Jak kąpać noworodka? 12 porad położnej Darii Gralik

Kąpiel noworodka wywołuje lęk u niejednego rodzica. Jak kąpać noworodka? Oto 12 porad położnej Darii Gralik, które pozwolą Ci się oswoić z tym rytuałem. 

kąpiel noworodka

Jak kąpać noworodka? 12 porad położnej Darii Gralik

Kąpiel noworodka była jedną z najtrudniejszych czynności, jakie miałam wykonać. Dlatego pozwoliłam sobie oddać ten obowiązek tatusiowi i babci. A że oni byli bardzo chętni, to ja miałam spokój 🙂 Przyszedł jednak dzień, kiedy i ja chciałam go wykąpać. Nawet nie wiecie, jak byłam zestresowana – bardziej niż na egzaminie na studiach. Okazało się, że nie jest to takie trudne 😉 Aby Wam ułatwić zadanie, poprosiłam o pomoc położną, Panią Darię Gralik, aby dała Wam praktyczne wskazówki, jaką kąpać niemowlaka. 

Kąpiel noworodka –  12 porad położnej Darii Gralik

Jako położna nierzadko bywam częścią tego wyjątkowego wydarzenia, jakim jest pierwsza kąpiel noworodka. Zdarza się, że Rodzice zapraszają mnie, abym:  albo ja wykąpała Maluszka pierwszy raz, albo przyglądała się i „asekuracyjnie” była po prostu blisko, by im dodać pewności, że wszystko robią prawidłowo. Jeśli chodzi o czas pierwszej kąpieli – badania pokazują, że warto odroczyć pierwszą kąpiel. WHO zaleca 24h. Jednak są kraje, gdzie zalecenia sięgają nawet do tygodnia i dłużej. 

W szpitalach odchodzi się już od kąpania noworodków w czasie pobytu mamy i dziecka na oddziale. Oczywiście są wyjątki, kiedy dziecko należy umyć jak najszybciej po porodzie np. gdy mama jest zakażona wirusem HIV.  Jeśli w Twoim szpitalu nadal jest to praktykowane u każdego noworodka – pamiętaj, że jako opiekun prawny dziecka możesz nie wyrazić zgody na wykonanie tej czynności. 

No dobra.. ale teraz pewnie sobie myślisz „Co ta baba wygaduje? Jak to nie kąpać dziecka w szpitalu? Na pewno będzie całe brudne, we krwi itd. Nieprawda. Dziecko zostaje po porodzie delikatnie osuszone ciepłą pieluszką i wygląda już serio normalnie 🙂 

Po co to odroczenie? O co chodzi? Chodzi o maź płodową. To taka biała maź, wygląda trochę jak ciężki to wytarcia biały krem lub balsam pokrywający skórę dziecka. Często u dzieci urodzonych przedwcześnie jest jej więcej niż u dzieci urodzonych o czasie.  Lubi gromadzić się pod paszkami i w pachwinach dziecka. Maź CHRONI skórę dziecka, to taki rycerz, który odgania stwory siadające na skórze dziecka. Tworzy barierę dla ogromnej gamy czynników zewnętrznych. Skóra Twojego dziecka jest bardzo delikatna. Łatwo się wysusza – maź również jest w tym przypadku bardzo pomocna, bo nie dopuszcza do nadmiernego wysuszenia skóry.  Jeśli zatem nie ma konieczności wykąpania dziecka jak najszybciej po porodzie – spokojnie możecie zrobić to jak wrócicie do domu. 

jak kąpać noworodka

Podpowiem Ci jak kąpać noworodka? . Gdy już będziecie w domu z noworodkiem to :

  1. Przede wszystkim wyluzuj. To najważniejszy punkt. Pierwszy raz nigdy nie jest idealny 🙂  
  2. Nie musisz kąpać dziecka w dzień powrotu ze szpitala. Wszyscy macie wystarczająco dużo wrażeń jak na jeden dzień. Spokojnie możecie zrobić to np. kolejnego dnia lub nawet później. Wszystko zależy od Was jako rodziców.
  3. Przygotuj sobie stanowisko do „ogarnięcia akcji”. Tak, aby mieć wszystko co potrzebne w zasięgu ręki. Przewijak. Ręcznik. Czystą pieluszkę. Czyste ubranka. Szczotkę z miękkim włosiem. Ewentualne kosmetyki. Przybory do pielęgnacji kikuta pępowiny itd.  
  4. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego na przewijaku.
  5. Poczekaj z rozebraniem maluszka, aż wszystko będzie gotowe, tj. przygotowane stanowisko, nalana woda do wanienki. Nie chcemy, aby maluch się wychłodził.
  6. Warto na początek korzystać z termometru do wody.  Na takich termometrach w zależności od producenta, kiedy woda osiągnie odpowiednią temperaturę – pojawia się np. napis OK albo uśmiechnięta zielona buźka 🙂 Stara metoda „na zamoczony łokieć” również się sprawdzi.
  7. Kluczem jest Twój spokój. Pośpiech, nerwy, gwałtowne ruchy mogą zestresować dziecko. Wtedy zacznie płakać, co spotęguje Wasz stres. Jeśli chcesz możesz owinąć dziecko tetrową pieluszką i z nią zamoczyć dziecko, lub wyłożyć nią (tetrą) dno wanienki. 
  8. Zwolnij, niech Twój dotyk podczas kąpieli będzie czuły, subtelny, delikatny, łagodny.
  9.  Włącz muzykę – warto wybrać coś spokojnego, np.  kołysankę. Podpowiadając Ci, jak kąpać noworodka, polecam puszczać zawsze ten sam utwór – dziecko z czasem zrozumie, że pojawienie się tej muzyki oznacza kąpiel. Ja uwielbiam kołysanki od @Pomelody
  10. Mów do dziecka. Opowiadaj co będzie się działo. Twój spokojny głos koi dziecięce nerwy i kąpiel noworodka z pewnością będzie łatwiejsza.
  11. Warto kąpać dziecko mniej więcej o tej samej porze. Ale od razu przestrzegam przed zafiksowaniem się na konkretną godzinę, bo nie każde dziecko ma idealnie wypracowany rytm dnia i niemożność wykąpania dziecka wg ścisłego planu o 19:00 „bo akurat zasnęło”  może powodować frustrację. Zupełnie niepotrzebną.  Załóżcie sobie np. że kąpiel noworodka odbędzie się między 19:00 a 21:00 🙂 Jak zaśnie, to wykąpiecie go, gdy wstanie. I tyle.
  12. Z każdym kolejnym razem będzie łatwiej ! Powodzenia !:)

 

położna Daria Gralik.

Mam nadzieję, że już wiesz, jak kąpać noworodka, a kąpiel dziecka stanie się dla Ciebie przyjemną czynnością bez zbędnego lęku i strachu 😉 Z doświadczenia mogę Ci szczerze napisać, że strach ma wielkie oczy. Najgorszy jest ten pierwszy raz. Potem jest z górki – jak praktycznie ze wszystkim. Razem z Darią trzymamy za Ciebie mocno kciuki!

jak kąpać niemowlę

 

2 comments

Prezenty dla dwulatka - 5 najlepszych pomysłów na upominek dla dziecka says:

[…] Jak kąpać noworodka? 12 porad położnej Darii Gralik […]

Personalizowany film od Świętego Mikołaja. Wideo, list dla dziecka. Elfi says:

[…] Jak kąpać noworodka? 12 porad położnej Darii Gralik […]

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *