Jak poprawić pamięć i koncentrację? – 9 skutecznych sposobów

Miewasz problemy z pamięcią i koncentracją? Zastanawiasz się jak poprawić pamięć i koncentrację? Przedstawiam skuteczne sposoby. Efekty zauważysz bardzo szybko!

jak poprawić pamięć i koncentrację

Czym jest i jak działa pamięć?

Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie, ze się budzisz i nagle nic nie pamiętasz? Nie wiesz, co było wczoraj na obiad, jak spędziłaś dzień? Ja też nie. Taka sytuacja nam się nie zdarza, ponieważ dysponujemy pamięcią, a więc jedną z najważniejszych funkcji w naszym mózgu. Bez niej nie mielibyśmy pojęcia, kim jesteśmy, gdzie mieszkamy oraz kim są naszym bliscy. Prawidłowo działająca pamięć pozwala nam nie tylko funkcjonować w świecie, ale stoi również na straży naszej tożsamości.

W pierwszej kolejności warto zdefiniować słowo „pamięć”. A więc pamięć to funkcja umysłu, umożliwiająca przechowywanie oraz magazynowanie wiadomości. Pozwala również na przywoływanie, a także wykorzystywanie posiadanych informacji, kiedy mamy taką potrzebę. Istnieje kilka rodzajów pamięci, ale największe znaczenie ma podział pamięci na:

  1. Krótkotrwałą — świeżą, czyli zdolność do zapamiętywania tego, co w danej chwili odbieramy przez zmysły. Jest to pamięć nietrwała, nazywana roboczą i jest podatna na zaburzenia pod wpływem silnych bodźców lub różnych chorób.
  2. Długotrwałą — nazywaną starą, która powstaje w wyniku przetworzenia świeżej pamięci w hipokampie, a następnie ulega zakodowaniu w ośrodkach korowych płata czołowego, ciemieniowego (pamięć czuciowa, potylicznego (pamięć wzrokowa) ora skroniowego (pamięć słuchowa). W przeciwieństwie do pamięci krótkotrwałej pamięć długotrwała jest zdecydowani odporniejsza na wszelkie zaburzenia.

Przy pamięci długotrwałej wyróżniłam kilka rodzajów pamięci i teraz Wam przybliżę:

  • pamięć wzrokowa — umożliwia zwracanie uwagi na detale wizualne, a także pozwala zapamiętać wszelkie szczegóły w naszym otoczeniu. Odpowiada za opanowywanie schematów,
  • pamięć dotykowa — ten rodzaj pamięci odpowiada za odczucia z ciała takie jak rozpoznawanie ludzi poprzez zapamiętanie uścisków dłoni,
  • pamięć słuchowa — się pozwala zapamiętać słowa, dźwięki, co z kolei umożliwia lepsze zrozumienie sensu zdań, zagadnień po wypowiedzeniu na głos,
  • pamięć węchowa — wiąże się z wrażliwością na bodźce, które płyną ze zmysłu węchu,
  • pamięć ruchowa —  się ze pozwala na zapamiętywanie różnych układów ruchów, a także dostosowywanie dynamiki sekwencji ruchów np. w sporcie. Jeśli pamięć ta jest sprawna, to pozwala na zapamiętanie mniej lub bardziej złożonych układów choreograficznych,
  • pamięć smakowa — dzięki niej jesteśmy w stanie odróżniać smaki: słodki, gorzki, słony, kwaśny. Jednocześnie pozwala zapamiętać informacje o poszczególnych składnikach spożywczych oraz potrawach.

Problemy z pamięcią i koncentracją — przyczyny

Dekoncentracja to problem, z którym boryka się wiele osób. Nic dziwnego. Istnieje szereg czynników, które negatywnie wpływają na koncentrację oraz pracę. Można zaliczyć do nich m.in.:

  • nadmiar obowiązków — przyjmowanie na siebie zbyt wielu obowiązków, sprawia, że mamy problem z koncentracją,
  • brak planu — jeśli nie mamy ustalonego planu działania, możemy się pogubić. Wykonujemy jedno zadanie, a jednocześnie myślimy o drugim. Przez to nie możemy skupić się w pełni na jednym,
  • różne rozpraszacze — takie jak social media, wiadomości SMS czy ulubiony serial w TV,
  • nieporządek — chaos na biurku ma bardzo istotny wpływ na pracę,
  • pośpiech — zbyt szybkie wykonywanie zadań negatywnie wpływa na koncentrację,
  • stres i brak snu — oba te czynniki dekoncentrują. Dlatego warto wyeliminować stresujące sytuacje, a także zadbać o dobry sen. Polecam Ci przeczytać mój artykuł Jak zwiększyć odporność na stres?, w którym dzielę się swoimi sposobami.
  • głód lub przejedzenie — zarówno uczucie głodu, jak i przejedzenie mogą mieć negatywny wpływ na koncentrację i pamięć,
  • brak aktywności fizycznej — aktywność fizyczna jest bardzo ważna w naszym życiu. Dlatego warto włączyć ją do codzienności. Nie musisz od razu uprawiać sportu wyczynowego. Wystarczą spacery, bieganie ( przeczytaj artykuł o tym, dlaczego warto biegać. Myślę, że Cię przekonam 😀 )

Wyżej wymienione czynniki to jedne z najpopularniejszych, które nie pozwalają w 100% wykorzystać naszej koncentracji oraz zdolności do zapamiętywania. W większości sytuacjach wystarczy zlikwidować kilka z nich, zacząć zdrowo się odżywiać oraz wprowadzić odpowiednie suplementy, aby efekty pojawiły się już po kilku dniach. Problemy z pamięcią i koncentracją mogą objawiać się:

  • zanikiem kreatywności,
  • gubieniem rzeczy,
  • trudnością z planowaniem i organizacją czasu,
  • zapominaniem o obowiązkach,
  • obniżeniem nastroju.

W takim razie jak poprawić pamięć i koncentrację?

Sposoby na poprawę pamięci i koncentracji  – 9 najlepszych

Masz dużo nauki przed egzaminem? A może Twoja praca wymaga maksymalnego skupienia? Nie wiesz, jak to zrobić? Kluczek do sukcesu jest koncentracja. Niestety żyjemy w ciągłym biegu, stresie, co nie sprzyja naszej koncentracji. W takim razie jak poprawić pamięć i  koncentrację? Przedstawiam skuteczne sposoby, które sama stosuję.

Aktywność fizyczna na poprawę pamięci

Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić pamięć i koncentrację, to w pierwszej kolejności trzeba wymienić aktywność fizyczną, która jest tak ważna, jak odpowiednio zbilansowana dieta. I nie chodzi o uprawianie konkretnego sportu, ale ruch. Może to być zumba, jazda na rowerze, bieganie czy spacery. Zamiast do sklepu, pracy jechać samochodem, idź na pieszo lub wybierz rower.

jak poprawić pamięć

Trenuj swoje szare komórki

Jak poprawić pamięć i koncentrację? Należy systematycznie trenować swoje szare komórki. Dzięki temu będziemy mogli dłużej cieszyć się sprawnym intelektem. Jak to zrobić? Oto kilka sposobów:

  • ucz sieęnowych rzeczy – postaraj się raz na jakiś czas nauczyć się czegoś no wego. najlepiej wybierac to, co Cię interesuje, ponieważ w ten sposób lepiej zapamiętasz. Może to być nauka jazdy, nauka nowego języka czy inne wyzwania,
  • rozbudź w sobie ciekawość – pamiętaj, że pamięć dotyczy nie tylko kondycji naszego mózgu, ale również psychiki. Dlatego rozbudzajmy w sobie ciekawość!
  • nie zrażaj się trudnościami – absolutnie nie myśl o tym, ze coś może Ci nie wyjśc, ze nie wypada itd. Każdy wiek jest dobry,
  • czytaj – staraj się czytać kilkanaście minut dziennie, a najlepiej pół godziny, główkuj – rozwiązuj krzyżówki, sudoku, rebusy, a także graj w gry planszowe czy układaj puzzle.


Stosuj odpowiednio zbilansowaną dietę

Zawsze będę Wam powtarzać, że odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa. To klucz do zdrowia! I nie chodzi tylko o pamięć i koncentrację, ale o wszystko. Nie wprowadzaj diety, tylko po prostu rozpocznij zdrowy styl życia. Ogranicz produkty wysokoprzetworzone, wszelkiego rodzaju fastfoody, słodycze. Zadbaj, aby w codziennym menu pojawiła się witamina A, C, E, witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz makroelementy. Pamiętaj, aby pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Sprawdź również CO JEŚĆ, ABY POPRAWIĆ PAMIĘĆ I KONCENTRACJĘ.

problemy z pamięcią i koncentracją

Wrzuć na luz!

Ja wiem, że łatwo mówić, a trudniej zrobić. Jednak warto odpuścić i wrzucić na luz. Pamiętaj, że na niektóre rzeczy masz wpływ i możesz spróbować rozwiązać problem, a nie dobijać się nim. Szukaj pozytywów i staraj się nie denerwować.

Pamiętaj o przerwach

Wiadomo, że obowiązki trzeba wykonać. Jednak pamiętajmy o tym, aby robić przerwy. Zwłaszcza jeśli pracujemy przy komputerze. Zróbmy sobie kilka, krótkich przerw, aby dać umysłowi chwilę wytchnienia. Jeśli pracujemy w domu, wyjdźmy na balkon, zróbmy kilka głębokich wdechów i wydechów.

Zrób plan działania

Przyznam szczerze, że przez bardzo długi okres omijałam ten punkt. Planowałam sobie, ale w głowie. Gdy obowiązków było nieco mnie, plan się sprawdzał. Niestety natłok obowiązków i planowanie w głowie, nie współgrają ze sobą. Zdarzało mi się, że po prostu wypadło mi coś z głowy i przypominałam sobie tuż przed pójściem spać. W efekcie niepotrzebnie się stresowałam. Teraz wszystko sobie zapisuję i jest o wiele łatwiej. 🙂

Zdrowy sen na wzmocnienie pamięci i koncentracji

Jak poprawić pamięć i koncentrację? Przede wszystkim zadbajmy o sen! Liczy się zarówno jego jakość, jak i ilość. Starajmy się, aby spać te 8 godzin dziennie.

Więcej wody dla mózgu

Czy wiesz, że mózg człowieka jest zbudowany niemal w 80% z wody? A picie wody jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają pozytywnie na mózg. Co więcej, nasz mózg lubi najbardziej właśnie wodę, która:

  • usprawnia komunikację między komórkami, a tym samym poprawia pamięć i koncentrację,
  • pomaga zrównoważyć nasz nastrój oraz emocje,
  • pomaga w zaśnięciu i smacznym spaniu.

Kawa na poprawę koncentracji

Badania wykazują również, że kofeina ułatwia skupienie na bodźcach wzorokowych. Co ciekawe, są to dane Europejskiego urzędu ds. Bezpieczeństwa żywności. Kawa ułatwia koncentrację na jednym bodźcu. jesteśmy wstanie wyłapać błędy w mowie, a nasza pamięć jest lepsza. Dlatego jeśli chcesz poprawić koncenteację, kawa włoska będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem! Zachwyca swoim aromatem i smakiem.


Witaminy i minerały wspomagające pamięć

Witaminy i minerały staraj

  • magnez — ma ogromny wpływ na pracę naszego serca oraz mózgu. Pozytywnie wpływa na pamięć oraz koncentrację, usprawnia procesy uczenia,
  • witaminy z grupy B — witaminy z tej grupy odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Witamina B12, kwas foliowy, witamina B1 są bardzo ważne, a ich niedobór może zmniejszyć sprawność umysłową.
  • witamina Djej niski poziom może powodować problemy z pamięcią i koncentracją, a nawet i demencję!
  • cynk – jego zadaniem jest ochrona układu nerwowego przed wpływem wolnych rodników,
  • potas — pierwiastek ten odpowiada m.in. za dotlenienia mózgu, a także czynności nerwów,
  • wapń — pierwiastek wspomaga proces przewodzenia impulsów nerwowo-mięśniowych,
  • witamina E — ma korzystny wpływ na funkcjonowanie pamięci, a także spowalnia występowanie choroby Alzheimera.

Czym jest rezerwa poznawcza i jak ją powiększać?

Rezerwa poznawcza, inaczej zasoby poznawcze to wiedza oraz umiejętności, które zdobywamy w ciągu naszego życia i które opóźniają spadek funkcji poznawczych powiązany z wiekiem.

Jak zwiększać rezerwę poznawczą? Przede wszystkim należy rozwiązywać trudne zadania. Nie takie, które mamy opanowane w tzw. „paluszku”, ale również te, które wymagają od nas skupienia, zastanowienia się. Nie skupiajmy się tylko na jednej aktywności mózgu np. czytaniu książek, ale dodatkowo również rozwiązujmy krzyżówki, począwszy od tych prostych, aż po te, które wymagają od nas sporego myślenia. Doskonale sprawdzi się układanie puzzli, nauka języka polskiego, jak i aktywność fizyczna.

Genialnym pomysłem są wyjazdy w różne miejsca, uczestniczenie w życiu kulturalnym — wizyty w muzeum, teatrze itd., a także chodzenie na koncerty. Dla starszych osób bardzo dobrym sposobem są spotkania dla seniorów, a także uniwersytety trzeciego wieku. W budowaniu rezerwy chodzi przede wszystkim o to, abyśmy stawiali nowe cele, wyzwania, ponieważ nasz mózg szybko przyzwyczaja się do tego, co jest powtarzalne.



Wpływ stresu na pamięć

Stres ma bardzo negatywny wpływ na nasz organizm, w tym również na pamięć. Okazuje się, że zaburza pamięć, a także przyczynia się do zaniku mógzu u osób w średnim wieku, zanim pojawiają się ob jawy choroby Alzheimera albo innego rodzaju otępienia.

Przewlekły stres ogranicza dopływ krwi do mózgu. To z kolei prowadzi do obniżenia ogólnej aktywności naszego mózgu. Niestety to nie wszystko. Pod wpływem stresu do mózgu przedostają się cząsteczki kortyzolu – hormonu stresu, uszkadzającę hipokamp, czyli strukturę w mózgu, odpowiadającą za zapamiętywanie. Im większy jest poziom kortyzolu, tym większe zagrożenie dla naszego mózgu.

Jakie suplementy stosować na pamięć?

Suplementy na poprawę pamięci i koncentracji są oparte na specjalnej formule, która nie tylko wspomaga w stanie zmęczenia, ale pomaga w odzyskaniu prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego przy długotrwałym działaniu składników aktywnych. Jeżeli zastanawiasz się, jak poprawić pamięć, w pierwszej za pomocą suplementów, to postaw na suplementy health labs, które mają pozytywne opinie. Moje typy to:

  1. Magnez i witaminę B6 – oba składniki pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, zmniejszają uczucie zmęczenia. Jeśli więc zastanawiasz się, jak poprawić pamięć, to koniecznie zacznij suplementować magnez i B6. Zauwżysz efekty i to dość szybko.
  2. OmegaMe – warto dodać, że kwasy DHA poprawiają funkcje pamięci oraz uczenia się, a także wspierają funkcje poznawcze wraz ze starzeniem.
  3. MemoryMe — Jak poprawić koncentrację? Stosując MemoryMe. To suplement, który stanowi połączenie składników wspierających neuroplastyczność, czyli proces tworzenia nowych połączeń nerwowych w mózgu. Znajdziemy w nim fosfolipidy, gotu kola, bakopa drobnolistna.

koncentracja jak ją poprawić

<< NA HASŁO niedoskonalamama MACIE stałe 10% ZNIŻKI PRZY ZAKUPACH Suplementów w sklepie healthlabs.pl >>

Natomiast w super akcjach promocyjnych rabat sięga 25% i wtedy hasło to: niedoskonalamam25

Wpis sponsorowany.

6 comments

Aga says:

Ooo, coś dla mnie. Ostatnio mam natłok pracy i innych obowiązków i jestem permanentnie przemęczona co wpływa niekorzystnie na pamięć i koncentrację :/

https://www.secretaddiction.pl/?m=1 says:

Dobry suplement bywa naprawdę przydatny:)

Kaśka - poligondomowy says:

Ostatnio coraz trudniej mi się skoncentrować, moz to byłoby dobre rozwiązanie dla mnie

Anna says:

Na pewno skorzystam z twoich rad 🙂 od dawna suplementuje magnez 🙂

Katsuumi says:

Fajne sposoby 🙂 mnie czasami się to przydałoby.

JednoSpojrzenie says:

Ja bez magnezu po prostu nie wyobrażam sobie funkcjonowania!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *