Uroczystość, jaką jest pogrzeb, wymaga właściwej oprawy — w tym ubioru żałobników. Strój powinien być skromny, ale jednocześnie elegancki i utrzymany w stonowanych kolorach — i niekoniecznie musi to być czerń. W czym wypada pójść na pogrzeb kobiecie i mężczyźnie? Jak się ubrać na pogrzeb? Jak latem, a jak zimą? Poznajcie savoir-vivre dotyczący stroju na pogrzebie.
W czym pójść na pogrzeb? Ubiór żałobnika zgodny z savoir-vivre
Poruszane tematy
- W czym pójść na pogrzeb? Ubiór żałobnika zgodny z savoir-vivre
- Jaki kolor ubrania na pogrzeb?
- Jaki krój stroju wybrać na pogrzeb? Wskazówki dla kobiet i mężczyzn
- Krój męskiego ubrania na pogrzeb
- Krój damskiego ubrania na pogrzeb
- Ubiór na pogrzebie latem
- Ubiór na pogrzebie zimą
- W co absolutnie nie ubierać się na pogrzeb?
Ostatnie pożegnanie to moment podniosły, wymagający właściwego ubioru żałobników. Na pogrzebie, podobnie jak i w pracy, obowiązuje bowiem dress code, czyli zbiór zasad ubioru. Dress code mówi o tym, co można włożyć, a czego nie. Istotne jest stosowanie się do niego, ponieważ za pomocą ubioru możemy wyrazić solidarność z pogrążoną w żałobie rodziną oraz wyrazić swój żal. Ubiorem okazujemy także szacunek wobec pozostałych uczestników pogrzebu. Jak się ubrać na pogrzeb? Istnieje kilka zasad pogrzebowego savoir-vivre dotyczącego ubioru. Określają one nie tylko kolor stroju, ale również krój i elementy dodatkowe:
- Stylizacja na pogrzeb ma być elegancka, stonowana.
- Pogrzebowy savoir-vivre obejmuje nie tylko odpowiedni kolor, ale i krój ubrań.
- Strój na pogrzeb ma być utrzymany w stonowanych barwach.
- Należy ubrać się adekwatnie do warunków pogodowych, zachowując przy tym pogrzebowy dress code. Warto mieć na uwadze, że pogrzeb to odbywa się nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz, w Kościele. Dlatego stylizacja na pogrzeb dla kobiet i mężczyzn powinna być dopasowana do ceremonii na zewnątrz, jak i mszy w Kościele.
Strój na pogrzeb dla mężczyzny to:
- odzież w odcieniach czerni lub granatu, dopuszczalne są odcienie szarości
- biała koszula lub bluzka
- dopasowane czarne lub ciemne buty
- bardziej formalne niż odświętne ubrania.
Jaki kolor ubrania na pogrzeb?
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, przez lata ubierali się na pogrzeb w ubrania koloru czarnego. Czerń podkreśla bowiem doniosły i smutny nastrój podczas uroczystości ostatniego pożegnania. Jest to też barwa “bezpieczna” na pogrzebie – trudno w jej przypadku o popełnienie faux pas. Należy jednak pamiętać, że do czerni, wg przyjętych zasad, zobligowana jest głównie rodzina, czyli osoby spokrewnione ze zmarłym. Znajomi, sąsiedzi, a nawet przyjaciele, nie muszą ubierać na pogrzeb czarnych ubrań — mogą, zamiast tego wybrać np.
- granat,
- grafit,
- szarości,
- pudrowy róż,
- beż.
Ważne, aby kolory były stonowane, nienarzucające się. Warto również unikać wzorów. Barwa ubioru ma akcentować przede wszystkim powagę wydarzenia.
Jaki krój stroju wybrać na pogrzeb? Wskazówki dla kobiet i mężczyzn
Poza kolorem niezwykle ważny jest krój stroju. Oczywiście inne zasady będą dotyczyły w tym przypadku mężczyzn, a inne kobiet.
Krój męskiego ubrania na pogrzeb
Mężczyźni mają mniej problemów podczas doboru stroju na pogrzeb. Wystarczy, że sięgną po dopasowany garnitur, jasną koszulę i ciemny krawat. Należy również zadbać o eleganckie obuwie — najlepiej w kolorze czarnym. Wśród dodatków dopuszczalne jest założenie zegarka, spinek do mankietów, poszetki. Ciekawy efekt może dać również czarny kapelusz, który idealnie podkreśli doniosłość uroczystości i nada całej stylizacji elegancji.
Krój damskiego ubrania na pogrzeb
Jak się ubrać na pogrzeb? Jeśli chodzi o kobiety, powinny one postawić na jeden z poniższych strojów:
- sukienkę,
- garsonkę,
- garnitur.
Zarówno sukienki, jak i spódnice, powinny sięgać za kolano. Nie mogą być również zbyt obcisłe. Należy ponadto upewnić się, że strój nie ma zbyt dużego dekoltu — mogłoby to zostać uznane za niestosowne. Sukienki/bluzki powinny ponadto zakrywać ramiona. Idealnym rozwiązaniem jest rękawem ¾. Warto zadbać także o odpowiednie rajstopy dopasowane grubością do pogody oraz w ciemnym kolorze.
Jeśli zamiast sukienki czy spódnicy lepiej czujemy się w spodniach, wybierzmy model zaprasowany w kant. Nogawki powinny sięgać do kostek. Aby nadać stylizacji oryginalnego, ale nadal stonowanego charakteru, do spodni o prostym kroju możemy dobrać jedwabną, nieprześwitującą koszulę oraz marynarkę. Całość uzupełnią buty zakrywające palce i pięty. Istotne jest, aby nie były zbyt wysokie.
Savoir-vivre stroju pogrzebowego dla kobiet dotyczy również dodatków. Najważniejsza jest w tej sprawie zasada: im mniej, tym lepiej. Dodatki powinny być zatem dyskretne i eleganckie, np. delikatne kolczyki lub bransoletka. Jeśli zależy nam na urozmaiceniu stylizacji, możemy dobrać także pasujący do pozostałego ubrania kapelusz lub toczek w ciemnej barwie.
Ubiór na pogrzebie latem
A jak się ubrać na pogrzeb latem? Wybór ubrania na pogrzeb, zwłaszcza dla kobiety, nieco się komplikuje, jeśli uroczystość ma miejsce w upalne lato. Łatwo wówczas o popełnienie wielu błędów okolicznościowo-modowych. Jaki powinien być ubiór damski na pogrzebie latem oraz męski?
Mężczyźni mają mniejsze ryzyko, że ubiorą się nieodpowiednio, ponieważ obowiązkowym strojem dla nich na pogrzebie jest garnitur — zarówno latem, jak i zimą. Powinni jednak pamiętać, aby nie ubierać koszuli z krótkim rękawem czy sandałów — to niedopuszczalne w pogrzebowym savoir-vivre.
Kobiety z kolei, ze względu na większe pole możliwości, jeśli chodzi o rodzaj i krój stroju na pogrzeb, mają tym samym więcej szans na popełnienie faux pas, gdy uroczystość odbywa się latem. Jak się ubrać na pogrzeb o tej porze roku? Najbezpieczniej będzie wybrać sukienkę zakrywającą ramiona oraz sięgającą za kolano. Do sukienki należy ubrać cienkie, ciemne rajstopy. Buty powinny zakrywać pięty oraz palce. W roli dodatku można wybrać toczek, ciemny kapelusz lub np. okulary przeciwsłoneczne w stonowanej oprawie. Na wszelki wypadek weź żakiet, który zarzucisz na siebie w Kościele. Tam zazwyczaj jest chłodno. Czarny żakiet to uniwersalny element garderoby i przyda Ci się na wiele innych okazji. Alternatywą dla marynarki może być kardigan.
2. Czółenka na niskim obcasie.
3. Żakiet.
4. Czarne czółenka.
5. Sukienka numer 2.
Ubiór na pogrzebie zimą
Jak się ubrać na pogrzeb zimą? Podobnie, jak w przypadku pogrzebu latem, także w zimie Panowie mają ułatwione zadanie, jeśli chodzi o dobór stylizacji. Najodpowiedniejszy będzie garnitur. Do niego należy założyć elegancki płaszcz. Spośród dodatków można postawić na kapelusz i elegancką apaszkę oraz rękawiczki w ciemnym kolorze. Buty powinny sięgać do kostki i pasować do garnituru.
Kobiety również powinny wybrać w roli okrycia wierzchniego płaszcz, chociaż w ich przypadku dopuszczalna jest także ciemna kurtka — najlepiej dłuższa. Pogrzebowy dress code pozwala także na założenie czapki, szalika i rękawiczek w ciemnym kolorze. Odpowiednimi butami z kolei będą czarne kozaki lub botki.
1. Sukienka.
2. Botki.
3. Płaszcz.
5. Torebka na ramię.
W co absolutnie nie ubierać się na pogrzeb?
Zasada obowiązująca wszystkich, jeśli chodzi o ubiór na pogrzeb, to sięganie po stroje eleganckie, w stonowanych kolorach, schludne i uprasowane. Niestosowne będą:
- stroje i dodatki w jaskrawych kolorach i wzorach,
- buty z odkrytymi palcami i/lub piętami,
- prześwitujące bluzki,
- wysokie obcasy,
- duże dekolty,
- spódnice i sukienki przed kolano,
- krótkie spodenki,
- koszule z krótkimi rękawami czy odzież sportowa.
Śmierć bliskiej osoby to bardzo trudny okres w życiu każdego człowieka. Jeżeli masz z tym problem, przeczytaj mój artykuł: Jak sobie radzić ze śmiercią bliskich? Przygotowała go dla Was psycholog, która omawia 5 etapów żałoby.
*artykuł partnera