Jak ćwiczyć w domu z dzieckiem? Garść pomysłów na wspólną aktywność z pociechą

Planujesz regularne treningi, ale w domu masz małego szkraba? Jak ćwiczyć w domu z dzieckiem, aby trening był efektywny? Przedstawiam garść pomysłów na wspólną aktywność z pociechą!

jak ćwiczyć w domu z dzieckiem

Ćwiczenia z domu dzieckiem – czy się da?

Trening z dzieckiem to nie lada wyzwanie. Jednak dla wielu mam, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, to jedyny sposób na powrót do sylwetki sprzed ciąży. Nie zawsze maluch uczęszcza do żłobka czy przedszkola. Nie zawsze też mamy kogoś, kto mógłby zająć się naszym dzieckiem. Świetnym sposobem jest aktywne spędzanie czasu razem z naszą pociechą. To doskonały pomysł na budowanie z nim wyjątkowej więzi, a jednocześnie zarażenie dziecka miłością do aktywności fizycznej.

Zastanawiając się nad tym, jak ćwiczyć w domu z dzieckiem, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Po pierwsze, aktywność dopasuj do swoich możliwości. Jeśli jesteś świeżo po porodzie, rozpocznij od prostych ćwiczeń, które nie obciążą organizmu. Zwiększa ich tempo i częstotliwość wraz z upływem czasu. Słuchaj swojego ciała, a przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem. To on musi dać Ci zielone światło. Następnie możesz rozpocząć powrót do formy po ciąży.

Po drugie, ogromne znaczenie ma wiek dziecka. To jeden z czynników, który decyduje o doborze konkretnego ćwiczenia. Jeżeli w domu jest niemowlę, wystarczy, że zaśnie, a my możemy spokojnie wykorzystać ten czas na ćwiczenia np. na bieżni, rowerku stacjonarnym, na orbitreku. Doskonale sprawdzą się także gumy oporowe do ćwiczeń.

Po trzecie, trening ze szkrabem niesie za sobą wiele zalet! Przede wszystkim:

  • pozwala spalić tkankę tłuszczową, a tym samym powrócić do formy sprzed ciąży,
  • urozmaica codzienność z dzieckiem,
  • buduje w maluchu zdrowe postawy i nawyki – zamiłowanie do sportu.

ćwiczenia w domu z dzieckiem

Trening z dziećmi – jak zacząć?

Początki treningów z maluszkiem niestety nie są proste. Wymagają od nas odpowiedniego zorganizowania. Tak jak wspomniałam wcześniej, ćwiczenia należy dostosować do wieku naszej pociechy. O ile ze starszym dzieckiem jesteśmy wstanie wspólnie wykonywać pewne ćwiczenia, o tyle z niemowlakiem już nie. Jeżeli dziecko jest malutkie, połóż je obok siebie na macie. Będziesz miała malucha na oku, a dziecko będzie mogło Ci się przyglądać.

Istotną kwestią jest odpowiedni strój sportowy, o czym bardzo często Wam wspominałam w artykułach związanych ze sportem. Strój to podstawa. Wybieraj taki, który jest stworzony z myślą o treningach. Duży wybór damskiej odzieży sportowej znajdziesz na stronie https://www.tchibo.pl/odziez-sportowa-c400048508.html. Istotny jest też wybór odpowiednich butów. W sklepach znajdziesz modele do konkretnej dyscypliny sportowej np. biegania czy fitnessu.

Jak ćwiczyć w domu z dzieckiem? Garść pomysłów na wspólną aktywność z pociechą

Przysiady

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że przysiady lubi niemal każda kobieta. Sama jestem ich miłośniczką. Aby prawidłowo wykonać przysiad, musisz ustawić stopy nieco szerzej niż szerokość bioder. Palce powinny być skierowane lekko na zewnątrz a plecy wyprostowane. Napnij brzuch i pośladki. pamiętaj, że podczas przysiadu kolana nie mogą przekraczać linii palców! Jeśli masz starsze dziecko, niech stanie obok Ciebie i Cię naśladuje. Jeżeli maluszek jest mniejszy – nic straconego! Wystarczy, ze weźmiesz niemowlę na rękę i będziesz trzymać na wysokości klatki piersiowej pod paszkami i pod pupą – uwierz, że Twoja pociecha będzie miała frajdę! Mój Maksyś uwielbiał, jak z nim tak ćwiczyłam. Przysiad wykonuj do kąta 90 stopni, a jeśli jesteś zaawansowana możesz schodzić niżej, i następnie wróć do pozycji wyjściowej. Wydech wykonujesz zawsze, gdy wracasz do pozycji wyjściowej.

Innym rodzajem przysiadu z niemowlakiem jest przenoszenie bobasa nad głowę. Przyjmujesz taką postawę, jak do przysiadu. Natomiast wracając do pozycji wyjściowej, przenieść malucha nad głowę, wykonując wydech.

Wykroki

Wykroki, podobnie jak przysiady, to ćwiczenia, które możesz wykonać zarówno z niemowlakiem, jak i starszakiem. Maleństwo będzie stanowić Twoje obciążenie. Aby wykonać ćwiczenie, stań w pozycji wykrocznej, napinając brzuch i pośladki oraz prostując plecy. Dziecko ułóż na udzie nogi wykrocznej. Następnie ugnij drugie kolano, ale nie dotykaj nim podłoża. Powtórz ćwiczenie kilka-kilkanaście razy i zmień nogę.

Unoszenie nóg w klęku podpartym

Jak ćwiczyć pośladki w domu z dzieckiem? Wykonując unoszenie nóg w klęku podpartym. Uszykuj matę i przyjmij pozycję klęku podpartego. Kolana powinny być ugięte pod kątem 90 stopni, a plecy wyprostowane, aby ciało tworzyło prostą linię od głowy aż do bioder. Natomiast maluszka połóż na plecach między swoimi ramionami – będziesz cały czas je widzieć, a ono Ciebie 🙂 Następnie napnij brzuch i unieś jedną nogę prosto do góry. Pamiętaj, aby przy tym ruchu nie zmieniać ułożenia lędźwi!

jak ćwiczyć w domu z niemowlakiem

Treningi online

Nie masz pomysłu na to, jak ćwiczyć w domu z dzieckiem? Jakie ćwiczenia wykonywać? Jak ułożyć plan treningowych? W takim razie skorzystaj z gotowców. W sieci znajdziesz mnóstwo programów dla dzieci w każdym wieku!

I oczywiście na koniec sprawdzony sposób – daj dziecku fajne zabawki, aby zajęło się sobą! 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *