Home Stager – kim jest i czy warto? Wywiad

Home Stager to zawód, o którym słyszy się coraz więcej. Kim jest i czy warto zostać? O tym opowiada Marzena Piotrowska – home stagerka.

Home Stager – kto to jest?

Niedoskonała Mama: Home staging nie jest jeszcze znany w Polsce, ale z roku na rok zyskuje na popularności. O tym, czym jest, pisała Pani w artykule, do którego odsyłam. Jednak czy mogłaby Pani w skrócie zdefiniować termin?

Marzena Piotrowska: Home staging, czyli przygotowanie nieruchomości do sprzedaży i najmu. Nie ma jednego właściwego tłumaczenia na język polski. W tym roku obchodzimy 50tą rocznie stworzenia branży. Jestem ambasadorką Światowego Dnia Stagingu w Polsce 😊

W największym skrócie mogę powiedzieć, że jeśli kupujący (lub najemca) zakocha się w Twoim ogłoszeniu, będzie gotowy zapłacić więcej. Home staging to odwołanie się do emocji kupującego- pokazanie życia do jakiego kupujący aspiruje. 

Często możemy sobie nie zdawać sprawy z tego, że nasze ulubione dekoracje mogą nie trafiać w gust potencjalnych klientów.

Kupujący poszukują nie tylko czterech ścian, ale głównie spełnienia własnych marzeń o lepszym stylu życia, więc prezentowana nieruchomość powinna obrazować styl życia, który chcemy sprzedać.

To, w jaki sposób go przedstawimy będzie w dużej mierze miało znaczący wpływ na sukces transakcji.

Niedoskonała Mama: Prosiłabym jeszcze o krótkie zdefiniowanie zawodu home stagerka, aby wszystko było jasne.

Marzena Piotrowska: Home stagerka to osoba (najczęściej kobieta, choć panowie również wykonują ten zawód), która potrafi szybko i trafnie zdiagnozować mocne i słabe strony nieruchomości oraz grupę docelową, czyli osoby, które z największym prawdopodobieństwem kupią nieruchomość. Mając taką wiedzę wie jak (dysponując określonym budżetem) podnieść wartość nieruchomości i przygotować ją tak by sprzedała się szybciej i w lepszej cenie.

Home Stagerka – czy warto?

Niedoskonała Mama: Czy trzeba mieć wykształcenie, skończone kursy, aby zostać home stagerką?

Marzena Piotrowska: Rozpoczęcie pracy w home staging nie wymaga certyfikatów, licencji, ukończenia kursów.

Wiele home stagerek zaczęło robić swoje pierwsze realizacje nie mając pojęcia o istnieniu takiego zawodu. Bardziej liczy się odpowiednie wyczucie, zamiłowanie do wnętrz, aranżacji, ale technik home staging można się też nauczyć. Kursy bardzo w tym pomagają, porządkują wiedzę, szczególnie w przypadku osób, które nigdy wcześniej tego nie robiły, nie znają zasad łączenia kolorów, proporcji, aranżacji.

Rekomenduję jednak zdobycie doświadczenia przed rozpoczęciem pracy w zawodzie. Najłatwiej i najszybciej zacząć od własnych nieruchomości, przygotowania sypialni, a może nawet od stolika nocnego czy stolika kawowego. Doświadczenie czyni z nas ekspertów, więc warto ćwiczyć u siebie i najbliższych.

W zawodzie poza kompetencjami związanymi z aranżacją wnętrz ważne jest też wyczucie biznesowe, bo często dysponując niewielkim budżetem musimy zdecydować w co najbardziej opłaca się zainwestować. Taką wiedzę najłatwiej zdobyć na kursie. W mojej grupie prowadzę co tydzień Live na temat home staging, podstaw i prowadzenia firmy. Omawiamy tematy, które nurtują osoby myślące o zmianie zawodu. Zauważyłam, że my kobiety często mamy problem z wyceną własnych usług.

home stager

Home staging podnosi wartość nieruchomości i wszystkie prace staramy się wykonywać przy jak najniższym nakładzie finansowych, ale jednak to inwestycja właściciela w szybszą i bardziej zyskowną sprzedaż. Wprowadziłam kurs o wycenie usług, bo każdy projekt jest inny i ta kwestia często pojawiała się w pytaniach osób początkujących. Jak wycenić usługi by obydwie strony były zadowolone.

Niedoskonała Mama: Skąd pomysł u Pani na to, aby zostać home stagerką?

Marzena Piotrowska: Zaczynałam od własnych inwestycji na wynajem. Chcąc szybko wynająć nieruchomości przygotowywałam je tak, by były przytulną przestrzenią dla osób, które tam zamieszkają. Pamiętam czasy, kiedy na studiach sama szukałam pokoju na wynajem. Nie da się porównać standardu, jaki wtedy panował. Teraz byłby nie do zaakceptowania, ale dodatkowo w ciągu dwóch ostatnich lat wiele się na rynku zmieniło.

Decyzję o założeniu firmy podjęłam po sprzedaży naszego mieszkania. Widziałam reakcje osób oglądających nieruchomość, którą przygotowałam. Otrzymałam również wiele pozytywnych komentarzy od pośredników, którzy przyszli na dzień otwarty z klientami. Wtedy zaczęłam budować portfolio i układać mój biznes plan.

Niedoskonała Mama: Co lubi Pani najbardziej w swojej pracy?

Marzena Piotrowska: Najbardziej lubię reakcje klientów, kiedy wchodzą do nieruchomości po home staging. Ich radość, niedowierzanie, że to ta sama nieruchomość. Klienci pomimo iż sami zgłaszają się z prośbą o home staging nie wiedzą jak będzie wyglądało mieszkanie czy dom „po”. Fakt, że inwestują (nie wydają! Inwestycja się zwraca 😊) w sprzedawaną nieruchomość nie jest jeszcze bardzo powszechny i czasem bywa nieco stresujący. Moment, w którym klienci mówią „tu jest tak przytulnie” jest cudowny dla nich i dla mnie.

Niedoskonała Mama: Jak wygląda proces home stagingu?

Marzena Piotrowska: Nieruchomość jest na liście ofert produktem, który kupujący mogą chcieć wybrać lub nie. Sposób, w jaki ją zaprezentujesz ma wpływ na to ilu potencjalnych klientów zainteresuje się nią, a co za tym idzie, zdecyduje się na zakup.

Prezentacja i przygotowanie nieruchomości przed wystawieniem oferty jest jak opakowanie dla produktu. Musi spełniać pragnienia i oczekiwania klientów. Przyciągnąć ich uwagę i spowodować, że spośród wielu innych, właśnie Twoje ogłoszenie zapamiętają. Z tego właśnie powodu oferta sprzedaży/ najmu nieruchomości powinna być przygotowana z myślą o kliencie i jego potrzebach.

HOME STATING JEST TYM, CO SPRAWIA, ŻE POTENCJALNY KUPUJĄCY CZY NAJEMCA ZAKOCHUJE SIĘ W NIERUCHOMOŚCI „OD PIERWSZEGO WEJRZENIA”.

Home staging sprawia, że mieszkanie czy dom wydają się nam atrakcyjne i tym, na co ludzie patrzą w pierwszej kolejności oglądając zdjęcia.

Home staging składa się z wielu etapów, między innymi:

  • depersonalizacji,
  • drobnych (a czasem większych) napraw ,
  • generalnych porządków ,
  • wprowadzeniu harmonii ,
  • profesjonalnej sesji zdjęciowej,
  • odpowiedniej prezentacji nieruchomości.

Home Stager Online

Niedoskonała Mama: Jak można się z Panią skontaktować, aby zamówić usługę?

Marzena Piotrowska: Zapraszam na moją stronę internetową www.wystrojmaznaczenie.pl lub kontaktu mailowego kontakt@wstrojmaznaczenie.pl 

Jest tam dostępna oferta zarówno dla osób chcących sprzedać/ wynająć nieruchomość, jak i chcących przeprowadzić metamorfozę nieruchomości, w której mieszkają.

Prowadzę też kurs przygotowujący do rozpoczęcia pracy w zawodzie home staging z pozyskaniem dofinansowania na założenie działalności. Z tej opcji skorzystało już wiele homestagerek. 

Możecie znaleźć mnie w mediach społecznościowych 

  • https://www.facebook.com/WystrojMaZnaczenie
  • https://www.instagram.com/wystrojmaznaczenie.pl/

Dziękuję za zaproszenie do rozmowy.

home stagerka kto to

2 comments

creativa says:

dla mnie pomoc home stagera była niezastąpiona jak sprzedawaliśmy z mężem mieszkanie. sami tak dumaliśmy nad tym co można w nim zmienić, usunęliśmy nasze osobiste rzeczy, by zostały same meble i kilka dodatków. sądziliśmy, że trzeba włożyć w mieszkanie mnóstwo pieniędzy by wyglądało jak nowe, a home stager nam powiedział że lepiej, szybciej i taniej wyjdą drobne zmiany: odmalowanie ścian na neutralny kolor, zmiana listew MDF na nowe (stare były mocno porysowane) i zmiana lampy wiszącej na plafony. mieszkanie prezentowało się zupełnie inaczej, a my nie wydaliśmy kroci 🙂

Przytulniej says:

Właśnie tego mi było trzeba! Rzetelnie napisanego artykułu, który rozjaśnia wątpliwości, a nie sprawia, że będzie ich tylko więcej. Czasami już od samego wstępu czytać się odechciewa… Tutaj na szczęście tak nie jest 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *