Jak uspokoić niemowlę?

Płacz noworodka to naturalne zjawisko, ponieważ w ten sposób maluch komunikuje swoje podstawowe potrzeby. Czasami rodzic instynktownie wie, co dziecku dolega i co je uspokoi. Jednak zdarza się, że trzeba skorzystać z przydatnych wskazówek. Jak uspokoić niemowlę? Co zrobić gdy noworodek płacze?

co zrobić gdy noworodek płacze

Czy od razy reagować na płacz niemowlaka?

Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z opinią (zwłaszcza od starszych osób), że jak niemowlę płacze, to trzeba dać mu się wypłakać. Nic bardziej mylnego! Na płacz maluszka należy reagować od razu. Płacz takiego małego dziecka oznacza, że komunikuje on jakąś potrzebę, która nie została zaspokojona. Może to być:

  • Karmienie — niemowlę może być po prostu głodne, a płacz sygnalizować, że pora na jedzenie. Dlatego, gdy dziecko płacze, a ty nie wiesz, jak uspokoić niemowlę, daj mu pierś (jeśli karmisz piersią) albo podaj mleko modyfikowane. Jeżeli się przyssie i płacz ustanie, to oznacza, że Twoja pociecha była głodna,
  • przebranie — niemowlę za pomocą płaczu komunikuje również, że ma mokro w pampersie. Dlatego warto sprawdzić, czy pieluszka nie jest zbyt ciężka lub nie ma w niej kupy. Staraj się przebierać dziecko dość ciężko, aby uniknąć odparzeń (zobacz wpis: odparzenia pupy u niemowlaka),
  • kolka niemowlęca — w niektórych przypadkach powodem płaczu maluszka może być kolka. W takiej sytuacji koniecznie zasięgnij opinii pediatry, który zapewne zaleci środki farmakologiczne w postacie preparatów, łagodzących dolegliwość,
  • alergia — płacz może wskazywać również na alergię, a mianowicie na uczulenie na białko. Jeżeli podejrzewasz alergię u swojego dziecka, to trzeba ją potwierdzić lub wykluczyć, ponieważ to właśnie ona może powodować u Twojej pociechy dyskomfort i ból brzucha. W przypadku gdy karmisz piersią, zwróć uwagę na to, co jesz. Być może jakiś produkt jest zbyt ciężko strawny dla dziecka.

Co zrobić, żeby dziecko przestało płakać?

Dr Harvey Karpa (pediatra oraz autor książki „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy”) uważa, że pierwsze trzy miesiące życia maluszka poza brzuchem to tzw. czwarty trymestr ciąży. Z ego względu niezwykle istotne jest, aby rodzice otoczyli noworodka bliskością, okazali mu dużo miłości, a przede wszystkim zapewnili poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa.

Dlatego pod żadnym pozorem nie lekceważ płaczu maluszka, a zadbaj o to, aby znaleźć przyczynę, a potem rozwiązanie. W ten spokój uspokoisz maluszka. Co zrobić, gdy dziecko płacze?5 sposobów na to, jak uspokoić niemowlę

Wychodzę z założenia, ze każda mama wie, jak uspokoić niemowlę i robi to instynktownie. Natomiast kobiety, które zostają mamusiami po raz pierwszy, mogą szukać takich informacji w Internecie, obawiając się, że sobie nie poradzą, gdy noworodek płacze. Powiem Ci jedno — nie martw się! Też się bardzo bałam, że nie będe rozumiała potrzeb swojego dziecka. Wystarczyło zaledwie kilka dni, abym zrozumiała sposób komunikacji Maksymiliana. A po miesiącu wiedziałam praktycznie wszystko. Przedstawię Ci jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, jak uspokoić noworodka, gdy płacze, abyś wiedziała, co warto wypróbować. Być może któraś metoda się u Ciebie sprawdzi, inna nie.

Szumiący miś

Z pewnością znasz misia szumisia. Ja wiele o nim słyszałam i miałam go jeszcze przed narodzinami Maksymiliana. I mogę Wam powiedzieć, tak bardzo, bardzo szczerze, ze to jeden z gadżetów, które polecam. U nas sprawdził się fenomenalnie! Co prawda, nie używaliśmy go długo, bo Maksyś dość łatwo i szybko zasypiał. Mimo to nadal go miałam w domu i przydawał się w sytuacjach kryzysowych. Zacznijmy jednak od początku. Jeśli zastanawiasz się, jak uspokoić niemowlę, to warto skorzystać z szumisia. Dlaczego? Zobacz, usypiając lub uspokajając, odruchowo wydajesz z siebie dźwięk „szzszszszs”. Jeśli nie masz zamiaru wydawać takie dźwięki przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut, postaw na szumisia. Szumiące misie wydają ten sam dźwięk. Działa on na malucha, ponieważ będąc w brzuszku, dziecko słyszy cały czas szumy m.in. szum bijącego serduszka mamy, tętniących żył, a także szum wód płodowych. Dźwięki te maluch słyszy przez 9 miesięcy, a więc są dla niego naturalne i kojarzą się z czymś bezpiecznym.


Przytulanki

Jak uspokoić niemowlę? Dając maluszkowi jego ulubioną zabawkę. Na samym początku doskonale sprawdzą się wspomniane misie szumisie, a także lalki szmacianki. Gdy Maksyś jest bardzo śpiący, a ma problem z zaśnięciem, daję mu jego ulubionego misia królisia, którego ma od samego początku. I uwierzcie mi, że znacznie łatwiej mu zasnąć.


Otulanie

Kolejnym sposobem na to, jak uspokoić niemowlę, gdy płacze, jest otulanie. I tu jest dość sporo opcji do wyboru. Możesz postawić na specjalny otulacz albo na rożek (sprawdź koniecznie mój artykuł: Czy warto kupić rożek niemowlęcy). Ten pierwszy się u nas kompletnie nie sprawdził. Maksymilian nie lubił być aż tak ściśnięty i od samego początku cenił sobie swobodę ruchów, szczególnie rączek. Dlatego otulałam go w rożek, aby zapewnić mu nieco więcej swobody. Jeśli nie masz w domy tych gadżetów, to możesz skorzystać z kocyka.

jak uspokoić niemowlę

Bujaczki, leżaczki, kołyski

takich jak bujaczki niemowlęce, leżaczki, kołyski oraz gadżety, które łączą kilka tych funkcji w jednym. Osobiście polecam Wam Chicco Baby Hug 4w1, który jest jednym z najlepszych i najbardziej przydatnych gadżetów, jakie miałam.

Jak uspokoić niemowlę gdy płacze


Zmień otoczenie na spokojniejsze

Zdarza się, ze maluszek płacze, ponieważ w danym pomieszczeniu jest zbyt głośno, oddziałuje na niego za dużo bodźców. Jak uspokoić niemowlę w takiej sytuacji? Najlepiej zmienić otoczenie na spokojniejsze, wyciszyć zarówno siebie, jak i dziecka. Nie chodzi o to, aby była całkowita cisza, ale żeby ograniczyć ilość bodźców. Zbyt dużo bodźców, do tego silne zapachy, migające obrazy oraz wyczuwalne napięcie rodziców, to dla takiego dziecka za wiele.1 comment

Milena says:

Bardzo cenne porady dla rodziców. Warto dodać, że spokój rodzica ma również duże znaczenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *