Categories porady stylistki

Jak się ubrać do teatru? Podstawowe zasady

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że teatr to magiczne i wyjątkowe miejsce. Jeżeli wybierasz się na spektakl, musisz zadbać o odpowiedni strój. Jak się ubrać do teatru? Poznaj najważniejsze zasady.

jak się ubrać do teatru

Jaki strój do teatru wybrać? Dress code

Jeszcze kilka lat temu teatralny dress code nakazywał kobiecie założenie eleganckiej sukni, a mężczyźnie garnituru. Obecnie pójście na spektakl w stylizacji w stylu smart casual nikogo już nie dziwi. A to zapewne dlatego, że teatr już nie jest przywilejem, ponieważ spektakle są niemal dla każdego.

Warto jednak zaznaczyć, że niektóre teatry wciąż mają rygorystyczne zasady ubioru i wymagają odpowiedniej kreacji. Zależy to także od samego spektaklu, a także tego, na jaką sztukę się wybieramy. Myślę, że oczywiste jest to, że na uroczystą premierę w teatrze Narodowym obowiązuje elegancki strój do teatru damski. Z kolei na zwykły komediowy spektakl można ubrać się w stylu półformalnym.

Mimo tego, że dress code stał się nieco luźniejszy, nadal powinno stosować się do kilku zasad.

  1. Zadbaj o to, aby stylizacja do teatru była elegancka. Nie musisz włożyć na siebie wieczorowej sukni, ale dobrze, aby była ona szykowna. Unikaj seksownych ubrań, ponieważ tego typu stylizacje zostaną odebrane jako nietaktowne.
  2. Zrezygnuj z krótkich spodenek i spódniczek. Choć teatralny dress code pozwala na strój w stylu smart casual, to z pewnych ubrań i tak należy zrezygnować. To m.in. szorty oraz spódniczki o długości mini.
  3. Na wystawne spektakle, m.in. wspomniana, uroczysta premiera, załóż wieczorową sukienkę sięgającą do kolan.
  4. Postaw na neutralne, eleganckie i ciemne barwy. Doskonale sprawdzi się ponadczasowa czerń, granat, bordo, butelkowa zieleń, a także ecru. Zrezygnuj z wyrazistych i jaskrawych barw.
  5. Jeżeli zakładasz sukienkę z odkrytymi ramionami, okryj ją cienkim, ozdobnym szalem, który nie tylko jest praktyczny, ale i stanowi ozdobę stylizacji. Szal ma pasować kolorystycznie do sukienki, aby całość była spójna.
  6. Załóż rajstopy lub pończochy. Jeżeli ubierasz sukienkę albo spódnicę, to rajstopy są obowiązkowym elementem kreacji i to bez względu na porę roku. Gołe nogi to modowy faux-pas. W upalne dni można założyć bardzo cienkie rajstopy,  cieliste.
  7. Zwróć uwagę na materiał. Nie bez znaczenia jest to, z czego wykonane są elementy garderoby, które zakładasz do teatru. Idealnie sprawdzi się satynowa i jedwabista sukienka. Oba materiały prezentują się pięknie, luksusowo i podkreślają rangę. Oprócz jedwabiu odpowiednia będzie wiskoza, żorżet, welur oraz aksamit. Z kolei na nieco mniej oficjalne spektakle z powodzeniem możesz pokusić się o bawełnianą odzież. Dobrze, aby materiał był jednolity. W innym przypadku strój może zostać odebrany jako ekstrawagancja, co jest niedopuszczalne.

Chciałabym jeszcze dodać, że otrzymując indywidualne zaproszenie na premierę, zazwyczaj jest napisany wymagany dress code. Dzięki temu wiesz, jak się ubrać do teatru. Black tie oznacza dla kobiety suknię wieczorową!

Podobny dress code obowiązuje w przypadku opery, o czym przeczytasz w artykule: Jak się ubrać do opery?

Strój do teatru damski — jak go skomponować?

Jak się ubrać do teatru? W pierwszej kolejności musisz pamiętać o zasadzie, o której już pisałam. Stylizacja do teatru na uroczystą premierę wymaga eleganckiego, wieczorowego stroju. Z kolei strój do teatru na klasyczny spektakl jest mniej formalny, a tym samym daje znacznie większe możliwości stylizacyjne.

Do teatru Narodowego obowiązkowo włóż wieczorową suknię. Jako okrycie wierzchnie sprawdzi się marynarka albo ozdoby szal, który tworzy niezwykle zgrany duet szczególnie z sukniami z odkrytymi ramionami.

stylizacja do teatru

Stylizacja numer 1

1. Sukienka.

2. Szal.

3. Czółenka.

Stylizacja numer 2

1. Spodnie.

2. Bluzka satynowa.

3. Czółenka.

Stylizacja numer 3

1. Kopertówka.

2. Sukienka.

3. Te, co w stylizacji nr 1.

Na klasyczną sztukę komediową śmiało możesz pokusić się o nieco mniej formalny strój. Nadal jednak warto zadbać o to, aby strój był elegancki. Doskonałym wyborem będzie sukienka o szykownym kroju o długości do kolan lub lekko za kolano. Sprawdzą się tu zarówno modele ołówkowe, jak i rozkloszowane. W kwestii kolorystyki stawiaj na stonowane barwy. Alternatywą dla sukienki może być strój do teatru damski, składający się ze spódnicy do kolan oraz eleganckiej bluzki. Górę możesz dodatkowo przyozdobić atrakcyjną broszką.

Odpowiednie będzie również zestawienie cygaretek lub spodni w kant z szykowną bluzką. Pamiętaj, aby bluzka miała skromny dekolt.

strój do teatru

1. Czarna sukienka ołówkowa.

2. Kopertówka.

3. Czółenka.

4. Trencz.

5. Sukienka z koronką.

Stylizacja do teatru — pomysły

Już wiesz, że strój do teatru ma być skromny i elegancki. Jeżeli nie masz zielonego pojęcia, co włożyć do teatru, poniżej przedstawiam ci kilka inspiracji.

Jaka sukienka do teatru?

Odpowiednie są sukienki o długości do kolan lub za kolana. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś włożyła na siebie sukienkę w wersji maxi. Niedopuszczalne są tylko krótkie modele, które odsłaniają zbyt wiele. Zrezygnuj ze zbyt prowokujących oraz wydekoltowanych modeli. Tutaj obowiązuje skromność. Tak, jak wspomniałam na samym początku, zakładając sukienkę bez ramiączek lub na cienkich ramiączkach, okryj ramiona stylowym szalem. Opcjonalnie sprawdzi się klasyczna marynarka albo bolerko.

stylizacje do teatru

1. Granatowa sukienka.

2. Elegancka sukienka czarna.

3. Sukienka maxi.

4. Czarna sukienka wiązana.

Klasyczny damski garnitur do teatru

Doskonałą alternatywą dla sukienki jest szykowny damski garnitur, który możesz połączyć z białą koszulą. Najlepszym wyborem będą garnitury o klasycznym kroju i w stonowanych barwach.

Spodnie i bluzka

Garnitur i sukienkę możesz zamienić na zestaw, składający się z szykownych spodni i koszuli albo bluzki. Pamiętaj, że spodnie mają być eleganckie. Pod żadnym pozorem nie zakładaj jeansów, nawet na luźny spektakl.

Jakie buty wybrać do teatru?

Najlepszym wyborem są oczywiście klasyczne czółenka. Jeżeli nie lubisz lub nie możesz chodzić w butach na szpilce, wybierz modele na niewielkim słupku. Jeżeli ubierasz sukienkę lub spódnicę, pamiętaj o rajstopach! Nietaktowne są gołe nogi.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś włożyła buty na płaskiej podeszwie. Wybieraj eleganckie modele, takie jak oksfordy. Alternatywą mogą być też mokasyny, które odnajdą się w stylizacjach w stylu smart casual.

Akcesoria na wyjście do teatru

Zwieńczeniem stylizacji do teatru są dodatki. Oczywiście podstawę stanowi tyle razy już wspominany szal, ale to nie jedyne akcesorium, o które warto zadbać. Obowiązkowo postaw na delikatną, minimalistyczną biżuterię, najlepiej złotą albo srebrną. Oczywiście obowiązuje umiar. Decydując się na duże kolczyki, zrezygnuj z masywnego naszyjnika. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie subtelna celebrytka. Nieodłącznym elementem teatralnej kreacji jest torebka damska, która powinna być niewielka i elegancka. Tu sprawdzą się wszelkiego rodzaju kopertówki.

Strój do teatru w zależności od pory roku

Niezależnie od pory roku, do teatru ubierasz się tak samo — elegancko.  Latem, kiedy jest naprawdę bardzo ciepło, z powodzeniem możesz pokusić się o sukienkę bez ramiączek albo na cienkich ramiączkach. tak, jak podkreślałam kilka razy, w takiej sytuacji na ramiona zarzuć szal, który je okryje, a jednocześnie będzie stanowił wisienkę na torcie. Natomiast w chłodniejsze dni jako okrycie wierzchnie sprawdzi się ponadczasowy i szykowny trencz. Nie zapomnij, że strój do teatru damski to nie tylko sukienka, ale i rajstopy. W ciepłe dni postaw na cienkie cieliste.

A jak się ubrać do teatru zimą? Co istotne, w okresie zimowym szatnia jest obowiązkowa we wszystkich teatrach, a okrycie wierzchnie wpisane w teatralny dress code. Zamiast puchowej kurtki, zarzuć na siebie ciepły, wełniany płaszcz albo szykowne sztuczne futerko. Do tego dobierz skórzane rękawiczki, a na głowę kapelusz lub beret we francuskim stylu. Pamiętaj, że nakrycie głowy zostawia się w szatni! Obowiązkowo włóż szpilki, a do nich rajstopy. Mogą być cieliste albo czarne, pod warunkiem że te czarne będą dobrze komponować się z ciemną, wieczorową kreacją. Dlatego najlepiej będzie, jak wybierzesz się na spektakl samochodem albo wynajmiesz taksówkę. Dotarcie komunikacją miejsca może być uciążliwe.




Czego nie ubierać do teatru?

Aby ułatwić Ci komponowanie kreacji, przygotowałam dla Ciebie taką małą ściągę, czego nie ubierać do teatru? Stylizacja do teatru damska nie powinna zawierać takich elementów garderoby, jak:

  • jeansy,
  • t-shirty,
  • spodnie dresowe,
  • wzorzyste i kolorowe rajstopy,
  • sukienki i spódnice o długości mini,
  • duże dekolty,
  • wyzywające ubrania.

czego nie ubierać do teatru

Jak się ubrać do teatru ze szkoły?

Coraz więcej szkół organizuje wycieczki do teatru w ramach obcowania z kulturą. Moim skromnym zdaniem to genialna sprawa, żeby dzieciaki już w szkołach poznawały teatr. A jak się ubrać do teatru, będąc nastolatkiem?




Jak powinna ubrać się do teatru nastolatka?

Jak się ubrać do teatru będą nastolatką? Tak naprawdę młode dziewczyny również obowiązuje dress code. W tym przypadku sprawdzi się prosta sukienka w czarnym lub granatowym kolorze. Odpowiedni będzie zestaw, składający się z plisowanej spódnicy, koszuli oraz gustownego sweterka. Całość będzie wyglądać bardzo szykownie. Z kolei na nogi koniecznie baleriny w stonowanych barwach.

Jak powinien ubrać się do teatru nastolatek?

Chłopcy powinni włożyć eleganckie spodnie oraz białą koszulę. Na koszule mogą śmiało zarzucić sweter, a z biegiem lat zastąpić sweter klasyczną marynarką.

Jak się ubrać do teatru muzycznego? Czy są jakieś różnice?

W teatrze muzycznym podobnie jak w operze obowiązuje formalna kreacja w neutralnych kolorach. Wyjątek stanowią jedynie alternatywne teatry muzyczne, które dają nieco większe możliwości i umożliwiają wplecenie odrobiny szaleństwa. Jeśli jednak nie jesteś ekspertem w eksperymentowaniu, to polecam postawić na klasyczną elegancję. Z racji tego, że spektakle odbywają się zazwyczaj wieczorem, najlepszym rozwiązaniem jest strój wieczorowy, czyli w ciemnych kolorach.

Mam nadzieję, że już wiesz, jak się ubrać do teatru. Daj znać w komentarzu, czy często chodzisz na spektakle.

*artykuł reklamowy – zawiera linki afiliacyjne

1 comment

Karolina says:

Praktyczne podpowiedzi. Warto wiedzieć, jak się ubrać w dane miejsce

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *