Zastanawiasz się jak rozpoznać typ figury? Nie masz pojęcia, jak to zrobić? Nie martw się! Przygotowałam dla ciebie krótki poradnik. Poznasz typy sylwetki oraz zobaczysz, jak się zmierzyć i ocenić, którym typem jesteś.
Typy figury — czym są, ile ich jest?
Poruszane tematy
- Typy figury — czym są, ile ich jest?
- Typy sylwetek damskich – dlaczego dobrze znać?
- Jak się mierzyć? Instrukcja krok po kroku
- Typ sylwetki kalkulator
- Jak określić typ sylwetki?
- Jak rozpoznać typ figury – najpopularniejsze typy sylwetki
- Typ figury klepsydra ( X )
- Typ figury gruszka ( A )
- Typ figury odwrócony trójkąt ( V )
- Typ sylwetki kolumna ( I / H)
- Typ sylwetki jabłko ( O )
- Typ figury Y
Wbrew pozorom noszenie tego, co modne i podążanie za modowymi trendami, wcale nie sprawi, że będziesz dobrze wyglądać. Dlaczego? Dlatego, że nie każdy element garderoby jest dla Ciebie dobry. W końcu różnimy się od siebie sylwetką. Niektóre Panie są szczupłe, wysokie, a inne mają krągłości i są niskie.
To, jakie ubrania założymy, powinny zależeć przede wszystkim od naszego typu figury. Odpowiednio dobrane ubrania przede wszystkim podkreślą wszystkie atuty naszej sylwetki np. wyeksponują wyraźną talie, długie, zgrabne nogi czy pełny biust, a jednocześnie zatuszują ewentualne mankamenty sylwetki takie jak wystający brzuch, zbyt masywne uda, czy szerokie biodra. Dlatego dobrze wiedzieć, jak dobrać jeansy do figury, sukienkę i inne elementy garderoby.
Tutaj chciałabym jeszcze podkreślić, że podstawę stanowi AKCEPTACJA SWOJEGO CIAŁA. Musisz nauczyć się dobrze czuć w swoim ciele, pokochać je! Niezaleznie od tego, jaki masz typ sylwetki. Natomiast określenie swojego typu figury to fenomenalna wskazówka, która pozwala przede wszystkim uwidocznić swoje atuty, bo KAŻDA Z NAS MA W SOBIE COŚ WYJĄTKOWEGO! Moim kompleksem jest bardzo mały biust, ale za to mam zgrabne nogi, w miarę płaski brzuszek i wcięcie w talii, które staram się jak najbardziej uwydatnić. Za pomocą odpowiednich ubrań podkreślam ATUTY, dzięki czemu czuję się jeszcze bardziej kobieca.
W Internecie znajdziesz różne typy sylwetki. Podziałów jest naprawdę bardzo dużo. Co więcej, powstają nawet nowe. Niektórzy wyróżniają nawet ponad 10! Dla mnie najlepszym podziałem jest podział na 6 figur:
- klepsydra,
- gruszka,
- kolumna,
- odwrócony trójkąt,
- jabłuszko,
- figura w kształcie litery Y
Typ sylwetki określi Ci każda stylistka. Jednak możesz to zrobić samodzielnie i sama Ci to polecam. Dzięki temu będziesz wiedzieć, które elementy garderoby są dla Ciebie najlepszym wyborem. Po tym, jak już ja określisz, będziesz mogła zrobić porządek w swojej szafie i wyrzucić z niej te ubrania, które tylko uwidaczniają mankamenty. To także dobra okazja na… ZAKUPY – która z nas tego nie lubi? 😀
Typy sylwetek damskich – dlaczego dobrze znać?
Dlaczego dobrze wiedzieć, jaki mam typ sylwetki? Dlatego, że
- Znając swój typ figury, poznasz jej atuty. Dzięki temu będziesz wiedziała, gdzie przyciągnąć uwagę ubraniem oraz dodatkami.
- Będziesz wiedziała, jakie fasony ubrań Ci pasują, a których unikać. W ten sposób nauczysz się robić udane zakupy i odpowiednio kompletować garderobę.
- Unikniesz popełniania błędów sylwetkowych.
Jak się mierzyć? Instrukcja krok po kroku
W pierwszej kolejności musisz się dokładnie zmierzyć. Powiem Wam, że takie łatwe to nie jest. Dokładnego zdejmowania wymiarów uczyłam się w szkole Projektowania i Konfekcjonowania Odzieży. Pani, która nas uczyła, zawsze powtarzała, że mamy to zrobić spokojnie i z zaangażowaniem, bo potem wychodzi, że mamy zupełnie inne wymiary, bo za szybko zmierzyliśmy… Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak rozpoznać typy figury, to wygospodaruj czas, aby spokojnie, bez zbędnego pośpiechy się zmierzyć. Następnie przygotuj potrzebne Ci przedmioty:
- centymetr krawiecki,
- pusta kartkę,
- długopis,
- lustro, w którym możesz swobodnie zobaczyć swoją całą sylwetkę,
- telefon lub aparat fotograficzny.
Następnie przejdź do zdjęcia pomiarów:
- Stań swobodnie przed lustrem, najlepiej w bieliźnie (pamiętaj, aby wyprostować plecy. I… nie wciągaj brzucha).
- Zdejmuj następujące wymiary:
ramiona – mierz je w najszerszym miejscu i to dookoła!
talia – tu z kolei zmierz w najwęższym miejscu,
biodra – tak, jak w przypadku ramion, zmierz najszersze miejsce. Pamiętaj, że biodra mierzy się wraz z pupą!
Typ sylwetki kalkulator
Prostym sposobem na dowiedzenie się, jaki mam typ sylwetki, jest skorzystanie z darmowego kalkulatora, który znajdziesz w Internecie. Poniżej zostawiam Ci linki do kalkulatorów. Wystarczy, że skopiujesz i wkleisz w przeglądarkę.
- http://www.calculator.net/body-type-calculator.html
- http://www.prokerala.com/health/beauty/body-shape-calculator.php
- https://www.omnicalculator.com/health/body-shape
- http://redhotcouture.com/results-curvy-hourglass/
Jak określić typ sylwetki?
Jak rozpoznać typ figury na podstawie wyżej wymienionych wymiarów? Mając je zdjęte, należy sprawdzić proporcje pomiędzy biodrami i talią. To, jaka jest różnica pomiędzy szerokością bioder a talii, powie Ci, jaką masz sylwetkę. Dla ułatwienia przygotowałam dla Ciebie mini ściągawkę:
- KLEPSYDRA – ramiona = biodra, z tą sylwetką mamy do czynienia, gdy szerokość ramion jest identyczna lub zbliżona do szerokości ramion. Co więcej, mamy tu wyraźnie zaznaczoną talię,
- KOLUMNA – ramiona=biodra=talia, podobnie, jak w przypadku klepsydry, biodra są podobnej szerokości, co ramiona. Natomiast istotną różnicą jest brak wcięcia w talii.
- GRUSZKA – ramiona<biodra, ramiona są znacznie węższe niż biodra, a uda masywne.
- ODWRÓCONY TRÓJKĄT – ramiona>biodra, ten typ sylwetki jest przeciwieństwem gruszki. Ramiona są znacznie szersze niż biodra.
- JABŁKO – ta sylwetka charakteryzuje się przede wszystkim brzuszkiem, brakiem wcięcia w talii, ale za to szczupłymi nogami i pełnym biustem.
Pamiętaj, że nie mają tu znaczenia centymetry, a proporcje!!! Pani, która ma wymiary 90x60x90 (ramiona x talia x biodra) i Pani o wymiarach 110x80x110 są klepsydrami!
Jak rozpoznać typ figury – najpopularniejsze typy sylwetki
Najpopularniejsze typy sylwetki kobiecej to klepsydra, jabłko, gruszka, odwrócony trójkąt i kolumna. Sama bazuję na tym podziale najczęściej 🙂 Żebyście nie musieli zastanawiać się i głowić nad tym, jak rozpoznać typ figury, opisałam Wam wszystkie 5 typów sylwetek. Pamiętaj jednak, że to, że obecnie jesteś klepsydrą, wcale nie oznacza, że zawsze nią będziesz. Może zdarzyć się sytuacja, że przytyjesz w biodrach, stworzysz dysproporcje między dołem a górą i staniesz się gruszką. Tak jak wspomniałam, tu liczą się proporcje, a nie centymetry. Klepsydra może nosić rozmiar 36, a także 38, 40 czy 42 🙂
Typ figury klepsydra ( X )
Figura klepsydra to typ sylwetki, która uważana jest za ideał. Ubierając się, kobiety dążą do tego, aby właśnie wyglądać jak klepsydra. Sylwetka ta charakteryzuje się:
- proporcją pomiędzy ramionami i biodrami. Ich szerokość jest taka sama albo zbliżona do siebie,
- wyraźnym wcięciem w talii,
- średnim albo nieco większym biustem,
- zgrabnymi łydkami.
Jeśli jesteś tym typem figury, masz szczęście! Będziesz wyglądać świetnie we wszystkim zarówno w obcisłych, jak i oversize’owych rzeczach. Choć te drugie zamaskują Twoje zalety, także nie używaj ich. Mając takie proporcjonalne ciało, warto podkreślać a nie maskować! wPostaw przede wszystkim na obcisłe modele, które przepięknie uwydatnią wcięcie w talii. Nie bój się również pokazywać zgrabnych łydek — w końcu to Twój atut!
Typ figury gruszka ( A )
Gruszkę rozpoznać jest stosunkowo łatwo. Jak rozpoznać typ figury w kształcie litery A? Główne cechy to:
- wąskie ramiona,
- szerokie biodra,
- masywne uda.
W co się ubrać, będąc gruszką? Możesz poszaleć z górą, która ma przykuć uwagę. Mile widziane bufki, poduszki, wszelkie ozdoby i aplikacje. Z kolei dół ma być gładki, stonowany, aby przypadkiem nie poszerzyć bioder.
Typ figury odwrócony trójkąt ( V )
Typ sylwetki odwrócony trójkąt, nazywany również rożkiem, to przeciwieństwo gruszki. Cechy charakterystyczne to przede wszystkim:
- wąskie biodra,
- szerokie ramiona,
- szczupłe nogi,
- biust mały albo średniej wielkości,
- delikatnie zaznaczona talia,
- lekko zaznaczona talia lub jej brak.
W tym przypadku ubiór ma za zadanie wyrównać dysproporcje pomiędzy szeroką górą a wąskim dołem. Góra powinna być prosta, stonowana bez zbędnych aplikacji i zdobień, które mogłyby jeszcze dodatkowo ją poszerzyć. Zrezygnuj z bufek i poduszek. Z kolei z dołem możesz szaleć! Twoim zadaniem jest skupienie uwagi na biodrach, ich poszerzenie, co pozwoli na wyrównanie proporcji między szerokimi ramionami a wąskimi biodrami. Doskonale sprawdzą się wszelkie wzory. Śmiało możesz sięgnąć po kwieciste spodnie! Dobrze będziesz prezentować się w niezwykle modnych kulotach, które podbijają świad mody.
Typ sylwetki kolumna ( I / H)
Jak rozpoznać typ figury kolumna, nazywanej chłopięcą? Dość prosto. Figura kolumna to:
- brak wyraźnych, kobiecych kształtów,
- brak wcięcia w talii lub delikatnie zarysowana talia,
- szerokość bioder odpowiada szerokości ramion,
- szczupłe nogi,
- płaska pupa.
Wbrew pozorom to wcale nie jest męska sylwetka. Natomiast wymaga odpowiedniego skompletowania ubrań, aby nadać kobiecych kształtów i przybliżyć ten typ sylwetki do klepsydry. Przy tworzeniu stylizacji trzeba skupić się na tym, aby uwydatnić talię. W ten sposób sylwetka nabierze kobiecych kształtów. Tutaj bardzo ważnym dodatkiem jest pasek, ozdobna szarfa czy kokardka, która przewiązana w pasie, uwidacznia talię. Twoim ogromnym atutem są nogi, dlatego nie zasłaniaj ich! Sukienki i spódniczki w wersji mini są dla Ciebie stworzone!
Typ sylwetki jabłko ( O )
Panie o sylwetce jabłko cechują się:
- wystającycm brzuszkiem,
- płaską pupą,
- zazwyczaj średnim lub pełnym, dużym biustem,
- zgrabnymi i szczupłymi nogami.
Jeżeli jesteś jabłuszkiem, to twoim zadaniem jest wybieranie ubrań, które przede wszystkim podkreślą Twoje zgrabne nogi, a jednocześnie zatuszują wystający brzuch. Najlepiej będziesz wyglądać w prostych, ale nieobcisłych rzeczach.
Typ figury Y
Sylwetka Y często jest mylona z figurą w kształcie litery V. Rzeczywiście obie mają wiele wspólnych cech, ale różni ich wielkość biustu. U pań o figurze w kształcie litery V jest on niewielki lub średni. W przypadku sylwetki Y jest on duży. Typ sylwetki Y charakteryzuje się:
- dużym biustem,
- szerokimi ramionami,
- wąska talia,
- szczupłe biodra,
- smukłe nogi.
Mając ten typ sylwetki damskiej, musisz zwęzić linię ramion, a jednocześnie poszerzyć biodra. To pozwoli na wyrównanie proporcji między szeroką górą a wąskim dołem. Zainwestuj w kolorowe, jasne i wzorzyste elementy dolnej garderoby. Nie bój się również niebanalnych fasonów, które poszerzą biodra. Taki zabieg zrównoważony dół z górą. Z kolei góra powinna być prosta i stonowana. Zrezygnuj z wyrazistych barw, wzorów, a także wszelki zdobień typu falbanki, pagony czy też poduszki. To tylko niepotrzebnie poszerzy ramiona, a tym samym zwiększy dysproporcje. Idealnym wyborem będą koszule oraz bluzki z dekoltem w kształcie litery V. uważaj również na rękawy — niech będą proste
Bardzo dobrze będziesz wyglądać w rozkloszowanej spódnicy w grochy. Do tego dopasowane body w czarnym kolorze. Moja kolejna propozycja to boyfriendy z przetarciami, klasyczna bluzka np. w granatowym kolorze, a na to dopasowana marynarka.
Mam nadzieję, że teraz wiesz, jak rozpoznać typy figury, znasz podstawowe typy sylwetki i nie stanowi dla Ciebie problemu rozpoznanie, którym typem Ty jesteś. Daj mi koniecznie znać w komentarzu! Jestem również ciekawa, czy na podstawie moich zdjęć, jesteś w stanie określić, jaki typ sylwetki mam ja — jak wiesz, to także daj znać. Przeczytam sobie Wasze odpowiedzi i zobaczymy, czy dobrze myślicie 🙂
Niebawem również dodam wpisy, w których podpowiem Ci, jak się ubierać w zależności od typu sylwetki i jakie triki modowe stosować 🙂
3 Comments