Jak określić datę porodu?

Dziewięć miesięcy to czas oczekiwania na narodziny dziecka. Brzuch rośnie coraz bardziej i  z czasem zmienia się z delikatnie zaokrąglonego poprzez okrągły balonik na wielkim brzuchu kończąc. Ten czas mija bardzo szybko. Maluszek coraz bardziej dokucza w brzuszku, a z czasem dni do porodu odlicza się z coraz większą niecierpliwością. Jak określić datę porodu i po czym poznać, że ten moment się zbliża.

jak określić datę porodu

 

Ile trwa ciąża?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu obojga rodziców. To moment oczekiwania z niecierpliwością na nowego członka rodziny. Wiele osób dowiadując się o tym, że spodziewa się dziecka zastanawia się kiedy malec pojawi się na świecie. Datę porodu można wyliczyć na podstawie kilku przesłanek. Można to zrobić samodzielnie, ale można też skorzystać z gotowego kalkulatora jak ten tutaj

Zwykle czas ciąży to określenie na stan, który trwa od momentu zapłodnienia komórki jajowej. Żeńskie jajeczko łączy się wtedy z męskim plemnikiem – a następnie zagnieżdża się w macicy. Jak określić datę porodu? Czas ciąży trwa  Jednak obliczając czas trwania ciąży i przybliżony termin porodu wylicza się na kilka sposobów. Najczęściej opiera się go na dacie pierwszej miesiączki. 

Jak określić datę porodu w inny sposób? Najprościej pójść do lekarza, a także przeanalizować kilka przesłanek. Właściwa długość trwania ciąży to okres 280 dni. Przeliczając na tygodnie wychodzi ich 40, czyli 9 miesięcy. Czas porodu wylicza się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Jak określić datę porodu

Wiele osób zastanawia się jak określić datę porodu. Datę porodu można wyliczyć dokładnie  znając moment zapłodnienia. To od tego momentu należałoby policzyć tygodnie. 40 tygodni od tej daty powinien nast4ić poród. Ciąża trwa u człowieka dziewięć miesięcy. Poprawnie jednak wiek ciąży liczy się w tygodniach – od pierwszego do około 40, ale licząc od poczęcia ten okres czasu to 38 tygodni. Początek ciąży lekarz ginekolog określa nie jako ten moment zapłodnienia, a jako pierwszy dzień cyklu miesięcznego kobiety. Stąd może dojść do pewnych pomyłek.

Jak wyliczyć czas porodu?

Moment porodu może się różnić w zależności od tego w jaki sposób przebiega ciąża kobiety. Nawet osoba, która nie pamięta lub nie zna momentu zapłodnienia jest w stanie przeprowadzić odpowiednie wyliczenia. Jak określić datę porodu? To bardzo prosta rzecz. Oczywiście nie zawsze te wyliczenia są precyzyjne i wszystko jest dosyć elastyczne. Podstawowy wzór jak obliczyć datę porodu zakłada, że cykl menstruacyjny kobiety trwa 28 dni. Zgodnie z nim  termin porodu wylicza się w następujący sposób: pierwszy dzień ostatniej miesiączki dodajemy do tego cały rok a następnie odejmujemy trzy miesiące i dodajemy siedem dni. Bywa to jednak często metoda, która jest nieprecyzyjna. Kobiety mają  różne długości cyklu, i u tych, które są regularne wynik powinien być poprawny. Natomiast u osób o krótszym lub dłuższym cyklu ten wynik może być nieprawidłowy

Po czym poznać, że poród się zbliża

Moment porodu można poznać na kilka sposobów. To, że termin się zbliża można zauważyć po wyglądzie brzucha. Zazwyczaj kilka do kilkunastu dni przed brzuch lekko opada i nabiera innego kształtu. To znak dla przyszłej mamy, że ten moment jest już blisko i pora przygotować się do porodu. Poród rozpoczyna się w momencie pojawienia się pierwszych skurczów, które z czasem stają się coraz częstsze. Skurczom towarzyszy zwykle charakterystyczny krwawy śluz.

2 comments

Jak przestać bać się porodu? - wywiad z psychologiem. Wiktoria Walenista says:

[…] Sprawdź jak obliczyć datę porodu. […]

Adriana says:

dzięki za poradę, muszę pogadać z moim lekarzem

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *