Categories Blog Parentingowy

Jak przestać bać się porodu? – Wywiad z psychologiem

Jak przestać bać się porodu? Czy każda kobieta boi się rodzić? Jak sobie poradzić z lękiem?  Wywiad z psychologiem.

Jak przestać bać się porodu? – Wywiad z psychologiem

Strach przed porodem towarzyszy niemalże każdej przyszłej mamie. Jak przestać bać się porodu? Dziś opowiada psycholog, Wiktoria Walenista.

jak przestać bać się porodu

Sandra: Skąd bierze się lęk przed porodem? 

Wiktoria Walenista: Tokofobia, czyli inaczej nadmierny lęk przed ciążą i porodem, może pojawić się już nawet w wieku nastoletnim. Osoby cierpiące na tokofobię pierwotną często już jako nastolatki wycofują się ze współżycia lub używają paru metod zabezpieczenia przed ciążą na raz. Ze względu na nadmierny lęk przed zajściem w ciążę, kobiety nawet pomimo dużej chęci posiadania dzieci, mogą odwlekać decyzję o posiadaniu dzieci lub pozostać bezdzietne. Lęk przed porodem może również pojawić się u kobiet, które już mają dzieci, np. w wyniku traumatycznych doświadczeń z poprzedniej ciąży (trauma porodowa lub poronienie).

Sprawdź tekst JAK PRZETRWAĆ PIERWSZY TRYMESTR CIĄŻY i kilka cennych wskazówek 🙂

Sandra: Czy jest grupa kobiet, która narażona jest na odczuwanie lęku przed porodem?

Wiktoria Walenista: Zarówno pierworódki, jak i wieloródki mogą być narażone na doświadczanie nadmiernego lęku przed porodem. Badania pokazują, że młodsze matki, o niższym poziomie wykształcenia lub będące w trudnej sytuacji materialnej są bardziej zagrożone tokofobią. Oprócz tego czynnikami, które predysponują do odczuwania nadmiernego lęku w ciąży są inne zaburzenia psychiczne, doświadczenia różnego rodzaju przemocy w przeszłości, niechęć do opieki szpitalnej i obniżone poczucie własnej wartości.

Sandra: Czy strach przed urodzeniem może mieć negatywny wpływ na matkę oraz dziecko podczas porodu i później?

Wiktoria Walenista: Paraliżujący strach może wpływać na większe ryzyko komplikacji okołoporodowych, bo współpraca  kobiety doświadczającej tokofobii z położną w czasie porodu może być mniej efektywna. Wątpienie i bagatelizowanie obaw rodzącej przez personel medyczny będzie prowadzić tylko do nasilenia objawów lękowych. Takie traumatyczne doświadczenia mogą być wyzwalaczem depresji porodowej, która zagraża nie tylko mamie, ale również dziecku.

Sandra: Wiele kobiet, że tak powiem straszy przyszłe mamy porodem – opowiada o bólu oraz swoich traumatycznych przeżyciach. Czy takie historie sprawiają, że przyszła mama boi się jeszcze bardziej?

Wiktoria Walenista: Jednym z czynników, które mogą wpływać na pojawienie się tokofobii, są przekazy rodzinne dotyczące ciąży i porodu. Trudne doświadczenia matki, sióstr i babć, które często są owiane rodzinną tajemnicą lub pozostają nieprzepracowane do końca, nie będą sprzyjać dobremu przeżywaniu ciąży i przygotowaniu do porodu. Będąc już w ciąży, kobieta doświadcza więcej intensywnych emocji niż wcześniej, więc tym bardziej istotne jest, żeby nie była obarczana traumami innych kobiet. Ważne jest, żeby umieć postawić jasną granicę między doświadczeniami innych a swoimi i być asertywnym, kiedy ktoś próbuje przerzucić na nas swój bagaż emocjonalny.

Sprawdź jak obliczyć datę porodu.

jak przestać bać się porodu

Sandra: Czy lęk przed porodem warto skonsultować z psychologiem?

Wiktoria Walenista: Normalnym jest bać się porodu, w końcu często boimy się nieznanych sytuacji. Niski i umiarkowany poziom lęku przed porodem, tym bardziej w trzecim trymestrze ciąży, zapewne będzie towarzyszył większości kobiet. Jeśli jednak czujesz, że lęk przed porodem opanowuje twoje życie, paraliżuje twoje zachowanie i nie pozwala ci się cieszyć nadchodzącym spotkaniem z dzieckiem, warto wtedy porozmawiać o tym z psychologiem.

Sandra: Jak przestać bać się porodu? Co by Pani radziła przyszłym mamom?

Wiktoria Walenista: W przezwyciężeniu lęku przed porodem bardzo ważne jest przywrócenie kontroli nad sytuacją. Pomimo że poród to żywioł, gdzie może zdarzyć się bardzo dużo, warto wzmacniać poczucie własnej sprawczości. Tu będzie pomocne wybranie już wcześniej szpitala, w którym będziesz rodzić, i poznanie położnej, która będzie prowadzić twój poród. Przygotuj plan porodu i zdecyduj o sposobie porodu, podaniu znieczulenia, zgodzie na nacięcie krocza czy stymulacji porodu – inspiracje, co powinno znaleźć się w planie porodu, możesz znaleźć m.in. na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku. Jeśli brakuje ci wiary w swoje możliwości, być może pomocne będą afirmacje porodowe, czyli zdania dodające siły i przypominające o tym, że masz tę moc do urodzenia dziecka, nawet jeśli wcześniej tego nie robiłaś. Warto też zaprzyjaźnić się z bólem i nie traktować go jako przeszkodę, tylko jako drogowskaz – ból w porodzie jest ważnym sygnałem, dzięki któremu ciało pokazuje ci drogę przyjścia na świat twojego dziecka.

jak przestać bać się porodu

1 comment

Jak pandemia wpływa na psychikę dziecka? - wywiad z psycholog. says:

[…] Jak przestać bać się porodu? […]

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *