wypłukuje ona z warzywa, z mięsa wartości odżywczych. Gotowanie na parze to również świetny sposób na ograniczenie soli w diecie dziecka.
Na parze możesz ugotować wszystko. Śmiało sięgnij po ziemniaka, batata, po kalafior czy brokuła, po marchewkę, pietruszkę i inne warzywa, w których chcesz rozsmakować swojego malucha. Później możesz dołączyć do tego mięsko – kurczaka, indyka, rzadziej wieprzowinę. Decydując się na taki sposób przyrządzania potraw, oferujesz dziecku bogaty smak oraz mnogość witamin.
Garnki do gotowania na parze, sitko, parowar – bez sprzętu się nie obejdzie
Zastanawiasz się, jak przystąpić do gotowania na parze? Potrzebne Ci będą garnki do gotowania na parze. To one pozwolą Ci przyrządzić wszystkie posiłki smacznie i zdrowo. Gdzieniegdzie znajdziesz też specjalne wkłady do gotowania na parze. Jest to dobre wyjście, jeśli nie wiesz, czy w Twoim domu to znajdzie rację bytu, a nie chcesz od razu wydawać fortuny na jeden garnek. Zestaw do gotowania na parze może być dość drogi, dlatego świetnym wyborem będzie sitko lub inne specjalne akcesoria. Na szczęście, obecnie wybór różnorodnych dodatków wspomagających rodziców jest dość duży, dlatego warto znaleźć coś odpowiedniego dla siebie i swojej rodziny.