Jak spać w ciąży? Których pozycji unikać? Wygodnie i bezpiecznie

Jak spać w ciąży? Których pozycji unikać, a które są wskazane? Czy można spać na plecach, na brzuchu?

jak spać w ciąży

Pozycja do spania w ciąży – czy ma znaczenie?

Nie ulega wątpliwości, że spanie w ciąży bywa problematyczne. Tym bardziej, gdy chodzimy kilka razy do łazienki. Ile razy wybudzałam się, bo chciało mi się siusiu, a tam tylko kropelki. Im w bardziej zaawansowanej ciąży byłam, tym było gorzej ze spaniem. A w III trymestrze to już w ogóle – doszedł stres związany z tym, że Maksyś pcha się na świat, twardy brzuch i skurcze przepowiadające. A pobyt w szpitalu był bezsenny. gdyby ktoś kiedyś mi powiedział, że nie będę spała praktycznie kilka dni, nie uwierzyłabym. Wtedy nie dość, że nie spałam, to taka niewyspana rodzic dziecko musiałam. I poszło szybko 😀

Tak czy siak przez cały czas ciąży dużo czytałam na temat spania, wyboru pozycji. Sama szukałam tej idealnej i wspomagałam się poduszką do spania dla kobiet w ciąży. od razu zaznaczę, że to jeden z najlepszych wydatków. Jeśli się zastanawiacie nad jej zakupem, nie żałujcie pieniędzy. Dla mnie to było zbawienie! 

Jak spać w ciąży?



Ciąża to nie choroba, co zawsze podkreślam, ale za to odmienny stan. To także obciążenie dla organizmu. Wiele ciężarnych skarży się na bóle kręgosłupa, skurcze łydek, zgagę, co może wynikaj z braku regeneracji. Tym bardziej że wiele kobiet w ciąży cierpi na bezsenność. W takim razie jak spać w ciąży? Na którym boku? I czy można spać na plecach w ciąży?

Na którym boku spać w ciąży?

Na którym boku spać w ciąży? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez przyszłe mamy. Ten temat rozwinął mój ginekolog, bardzo sympatyczny pan, który zawsze znał na wszystko odpowiedź, a o wielu rzeczach informował mnie sam 🙂

W pierwszym trymestrze wszystkie pozycje są bezpieczne zarówno dla mamy, jak i maluszka. Sytuacja zmienia się, gdy brzuszek nieco urośnie – druga połowa II trymestru i cały III. 

Najlepszym rozwiązaniem jest spanie na lewym boku w ciąży, ponieważ pozycja ta sprawia, że do płodu dociera najwięcej odżywczych substancji z krwi mamy. Poza tym, jest to wygodna pozycja szczególnie dla brzuchatek w II i III trymestrze.. Z kolei pod prawą nogą należy umieścić poduszkę dla zwiększenia wygody.

czy można spać w ciąży na plecach

Spanie na prawym boku nie jest zabronione. Warto jednak wiedzieć, że śpiąc na prawym boku w ciąży zwiększa się prawdopodobieństwo ucisku na wątrobę, a także główną żyłę dolną, co prowadzi do ograniczenia przepływu krwi do serca. Zdarza się to dość rzadko. Nasz organizm jest tak stworzony, że będziemy wiedziały, kiedy dana pozycja nam nie służy – sama tak miałam! To wydaje się nieprawdopodobne, ale tak jest!

Dodam tylko, że nie ma zaleceń, żeby spać tylko i wyłącznie na lewym bloku. jeżeli czujesz się dobrze, zasypiając na prawym, możesz na nim spać. Oczywiście w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się ze swoim ginekologiem – ja sama zawsze pytałam o każdy, nawet najmniejszy szczegół. W tym również rozmawialiśmy o pozycjach do spania 🙂

Czy w ciąży można spać na plecach?

Spanie na plecach dozwolone jest na samym początku ciąży. W drugim oraz trzecim semestrze unikaj spania na wznak. Macica może spowodować ucisk na naczynia krwionośne, co zwiększa przepływ krwi. To z kolei powoduje pogorszenie samopoczucia, spadek ciśnienia krwi, a także zawroty głowy. Może się zdarzyć, że zrobi Ci się niedobrze, a przed oczami pojawią się mroczki. Gdy tylko źle się poczujesz, od razu zmień pozycję – wstań albo połóż się na boku.

Oczywiście jeśli w nocy się przypadkowo przekręcisz i obudzisz, leżąc na plecach, nie denerwuj się i nie wpadaj w panikę. Wystarczy, że obrócisz się z powrotem na bok.

Zdecydowanie lepszym wyborem będzie pozycja półleżąca. Aby się wygodnie ułożyć, podłóż sobie pod plecy poduszkę. Podparcie musi mieć zarówno odcinek piersiowy, jak i lędźwie.

Spanie na brzuchu w ciąży

W pierwszym trymestrze można spać na brzuchu. Później jest to odradzane. Po pierwsze, im większy brzuszek, tym będzie bardziej niewygodnie Ci będzie. W efekcie sen może być zaburzony, a przecież odpoczynek w ciąży (komfortowy!) jest bardzo ważny. Po drugie, ucisk na brzuch może być niekorzystny dla maluszka.

Jak spać w ciąży? Zdrowe spanie

Zdrowe spanie w ciąży jest bardzo ważne dla przyszłej mamusi.  Jak spać w ciąży? Wbrew pozorom nie chodzi tylko o wybór odpowiedniej pozycji, ale również o kilka innych czynników, które wpływają na jakość snu:

  • zaopatrz się w wygodny materac – odgrywa on niezwykle istotną rolę. Sama korzystałam wcześniej z kiepskiej jakości materaca. Teraz mam naprawdę dobry i różnica jest ogromna (miałam już w ciąży ten lepszy),
  • wietrz pokój przed snem,
  • zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu,
  • ogranicz światło wpadające do sypialni,
  • unikaj intensywnego wysiłku tuż przed snem,
  • relaksuj się np. kąpielą, medytacją.

na którym boku spać w ciąży

Spanie z poduszką ciążową

Wspomniałam na samym początku, że poduszka do spania była dla mnie zbawieniem. Jeśli się zastanawiacie, jak spać w ciąży, aby było bezpiecznie, a jednocześnie wygodnie, to z pewnością jest to spanie z rogalem. To gadżet, który Wam polecę z czystym sumieniem. Rogal do spania dostępny jest w kształcie litery „C” oraz „U”. Dzięki niemu możesz ułożyć się w pozycji pośredniej – leżysz na boku, a między nogi masz wsuniętą poduchę. taka pozycja sprawia, że kręgosłup oraz staw biodrowy nie są mocno obciążone.

Taka poducha sprawdzi się nie tylko w trakcie ciąży. Potem może być to poduszka do karmienia piersią. Z kolei, gdy dziecko nieco podrośnie, to doskonale sprawdzi się jako ochraniacz do łóżeczka czy podpora przy nauce siadania. Wybieraj te modele, które mają zdejmowaną poszewkę. Dzięki temu możesz ją uprać w pralce.

Zobacz również:

3 comments

Ewka says:

Jestem obecnie w 29. tygodniu. Brzuszek spory, lekarze ciągle powtarzają, że najlepiej spać na lewej stronie. Problem w tym, że jest mi strasznie niewygodnie spać w ten sposób. Jak tylko położę się na lewym boku dziecko zaczyna się wiercić w brzuchu, a ja mam wrażenie ze je zaraz zgniotę. Gdy śpię na plecach jest zdecydowanie spokojniejsze. Poduszki jeszcze nie próbowałam

sandrak says:

Ja też miałam spać na lewej stronie. A musiałam leżeć całe dnie od 6 miesiąca, więc łatwo nie było. Ale poduszkę polecam – nawet na te ostatnie tygodnie. mega pomocna

Nana says:

Nie jest to takie proste

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *