Categories Bez kategorii

Jak kawa wpływa na nasze zdrowie? Zobacz, dlaczego warto ją pić.

Kawa to główne źródło kofeiny i jedna z najpopularniejszych używek. Rynek kawowy pod względem obrotu jest drugim na świecie zaraz po ropie naftowej. Wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy, która nie tylko pobudza nas do życia, ale pita w odpowiednich ilościach, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Jak trafnie twierdzono do tej pory, z kawą nie można przeholować, jednak coraz więcej naukowców namawia nas do jej picia.

Pozytywny wpływ kawy na nasze zdrowie.

Kawa jest niezwykle fascynującym produktem, o którym powiedziano już wiele, jednak z każdym dniem dowiadujemy się o niej czegoś nowego. Oczywistą wiedzą znaną pewnie każdemu jest to, że kawa działa na nas pobudzająco. Wypicie filiżanki kawy jest jedną z najlepszych metod na zwalczenie zmęczenia i senności. Wszystko dzięki kofeinie, która jest zawarta w kawie. Dodatkowo kawa działa świetnie na naszą psychikę. U ludzi pijących kawę, wznosi się poziom serotoniny i dopaminy, co powoduje uczucie szczęścia. Ponadto kawosze są mniej narażeni na występowanie depresji.

Jednak kawa posiada również właściwości, które mogą nas ochronić przed znacznie poważniejszymi chorobami. Przy spożyciu kawy w ilości 4 filiżanek dziennie zmniejsza się ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 nawet o 50% w zestawieniu z kawowymi abstynentami. Kawa może nas uchronić przed poniektórymi nowotworami. Okazuje się, że przy regularnym piciu kawy pomniejszamy ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, piersi, prostaty i wątroby. Jest to zasługa polifenoli i antyoksydantów zawartych w ziarnach kawy.

jak kawa wpływa na nasze zdrowie

Choroba Parkinsona to schorzenie, na które nie ma jeszcze lekarstwa. Cierpią na nią głównie osoby starsze. Jednak dzięki badaniom, naukowcy twierdzą, że zażywanie kofeiny, która jest zawarta w kawie, zmniejsza ryzyko zachorowania nawet o 60%.

Według japońskich naukowców picie kawy wzmaga przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Oddziałuje to na poprawę naszej wydolności. Pozytywny wpływ kawy na naczynia krwionośne powoduje również, że mężczyźni mogą uniknąć zaburzeń erekcji. Wedle badań, osoby pijące 2-3 filiżanki kawy dziennie rzadziej mają problemy z życiem seksualnym. W dodatku, jeśli staramy się o potomstwo, kawa może wyraźnie pomóc. Naukowcy z Sao Paulo twierdzą, że kawa zwiększa ruchliwość plemników, co dodatnio wpływa na płodność u mężczyzn.

Jak wiadomo, picie kawy wywołuje przebarwienia zębów. Natomiast zmniejsza ona ryzyko występowania nowotworów jamy ustnej, a także zabezpiecza przed próchnicą.

Jeśli obecne argumenty nie nakłaniają Was do picia kawy, to następny niewątpliwie przemówi do każdego. Hiszpańscy naukowcy doszli do bardzo ciekawych wniosków, które poprzedziło 18 lat badań. Według nich picie 4 filiżanek kawy dziennie wydłuża nasze życie, a konkretniej zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 64% w porównaniu z osobami, które kawy nie piją.

wpływ kawy na nasze zdrowie

Pijąc kawę, musimy jednak pamiętać, aby robić to z umiarem. Kawa potrafi działać na nas bardzo korzystnie, ale wyłącznie, gdy jest spożywana w odpowiednich ilościach.

 

 


1 comment

Świat Pani Domu - Ola says:

Dobra kawa i każdej porze dnia i nocy 🙂 Nie wyobrażam sobie dnia bez kubka kawy ( chociaż u mnie nigdy nie kończy się na jednym ) 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *