Typ figury – jak rozpoznać? Poznaj typy sylwetki damskiej – 5 typów

Zastanawiasz się jak rozpoznać typ figury? Nie masz pojęcia, jak to zrobić? I w ogóle jakie są rodzaje figury damskiej? Nie martw się! Przygotowałam dla ciebie krótki poradnik. Poznasz typy sylwetki oraz zobaczysz, jak się zmierzyć i ocenić, którym typem jesteś.

Typy figury — czym są, ile ich jest?

Wbrew pozorom noszenie tego, co modne i podążanie za modowymi trendami, wcale nie sprawi, że będziesz dobrze wyglądać. Dlaczego? Dlatego, że nie każdy element garderoby jest dla Ciebie dobry. W końcu różnimy się od siebie sylwetką. Niektóre Panie są szczupłe, wysokie, a inne mają krągłości i są niskie. 

To, jakie ubrania założymy, powinny zależeć przede wszystkim od naszego typu figury. Odpowiednio dobrane ubrania przede wszystkim podkreślą wszystkie atuty naszej sylwetki np. wyeksponują wyraźną talię, długie, zgrabne nogi czy pełny biust, a jednocześnie zatuszują ewentualne mankamenty sylwetki takie jak wystający brzuch, zbyt masywne uda, czy szerokie biodra. Dlatego dobrze wiedzieć, jak dobrać jeansy do figury, sukienkę i inne elementy garderoby.

Tutaj chciałabym jeszcze podkreślić, że podstawę stanowi AKCEPTACJA SWOJEGO CIAŁA. Musisz nauczyć się dobrze czuć w swoim ciele, pokochać je! Niezaleznie od tego, jaki masz typ sylwetki. Natomiast określenie swojego typu figury to fenomenalna wskazówka, która pozwala przede wszystkim uwidocznić swoje atuty, bo KAŻDA Z NAS MA W SOBIE COŚ WYJĄTKOWEGO! Moim kompleksem jest bardzo mały biust, ale za to mam zgrabne nogi, w miarę płaski brzuszek i wcięcie w talii, które staram się jak najbardziej uwydatnić. Za pomocą odpowiednich ubrań podkreślam ATUTY, dzięki czemu czuję się jeszcze bardziej kobieca. 

typ figury

Jakie są rodzaje figury damskiej? W Internecie znajdziesz różne typy sylwetki. Podziałów jest naprawdę bardzo dużo. Co więcej, powstają nawet nowe. Niektórzy wyróżniają nawet ponad 10! Dla mnie najlepszym podziałem jest podział na 5 figur:

 • klepsydra,
 • gruszka,
 • kolumna,
 • odwrócony trójkąt,
 • jabłuszko.

I dodatkowo omawiając rodzaje figury damskiej, podam Wam jeszcze typ w kształcie litery Y, który wiele osób myli z odwróconym trójkątem. Typ sylwetki określi Ci każda stylistka. Jednak możesz to zrobić samodzielnie i sama Ci to polecam. Dzięki temu będziesz wiedzieć, które elementy garderoby są dla Ciebie najlepszym wyborem. Po tym, jak już ja określisz, będziesz mogła zrobić porządek w swojej szafie i wyrzucić z niej te ubrania, które tylko uwidaczniają mankamenty. To także dobra okazja na… ZAKUPY – która z nas tego nie lubi? 😀

Typy sylwetek damskich – dlaczego dobrze znać?

Dlaczego dobrze wiedzieć, jaki mam typ sylwetki? Dlatego, że

 1. Znając swój typ figury, poznasz jej atuty. Dzięki temu będziesz wiedziała, gdzie przyciągnąć uwagę ubraniem oraz dodatkami.
 2. Będziesz wiedziała, jakie fasony ubrań Ci pasują, a których unikać. W ten sposób nauczysz się robić udane zakupy i odpowiednio kompletować garderobę.
 3. Unikniesz popełniania błędów sylwetkowych.

Jak się mierzyć? Instrukcja krok po kroku

W pierwszej kolejności musisz się dokładnie zmierzyć. Powiem Wam, że takie łatwe to nie jest. Dokładnego zdejmowania wymiarów uczyłam się w szkole Projektowania i Konfekcjonowania Odzieży. Pani, która nas uczyła, zawsze powtarzała, że mamy to zrobić spokojnie i z zaangażowaniem, bo potem wychodzi, że mamy zupełnie inne wymiary, bo za szybko zmierzyliśmy… Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak rozpoznać typy figury, to wygospodaruj czas, aby spokojnie, bez zbędnego pośpiechy się zmierzyć. Następnie przygotuj potrzebne Ci przedmioty:

 • centymetr krawiecki,
 • pusta kartka,
 • długopis,
 • lustro, w którym możesz swobodnie zobaczyć swoją całą sylwetkę,
 • telefon lub aparat fotograficzny.

Następnie przejdź do zdjęcia pomiarów:

 1. Stań swobodnie przed lustrem, najlepiej w bieliźnie (pamiętaj, aby wyprostować plecy. I… nie wciągaj brzucha).
 2. Zdejmuj następujące wymiary:
  ramiona
  talia
  biodra.

Jak zmierzyć ramiona?

Najlepiej poproś kogoś o pomoc. Opuść ręce wzdłuż linii ciała, zegnij je w łokciach. Niech Twój pomocnik zmierzy ich obwód w najszerszym miejscu i to dookoła!

Jak zmierzyć talię?

Aby dowiedzieć się, jakim jesteś typem sylwetki, musisz również zmierzyć obwód w talii. Zmierz w najwęższym miejscu. I co ważne – nie wciągaj brzucha! Masz stać swobodnie oraz naturalnie. Zaleca się dokonanie pomiaru na wydechu.

Jak zmierzyć biodra?

Aby zmierzyć biodra, musisz stanąć w naturalnej pozycji w niewielkim rozkroku. W następnym kroku weź do ręki miarkę krawiecką i zmierz obwód w najszerszym miejscu pod linią kości biodrowych. Co ważne, centymetr ma być ułożony swobodnie. Pamiętaj, że biodra mierzy się wraz z pupą! Wymiar zapisz, bo przyda się nie tylko do tego, aby określić typ sylwetki, ale również do wyboru odpowiedniego rozmiaru spodni.

Jak określić typ sylwetki?

Jak rozpoznać typ figury na podstawie wyżej wymienionych wymiarów? Mając je zdjęte, należy sprawdzić proporcje pomiędzy biodrami i talią. To, jaka jest różnica pomiędzy szerokością bioder a talii, powie Ci, jaką masz sylwetkę. Dla ułatwienia przygotowałam dla Ciebie mini ściągawkę:

 1. KLEPSYDRA – ramiona = biodra, z tą sylwetką mamy do czynienia, gdy szerokość ramion jest identyczna lub zbliżona do szerokości ramion. Co więcej, typ figury klepsydra ma wyraźnie zaznaczoną talię,
 2. KOLUMNA – ramiona=biodra=talia, podobnie, jak w przypadku klepsydry, typ figury kolumna ma biodra podobnej szerokości, co ramiona. Natomiast istotną różnicą jest brak wcięcia w talii.
 3. GRUSZKA – ramiona<biodra, Typ figury gruszka ma ramiona znacznie węższe niż biodra, a uda masywne.
 4. ODWRÓCONY TRÓJKĄT – ramiona>biodra, typ figury odwrócony trójkąt jest przeciwieństwem gruszki. Ramiona są znacznie szersze niż biodra.
 5. JABŁKO – typ figury jabłko charakteryzuje się przede wszystkim brzuszkiem, brakiem wcięcia w talii, ale za to szczupłymi nogami i pełnym biustem.

Wyróżnia się jeszcze Typ figury Y, który często jest mylony z sylwetką odwróconego trójkąta.

Pamiętaj, że nie mają tu znaczenia centymetry, a proporcje!!! Pani, która ma wymiary 90x60x90 (ramiona x talia x biodra) i Pani o wymiarach 110x80x110 są klepsydrami!

Typ sylwetki kalkulator

Znając już rodzaje figury damskiej, mają wymiary, możesz określić swój typ. Prostym sposobem na dowiedzenie się, jaki mam typ sylwetki, jest skorzystanie z darmowego kalkulatora, który znajdziesz w Internecie, wpisując „typ sylwetki kalkulator” albo „typ sylwetki test”. Poniżej zostawiam Ci linki do kalkulatorów. Wystarczy, że skopiujesz i wkleisz w przeglądarkę.

 1.  http://www.calculator.net/body-type-calculator.html
 2. http://www.prokerala.com/health/beauty/body-shape-calculator.php
 3. https://www.omnicalculator.com/health/body-shape
 4. http://redhotcouture.com/results-curvy-hourglass/

Jak rozpoznać typ figury – najpopularniejsze typy sylwetki

Najpopularniejsze typy sylwetki kobiecej to klepsydra, typ figury jabłko, gruszka, odwrócony trójkąt i kolumna. Sama bazuję na tym podziale najczęściej 🙂 Żebyście nie musieli zastanawiać się i głowić nad tym, jak rozpoznać typ figury, opisałam Wam wszystkie 5 typów sylwetek. Pamiętaj jednak, że to, że obecnie jesteś klepsydrą, wcale nie oznacza, że zawsze nią będziesz. Może zdarzyć się sytuacja, że przytyjesz w biodrach, stworzysz dysproporcje między dołem a górą i staniesz się gruszką. Tak jak wspomniałam, tu liczą się proporcje, a nie centymetry. Klepsydra może nosić rozmiar 36, a także 38, 40 czy 42 🙂

typy sylwetki

Typ figury klepsydra ( X )

Figura klepsydra to typ sylwetki, która uważana jest za ideał. Ubierając się, kobiety dążą do tego, aby właśnie wyglądać jak klepsydra. Sylwetka ta charakteryzuje się:

 • proporcją pomiędzy ramionami i biodrami. Ich szerokość jest taka sama albo zbliżona do siebie,
 • wyraźnym wcięciem w talii,
 • średnim albo nieco większym biustem,
 • zgrabnymi łydkami.

figura klepsydra cechy

Jeśli jesteś tym typem figury, masz szczęście! Typ figury Klepsydra wygląda świetnie we wszystkim zarówno w obcisłych, jak i oversize’owych rzeczach. Choć te drugie zamaskują Twoje zalety, także nie używaj ich. Mając takie proporcjonalne ciało, warto podkreślać, a nie maskować! Postaw przede wszystkim na obcisłe modele, które przepięknie uwydatnią wcięcie w talii. Nie bój się również pokazywać zgrabnych łydek — w końcu to Twój atut!

figura klepsydra co nosić

Typ figury gruszka ( A )

Figura typu gruszka jest dość prosta do rozpoznania. Jak rozpoznać typ figury w kształcie litery A? Główne cechy to:

 • wąskie ramiona,
 • szerokie biodra,
 • masywne uda.

figura typu gruszka cechy

W co się ubrać, będąc gruszką? Typ figury gruszka może poszaleć z górą, która ma przykuć uwagę. Mile widziane bufki, poduszki, wszelkie ozdoby i aplikacje. Z kolei dół ma być gładki, stonowany, najlepiej w ciemnych kolorach, aby przypadkiem nie poszerzyć bioder. Jakie ubrania dla gruszki, a jakie nie?

ubrania dla gruszki

Typ figury odwrócony trójkąt ( V )

Typ sylwetki odwrócony trójkąt, nazywany również rożkiem, to przeciwieństwo gruszki. Cechy charakterystyczne to przede wszystkim:

 • wąskie biodra,
 • szerokie ramiona,
 • szczupłe nogi,
 • biust mały albo średniej wielkości,
 • delikatnie zaznaczona talia,
 • lekko zaznaczona talia lub jej brak.

figura odwrócony trójkąt cechy

W tym przypadku ubiór ma za zadanie wyrównać dysproporcje pomiędzy szeroką górą a wąskim dołem. Góra powinna być prosta, stonowana bez zbędnych aplikacji i zdobień, które mogłyby jeszcze dodatkowo ją poszerzyć. Zrezygnuj z bufek i poduszek. Z kolei z dołem możesz szaleć! Twoim zadaniem jest skupienie uwagi na biodrach, ich poszerzenie, co pozwoli na wyrównanie proporcji między szerokimi ramionami a wąskimi biodrami. Doskonale sprawdzą się wszelkie wzory. Śmiało możesz sięgnąć po kwieciste spodnie! Typ figury odwrócony trójkąt dobrze prezentuje się w niezwykle modnych kulotach, które podbijają świat mody. 

figura odwrócony trójkąt co nosić

Typ sylwetki kolumna ( I / H)

 Jak rozpoznać typ figury kolumna, nazywanej chłopięcą? Dość prosto.  Figura kolumna to:

 • brak wyraźnych, kobiecych kształtów,
 • brak wcięcia w talii lub delikatnie zarysowana talia,
 • szerokość bioder odpowiada szerokości ramion,
 • szczupłe nogi,
 • płaska pupa.

typ figury kolumna cechy

Wbrew pozorom to wcale nie jest męska sylwetka. Natomiast wymaga odpowiedniego skompletowania ubrań, aby nadać kobiecych kształtów i przybliżyć ten typ sylwetki do klepsydry. Przy tworzeniu stylizacji trzeba skupić się na tym, aby uwydatnić talię. W ten sposób sylwetka nabierze kobiecych kształtów. Tutaj bardzo ważnym dodatkiem jest pasek, ozdobna szarfa czy kokardka, która przewiązana w pasie, uwidacznia talię. Typ figury kolumna ma atutu w postaci zgrabnych nóg, dlatego pod żadnym pozorem nie zasłaniaj ich! Sukienki i spódniczki w wersji mini są dla Ciebie stworzone!

typ sylwetki kolumna co nosić

Typ figury jabłko ( O )

Figura typu jabłko cechuje się:

 • wystającycm brzuszkiem,
 • płaską pupą,
 • zazwyczaj średnim lub pełnym, dużym biustem,
 • zgrabnymi i szczupłymi nogami.

figura jabłko cechy

Jeżeli jesteś jabłuszkiem, to Twoim zadaniem jest wybieranie ubrań, które przede wszystkim podkreślą Twoje zgrabne nogi, uwydatnią biust, a jednocześnie zatuszują wystający brzuch. Najlepiej będziesz wyglądać w prostych, ale nieobcisłych rzeczach. Idealne są sukienki kopertowe i sukienki odcinane pod biustem, modele z dekoltem w kształcie litery V.

