Jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci, aby jadły produkty, które dostarczają odpowiednich ilości składników odżywczych? O tym opowie Dietetyk & Diet coach – Katarzyna Ring-Andrzejczuk.
Zdrowy styl życia jest ważny dla każdego, bez względu na wiek. Jednak w przypadku dzieci ma on szczególne znaczenie. Nie tylko to jakie nosimy w sobie geny ma znaczenie. Sposób żywienia mamy przed ciąża, w czasie ciąży i podczas laktacji wpływa na zdrowie młodego człowieka. Jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci?
Nieprawidłowości w diecie – skąd się biorą? Jakie są?
Poruszane tematy
Na różnym etapie życia dziecka zauważyć można inne błędy żywieniowe.
Nieprawidłowa dieta dziecka najczęściej spowodowana jest kiepskim żywieniem rodziców. Trudno sobie wyobrazić dzieci jedzące warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty przy jednym stole z rodzicami jedzącymi na przykład fast-food.
Dlatego my żywieniowcy często mówimy, że najważniejszą rolę w żywieniu dzieci odgrywają rodzice/opiekunowie. To od sposobu żywienia rodziców zależy sposób żywienia dzieci.
Rodzicom zależy na zdrowiu swoich pociech. Przygotowują posiłki smaczne i atrakcyjne, jednak nie zawsze są one zgodne z rekomendacjami? Z czego to wynika? Prawdopodobnie z braku edukacji. W sklepach jest coraz więcej nowych marek, nowych produktów. Dodatkowo stale powiększa się oferta produktów „dla dzieci”, która bardzo często nie jest dostosowana do małych brzuszków.
Błędy rodziców w żywieniu dzieci
Omawiając temat, jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci, nie można nie wspomnieć o błędach rodziców:
Brak czasu na regularne posiłki
Najczęściej błędy wynikają z pędu dnia codziennego, braku czasu na regularne posiłki spożywane w gronie rodzinnym. Nieregularność posiłków lub ich opuszczanie często są następstwem naśladowania stylu życia dorosłych.
Z braku czasu, często kupujemy też różne gotowce nie sprawdzając ich składu. Warto poświęcić trochę więcej czasu podczas zakupów czy zamawiając gotowy posiłek do domu na przeczytanie jego składu. Mamo, nie musisz codziennie gotować, jeśli nią masz na to czasu czy możliwości, śmiało możesz korzystać z gotowych dań – lecz nie zwalnia Cię to przed zapoznaniem Cię z jego składem.
Brak ruchu
Braku ruchu siedzący tryb życia to kolejny efekt wynikający z naśladowania dorosłych. Rodzice spędzają czas przy laptopach, komórkach, czy telewizorze. Często „kupują „ sobie czas dając dziecku do obejrzenia bajkę, czy pogrania na tablecie. I tu nie mam na myśli negowania takich zachowań, bo są różne sytuacje w życiu. Ważne, żeby znaleźć też czas na aktywność fizyczną. Dajmy dzieciom przykład do naśladowania.
Brak słuchania potrzeb pociech
Czasami jesteśmy tak skupieni na tym, żeby nasze dzieci jadły zdrowo, że nie słuchamy naszych pociech. Namawiamy dzieci do jedzenia, martwimy się gdy odmawiają posiłku.
A to my rodzice zapominamy o podstawowej zasadzie żywienia dzieci: „To rodzic decyduje co poda dziecku do zjedzenia, a dziecko wybierze sobie co i ile tego zje”.
Każdy z nas czasem pomija posiłek, bo nie jest głodny, albo nie zawsze mamy ochotę na daną zupę czy kanapkę. To też naturalne, że jednego dnia apetyt mamy większy, a drugiego mniejszy. Dzieci są mądre i też potrafią słuchać własnego ciała.
Dlaczego nawyki żywieniowe są ważne?
To czego nauczymy nasze dzieci od najmłodszych lat będzie miało wpływ na ich zdrowie w wieku dorosłym.
Dobry stan zdrowia, odpowiednia edukacja i wychowanie to fundament prawidłowego rozwoju społeczeństwa. Jeżeli od pierwszych lat dziecka będziemy dbać o prawidłowy jadłospis bogaty w różnorodne warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, dbać o odpowiednią ilość płynów to zapewne zminimalizujemy ryzyko chorób dietozależnych w dorosłym życiu. Dlatego ważne jest to, aby wiedzieć, jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci?
Jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci? 5 zasad
Kształtowanie nawyków żywieniowych dziecka zaczyna się już na etapie ciąży. Sposób w jaki żywi się mama jest ważny nie tylko ze względu na zdrowie mamy, ale też dziecka.
Złe nawyki żywieniowe utrwalone w dzieciństwie, tylko nasilą problemy zdrowotne w dorosłym życiu.
Pozwolę sobie wtrącić, jak to wyglądało u mnie i kształtowaniem prawidłowych nawyków u Maksysia. Jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci? Moje sposoby to:
- Przyzwyczajać do wody od samego początku – Maksymilianek od samego początku dostawał do picia wodę. Omijama wszekie herbatki, smakowe napoje. Oczywiście dostawał soki – najczęściej świeżo wyciśnięte lub kupne, ale ZAWSZE patrzyłam na skład i dopiero po roku 🙂 Dzięki temu nie mam w ogóle problemów z piciem wody. Wyobraźcie sobie, że nawet jak dostanie duży sok do picia, to po szklance ma dosyć i woła wody 🙂 Polecam Ci też domowy sok Kubuś, który zrobisz w wyciskarce.
- Ogranicz słodycze – do pierwszego roku życia Maksyś nie dostawał w ogóle słodyczy. Spróbował tylko od prababci czekoladę gorzką. Później raz na jakiś czas pozwalałam babciom lub cioci, która przyjechała do nas, pokonując 300 km. Obecnie częściej pozwalam mu na smakołyki, ale ZAWSZE po głównym posiłku i w ograniczonych ilościach. U nas głównie stawiamy na fit słodkości 🙂
- Wprowadź owoce i warzywa – przyznam, że przez pierwsze dwa lata nie było z tym problemu. Maksyś jadł praktycznie wszystkie owoce i warzywa. Po ukończeniu drugiego roku życia zrobił się nieco wybredny. Podobno taki okres. Owoce i warzywa przemycam najczęściej w koktajlach np. smoothie z bananem, które można zrobić z awokado, szpinakiem czy jarmużem.
- Czytaj składy – polecam Ci czytać składy wszystkich produktów, które kupujesz maluszkowi (i sobie też!). Niektóre produkty naprawdę mają okropny skład 🙁
- Kontroluj porcje – i pamiętaj o zasadzi, o której już Kasia wspomniała – rodzic decyduje co da dziecku, a dziecko decyduje ile zje – nie zmuszamy!!