Categories Bez kategorii

Jak się przygotować do rozwodu?

Decyzja o rozwodzie często jest jedną z najtrudniejszych. Niestety zdarza się, że jeden z partnerów lub oboje są tego pewni i nie ma możliwości próby naprawienia związku. Jak się przygotować do rozwodu? 

w jaki sposób przygotować się do rozwodu

Jak się przygotować do rozwodu?

Podczas ślubu ludzie przysięgają sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, a także to, ze nie opuszczą się aż do śmierci. Niestety życie potrafi pisać zupełnie inne scenariusze. Zdarza się, że po kilku latach małżeństwa uczucie wygasa, pojawiają się problemy, kłótnie, przemoc czy zdrada. W efekcie dużo osób decyduje się na rozwód. Warto zaznaczyć, ze jest do decyzja, która musi być przemyślana. Czasami w małżeństwie się nie układa i jest to rzecz naturalna. Można spróbować się porozumieć, znaleźć złoty środek. Jeśli jednak jesteś pewien / pewna, że związek nie ma sensu, czas na rozwód, który nie jest przyjemnym procesem. Przede wszystkim musisz się do niego bardzo dobrze przygotować. Przecież nie chcesz zostać zaskoczona/y przebiegiem rozprawy sądowej czy też posunięciem partnera. W takim razie jak się przygotować do rozwodu?

Zastanów się, czy na pewno to już koniec

Jak już wspomniałam, w każdym związku zdarzają się problemy. Mogą one wynikać z innego spojrzenia na świat, odmiennych poglądów. Bardzo często zdarza się, że narodziny dziecka zmieniają relacje między małżonkami. Pojawienie się nowego członka rodziny potrafi wywrócić życie do góry nogami. W takich sytuacjach warto przeprowadzić szczerą rozmowę, zastanowić się nad rozwiązaniem problemów. Musisz również odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:

  1. Czy nadal darzysz uczuciem swoją małżonkę?
  2. Co sprawiło, że Wasze małżeństwo przestało się układać?
  3. Czy zdecydowaliście się na terapię małżeńską, która mogłaby uratować Wasz związek?
  4. Czy widzisz szansę na dalszy związek?

Podobne pytania również zada sąd, aby sprawdzić, czy oboje jesteście przekonani o tym, ze rozwód to ostateczne wyjście. Jeżeli nie masz pewności, co do słuszności rozwodu, podejmij próbę rozmowy z drugą osobą. Warto wybrać się również na terapię, która uratowała nie jeden związek. Terapeuta pomoże Wam odnaleźć źródło problemu, a także rozwiązać go. 

Porozmawiaj z druga osoba o rozwodzie

Jeżeli podjąłeś decyzję o rozwodzie, porozmawiaj o tym z drugą osobą. Spróbujcie omówić najważniejsze sprawy oraz ustalić wszystko. Dzięki temu sama rozprawa będzie tylko formalnością. Zastanówcie się nad tym:

  • czy ma to być rozwód bez orzekania o winie, czy z orzekaniem o niej,
  • z kim mają mieszkać dzieci po rozwodzie oraz wszystkie aspekty związane z posiadaniem dzieci – częstość odwiedzin, kwota alimentów, decydowanie o przyszłości dzieci,
  • jak ma wyglądać podział majątku.

 


Skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów

Rozwód sam w sobie jest bardzo trudnym procesem. Dlatego wymaga wsparcia profesjonalisty, który jest doświadczony w prowadzeniu takich spraw. Prawników i adwokatów, którzy specjalizują się w sprawach rozwodowych, znajdziesz na stronie rozwodznia.pl. Specjaliści słuchają, doradzają, a także starają się zrozumieć, dzięki czemu zapewniają wsparcie na najwyższym poziomie. Ponadto, od lat prowadzą sprawy rodzinne różnego typu, a więc ich doświadczenie jest ogromne. Adwokaci z rozwodznia przygotuje Cię, a także poprowadzi Twoją sprawę o rozwód, podział majątku oraz postępowania związane z alimentami i opieką nad dziećmi.

Nie próbuj działać na własną rękę. Bez pomocy fachowca możesz mieć problemy przed sądem. Nawet jeśli będziesz świetnie przygotowany merytorycznie, to zapewne nie masz wiedzy na temat zasad postepowania cywilnego. Ponadto, możesz się zestresować, co negatywnie wpłynie na decyzję sądu. Dlatego  tak ważne jest mieć obok siebie zaufanego specjalistę, który prowadzi Cię od samego początku.

jak się przygotować do rozwodu

Bądź szczery/szczera 

Decydując się na wsparcie profesjonalisty, musisz pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie – zawsze bądź z nim szczera/y. Nigdy nic nie ukrywaj przed nim! Mów wszystko, co może zostać wykorzystane przeciwko Tobie podczas rozprawy sądowej. Specjalista jest po to, aby Ci pomóc. Musi wszystko wiedzieć, aby stworzyć plan działania, linię obrony i się do tego dobrze przygotować.

Przygotuj odpowiednie dokumenty

Do rozwodu potrzebne będą odpowiednie dokumenty ze stanu cywilnego, które poświadczą zawarcie związku małżeńskiego oraz akty urodzenia dzieci. Przygotuj również dokumenty poświadczające wysokość dochodów (PIT za ostatni rok), dowody kosztów utrzymania siebie oraz dzieci. Mogą być potrzebne również inne dokumenty, co zależy od konkretnej sprawy. twój pełnomocnik Ci doradzi, co warto przedstawić.

rozwód jak się przygotować

Zobacz również:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *