Categories Blog Lifestylowy

Herbata na zdrowie. Właściwości 5 najpopularniejszych herbat

Od tysięcy lat, ludzie na całym świecie codziennie piją herbatę. Bez względu na porę roku herbata świetnie gasi pragnienie i sprawdza się jako ciepły czy mrożony napój. Jednak zalety picia herbaty to nie tylko orzeźwienie, ale też wiele korzyści dla naszego zdrowia. W tym artykule dzielimy się największymi benefitami, jakie kryją się w najpopularniejszych herbatach świata, sprawdź poniżej.

herbata na zdrowie

Herbata czarna

Jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie jest oczywiście czarna herbata, a my sięgamy po nią niemalże automatycznie, dlatego nawet nie zastanawiamy się nad jej właściwościami. Czarna herbata zawiera więcej kofeiny niż inne herbaty i ma mocniejszy smak, zapewniając też szereg korzyści dla zdrowia. Jedną z podstawowych zalet jest zawartość przeciwutleniaczy, których spożywanie pomaga usunąć wolne rodniki, zmniejszyć uszkodzenia komórek w organizmie i ryzyko chorób przewlekłych. Polifenole znajdujące się w tej herbacie pomagają utrzymać zdrowe jelita, hamując wzrost złych bakterii, a dzięki właściwościom przeciwdrobnoustrojowym zwiększa odporność. Mówi się też, że codzienne picie czarnej herbaty może pomóc w obniżaniu ciśnienia krwi, jednak nad dopracowaniem tej teorii nadal trwają badania.

Zielona herbata

Zielona herbata cieszy się zasłużoną opinią, jako jedna z najzdrowszych na świecie. Zielona herbata jest naturalnym źródłem kofeiny, dzięki czemu jest świetnym sposobem na pobudzenie, gdy odczuwa się zmęczenie. Dobra wiadomość jest taka, że można pić ją przez całe popołudnie, ponieważ zawiera mniej kofeiny niż kawa, dlatego nie zakłóci znacząco snu. Spożywanie zielonej herbaty wiąże się też z niższym ryzykiem chorób serca, ale też może stabilizować poziom cukru we krwi i obniżać ryzyko cukrzycy typu 2. Producenci kosmetyków pielęgnacyjnych również stawiają na ten składnik w swoich produktach – zielona herbata ma działanie przeciwzapalne, a w połączeniu z suplementami poprawia elastyczność skóry

Herbata czerwona

Herbata czerwona, czyli pu-erh, jest najczęściej kojarzona z napojem wspomagającym odchudzanie, a jej właściwości są tej kwestii lepsze niż herbaty zielonej. Pu-erh ma działania ograniczające wchłanianie tłuszczów z pokarmu i hamuje powstawanie tkanki tłuszczowej, obniża poziom cholesterolu we krwi i zmniejsza otłuszczenie narządów. Mówi się też, że herbata czerwona to świetny sposób na kaca oraz oczyszczenie organizmu, więc zdecydowanie warto wypróbować w kryzysowych sytuacjach.  

Herbata biała

Biała herbata charakteryzuje się największą zawartością antyoksydantów ze wszystkich herbat, dlatego też najmocniej spowalnia procesy starzeniowe. Biała herbata jest bogatym źródłem witaminy C, ale zawiera także mangan, fluor i niacynę – składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Okłady z białej herbaty można stosować zewnętrznie np. na zmęczone oczy ze względu na swoje przeciwzapalne i łagodzące działanie

Yerba Mate

Yerba mate, czyli „święte ziele” nie do końca jest herbatą, jednak może stanowić jej alternatywę. Yerba zawiera prawie wszystkie witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmy, jest też bogata w magnez, potas, wapń oraz żelazo. Picie naparu z liści ostrokrzewu dostarcza więc nie tylko wartościowych elementów, ale ma też dużo leczniczych korzyści. Wśród nich wyróżnia się poprawę przemiany materii, łagodzenie objawów zmęczenia i wspomaganie koncentracji

Pijąc herbatę nie zapominajmy o jej odpowiednim parzeniu, dopasowanym do każdego rodzaju naparu. Nie sposób także nie wspomnieć o naczyniach, które uprzyjemnią nam konsumpcję – kubki z porcelany będą tu zdecydowanym strzałem w dziesiątkę.

1 comment

Anna says:

Uwielbiam herbate i nie wyobrażam sobie dnia bez kubka aromatycznej herbaty. Piję różne herbaty, wszystko w sumie zależy od tego, jaki danego dnia mam nastrój. Jednego dnia mam ochotę na herbatę zieloną, drugiego dnia na herbatę czarną. Lubię również herbaty smakowe, moja ulubionat to herbata z połączenia hibiskusa z maliną (którą popijam sobie właśnie teraz podczas pracy).
Herbata moze tak samo pobudzać jak kawa. Z uwagi na to, że ma w składzie teinę, która działa podobnie do kofeiny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *