Jak rozwinąć potencjał u dzieci – zobacz GŁOS Dziecka

Jak rozwinąć potencjał u dzieci – zobacz GŁOS Dziecka

Zastanawiasz się, jak rozwinąć potencjał u dzieci? Jak wspierać poprawną relację z dzieckiem? O tym opowiada Hanna Rychlik.

Jak rozwinąć potencjał u dzieci

Potencjał u dzieci – Zobacz GŁOS

Pracując od kilkunastu lat z dziećmi widzę jak wiele uwagi przykładamy do ich edukacji, rozwoju, terapii jeśli ich potrzebują…a zapominamy o jednym z kluczowych jak nie najważniejszych aspektów = poprawnej wspierającej  RELACJI z dzieckiem. 

Moja inicjatywa: Zobacz GŁOS – ma na celu uświadomić:

 • że od Ciebie się zaczyna, bo jesteś bardzo ważna (Czy lubisz i dbasz o siebie?),
 • że to Ty decydujesz co zauważasz i co chcesz widzieć (u siebie i u innych),
 • jaką drogę wybierasz – czy podążasz za tłumem ludzi bo tak należy, czy podążasz za swoim sercem i zgodnie ze swoimi wartościami idziesz przez życie,
 • to Ty decydujesz czy wspierasz ludzi dookoła, w tym rodzinę (dzieci) czy próbujesz ich zmienić. 

Naturalne jest to, że różnimy się od siebie. Gdy nadajemy większe znaczenie konkretnym aspektom takim jak:

 • możliwości edukacyjne,
 • umiejętności sportowe,
 • kolor skóry,
 • religia,
 • orientacja,
 • wygląd,
 • stan zdrowia,
 • typ sylwetki

tym więcej zauważymy różnic między nami. To my decydujemy co dla nas ma znaczenie. Dla mnie osobiście różnice nie są istotne. Ja swoją uwagę kieruję na mocnych stronach i możliwościach drugiego człowieka. Dlatego nie ma dla mnie znaczenia czy pracuję np. z dzieckiem z wysokimi możliwościami edukacyjnymi czy z niższymi. Moim celem jest rozwijanie potencjału konkretnego dziecka w granicach jego możliwości. 

Potencjał u dzieci – jak go wspierać?

Kierując swoją uwagę na dziecko masz szansę poznać je bliżej:  osobowość, wrażliwość, umiejętności, zainteresowania, mocne i słabsze strony, potrzeby i in.. Dlatego uważam, że tak ważne jest indywidualne podejście do każdego z nas. Pracując jako fizjoterapeutka oraz trenerka mentalna widzę jak wiele aspektów ma wpływ na rozwój dziecka. Nasze codzienne działania względem dzieci, wpływają na kształtowanie u nich sfer:

 • emocjonalnej,
 • motywacyjnej,
 • poznawczej,
 • społecznej,
 • fizycznej. 

Dzieci poprzez swoją wysoką wrażliwość odbierają mnóstwo informacji z otaczającego ich świata, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Jak rozwinąć potencjał u dzieci? Ogromne znaczenie mają słowa, których używamy, emocje w jakich jesteśmy oraz nasze codzienne zachowania. Jeśli jesteśmy zestresowani i do tego nie dajemy sobie prawa do odpoczynku to narażamy dzieci na podobne wzorce zachowań i odczucia (Czy wiesz, że z powodu dużego stresu rodziców dziecko może mieć zmiany na poziomie ciała – np. poprzez duże napięcie może zacząć chodzić na palcach?). Odpowiedzialność za ich przyszłość spoczywa na nas (na naszym świadomym wychowaniu). 

potencjał u dziecka jak rozwinąć

Jak rozwinąć potencjał u dzieci?

Myślę, że najlepszą drogą jest systematyczna praca nad sobą i zwiększanie swojej świadomości. Gdy potrafimy zaopiekować się samym sobą i zdać sprawę co jest dla nas ważne, co nas rozwija a co wpływa destrukcyjnie, wtedy sami stajemy się inspiracją dla dziecka i najlepszym wsparciem. 

Co pomaga w rozwijaniu potencjału?

ŚWIADOMOŚĆ

Tak jak wyżej wspomniałam poprzez nieustanny swój rozwój i edukację otwierasz się na nowe informacje i rozwiązania. Ważne jest zwiększanie własnej świadomości, a co za tym idzie polubienie siebie. 

ŻYCZLIWOŚĆ

Zastanawiasz się, jak rozwinąć potencjał u dzieci? Ogromne istotne jest otwarcie się na dziecko, na jego poglądy, możliwości i z otwartym sercem bezinteresowne wspieranie go. Działanie z pozycji serca z jak najlepszą intencją w kierunku dziecka. 

POKORA

Będąc fizjoterapeutką i trenerką mentalną mam sporą wiedzę odnośnie tych dziedzin jednak pomimo tego wychodzę z założenia, że mogę się mylić i czegoś nie wiedzieć. Podchodzę z szacunkiem do tego co mówi mi rodzic czy dziecko. Szanuję ich GŁOS, przekonania oraz to co dla nich jest ważne – moim celem nie jest chęć zmiany ich, ale najlepsze ukierunkowanie w działaniu i rozwijanie ich potencjału. Mam świadomość, że jak każdy człowiek również ja popełniam błędy. Nie kryję tego przed dziećmi i tego też ich uczę – dania sobie prawa do porażki. Uczę również tego by nie porównywały się z innymi tylko zaakceptowały siebie i świadomie zarządzały swoimi zasobami. 

OTWARTOŚĆ (NA COŚ INNEGO)

Jak rozwinąć potencjał u dzieci? Przede wszystkim uświadomienie sobie, że każdy z nas może myśleć w inny sposób, w odmienny sposób odczuwać otaczający świat i działać. Jeśli przyjmiemy za normę, że się od siebie różnimy – to mniej w nas będzie oceniania. Wychodząc z poziomu akceptacji „bierzemy” dziecko takie jakie jest (najlepsze w swoim wydaniu bez próby jego zmieniania i dopasowywania do swoich oczekiwań i potrzeb). To pozwala rozwijać dzieciom skrzydła. 

co wspomaga rozwój potencjału u dziecka

UWAŻNOŚĆ

Cenna umiejętność, która pozwala nam być „tu i teraz”. Gdy dajemy swoją uwagę osobie z którą przebywamy, otwieramy się na nią i potrafimy ją wysłuchać – dajemy jej tym sposobem odczuć, że jest ona dla nas ważna. Zachęcam Cię byś codziennie odbierała świat zmysłami:

* ZAUWAŻAJ dziecko

* WSŁUCHAJ SIĘ w to co mówi

* POCZUJ to co ono odczuwa

a wtedy zrozumiesz jak wygląda jego droga i z czym obecnie się mierzy. 

Moja inicjatywa Zobacz GŁOS – to szereg działań mających na celu zwiększenie świadomości na temat czynników wpływających na nasze działanie. Poprzez świadome zarządzanie swoimi emocjami, myślami i działaniami jesteśmy w stanie podnieść komfort swojego życia. Dzięki warsztatom, które prowadzę, rodzice zauważają jak ważną rolę odgrywają w procesie wychowania swojego dziecka. Jeśli masz pytania śmiało napisz do mnie: wsparciementalne@gmail.com

O AUTORCE:

Hanna Rychlik – z wykształcenia fizjoterapeutka, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Ukończyła studia podyplomowe: pedagogiczne oraz wczesne wspomaganie rozwoju z integracją sensoryczną. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział w specjalistycznych szkoleniach z zakresu masażu, terapii manualnej i pracy z dziećmi. Ukończyła wiele specjalistycznych kursów w tym: „MNRI Integracja odruchów dynamicznych i posturalnych; Funkcjonalna Osteopatia i Integracja; DNS (Dynamic Neuromuscular Stabilization wg Kolara). Jest również Trenerką Mentalną – pomaga dzieciom i dorosłym (w tym również sportowcom) rozwinąć ich potencjał oraz uczy ich efektywnego zarządzania własnymi zasobami. Jej pasją są szachy – ma kwalifikacje instruktorskie i szkoli dzieci i młodzież. W swojej codziennej pracy wykorzystuje holistyczne spojrzenie na różne aspekty zdrowia. 

O sobie: „Mam kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Ważne dla mnie jest to by moja praca z drugim człowiekiem, którą wykonuję każdego dnia – była oparta na zaufaniu, zrozumieniu i akceptacji. Od dłuższego czasu aktywizuję rodziców i dzieci z różnym rodzajem niepełnosprawności m.in. poprzez organizację imprez, warsztatów, zawodów, treningów mentalnych (inicjatywa ZOBACZ GŁOS). Prowadzę strony na facebooku na których dzielę się swoją wiedzą z zakresu treningu mentalnego, fizjoterapii, pracy z ciałem i swoim doświadczeniem. Serdecznie cię zapraszam do mojej przestrzeni.

Sprawdź również pozostałe artykuły Pani Hanny:

 1. Przyczyny trudności szkolnych u dzieci
 2. Dezintegracja wrażeń zmysłowych

w jaki sposób rozwijać potencjał u dzieci


Zobacz GŁOS: https://www.facebook.com/ZobaczGLOS/?ref=pages_you_manage

Hanna Rychlik Trener Mentalny: https://www.facebook.com/HannaRychlikTrenerMentalny/?ref=pages_you_manage

 Cudownie zakręceni: https://www.facebook.com/Cudownie-zakr%C4%99ceni-106325114856293/?ref=pages_you_manage

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.