Unikaj za to obszernych i zbyt luźnych elementów garderoby. Niewskazane są także dzwony, kuloty czy spodnie typu baggy. Jeśli chcesz pokusić się o ubrania we wzory, to wybierz małe desenie. Najlepszym wyborem będą pionowe paski, które optycznie wydłużą, a tym samym wyszczuplą sylwetkę.

Z racji tego, że masz piękny biust, zrezygnuj z golfów. Absolutnie zakazane są także wszelkie marszczenia i aplikacje w okolicach brzucha, ponieważ przykują uwagę, a tym samym podkreślą go. Co z kolorystyką? Góra ma być ciemniejsza od dołu.

figura jabłko co nosić

Typ figury Y

Chciałabym jeszcze omówić jeden typ, którego nie uwzględniłam na głównej grafice, a mianowicie figurę w kształcie litery Y. Sylwetka Y często jest mylona z figurą w kształcie litery V. Rzeczywiście obie mają wiele wspólnych cech, ale różni ich wielkość biustu. U pań o figurze w kształcie litery V jest on niewielki lub średni. Typ figury Y ma duży biust. Typ sylwetki Y charakteryzuje się:

 • dużym biustem,
 • szerokimi ramionami,
 • wąska talia,
 • szczupłe biodra,
 • smukłe nogi.

Mając ten typ sylwetki damskiej, musisz zwęzić linię ramion, a jednocześnie poszerzyć biodra. To pozwoli na wyrównanie proporcji między szeroką górą a wąskim dołem. Zainwestuj w kolorowe, jasne i wzorzyste elementy dolnej garderoby. Nie bój się również niebanalnych fasonów, które poszerzą biodra. Taki zabieg zrównoważony dół z górą. Z kolei góra powinna być prosta i stonowana. Zrezygnuj z wyrazistych barw, wzorów, a także wszelki zdobień typu falbanki, pagony czy też poduszki. To tylko niepotrzebnie poszerzy ramiona, a  tym samym zwiększy dysproporcje. Idealnym wyborem będą koszule oraz bluzki z dekoltem w kształcie litery V. uważaj również na rękawy — niech będą proste

Bardzo dobrze będziesz wyglądać w rozkloszowanej spódnicy w grochy. Do tego dopasowane body w czarnym kolorze. Moja kolejna propozycja to boyfriendy z przetarciami, klasyczna bluzka np. w granatowym kolorze, a na to dopasowana marynarka.
Znasz już rodzaje figury damskiej. Mam nadzieję, że teraz wiesz, jak rozpoznać typy figur, znasz podstawowe typy sylwetki i nie stanowi dla Ciebie problemu rozpoznanie, którym typem Ty jesteś. Daj mi koniecznie znać w komentarzu! Jestem również ciekawa, czy na podstawie moich zdjęć, jesteś w stanie określić, jaki typ sylwetki mam ja — jak wiesz, to także daj znać. Przeczytam sobie Wasze odpowiedzi i zobaczymy, czy dobrze myślicie 🙂

Niebawem również dodam wpisy, w których podpowiem Ci, jak się ubierać w zależności od typu sylwetki i jakie triki modowe stosować 🙂

3 comments

Modne stylizacje z dresami. Z czym je nosić na co dzień? says:

[…] dla siebie. Jak zwykle wybieramy je do swojej sylwetki, więc dobrze, abyś wiedziała jakim masz typ figury. Dlaczego? odpowiednio dobrany fason ukryje ewentualne mankamenty figury, a podkreśli atuty np. […]

Co ubrać do spodni dresowych? Jak nosić spodnie dresowe? Z czym łączyć? says:

[…] jest dobór odpowiedniego fasonu do naszej figury. Dlatego dobrze, abyś wiedziała, jaki masz typ figury. Musimy wybrać takie, które nie będą  uwydatniać naszych wad, a jedynie podkreślać atuty […]

Jak nosić kożuch? Czarny kożuch stylizacje na jesień i zimę says:

[…] Jak zawsze kierujemy się zasadą wyboru modelu do swojej sylwetki. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak rozpoznać typ figury, to zapraszam Cię do mojego […]

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *