Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Wybór fotelika samochodowego to jedno z trudniejszych zadań każdego przyszłego rodzica. Wybór jest ogromny, ale tylko niektóre z nich są naprawdę dobre. Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka, aby był bezpieczny?

ranking fotelików samochodowych

Pozwolę sobie na początku na małą dygresję. Nie jestem miłośniczką dawania rad. Na blogu raczej dzielę się swoimi opiniami na temat produktów, pokazuję Wam, co u mnie się sprawdziło, co polecam. Uważam jednak, że każda mama działa według siebie. Jest jednak jedna kwestia, w której ZAWSZE doradzam i w której jestem tak utwierdzona, że nikt zdania nie zmieni. A dotyczy to wyboru fotelika samochodowego.

Jestem team TYŁEM DO KIERUNKU JAZDY. I choć Maksyś zaraz skończy 4 lata  (i jest duży!), nadal jeździmy TYŁEM! I będziemy, ile się da. Zdarzyło się, że Maks jechał przodem, innym autem, i dla mnie różnica mega. Pamiętajmy, że tu chodzi o bezpieczeństwo dziecka. A jak kogoś nie przekonuję, zachęcam do obejrzenia drastycznych filmów.

No dobra, to teraz myślisz sobie — Sandra, to jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy? A no napiszę Ci tak — ja nie jestem w tej kwestii specjalistą i zdecydowanie należy się zapytać kogoś, kto się zna! Poza tym — fotelik dopasowujemy do auta i do dziecka! Natomiast ja mogę Ci dać kilka wskazówek, jak wybrać fotelik samochodowy i na co zwrócić szczególną uwagę.

Fotelik dla dziecka — jak wybrać najlepszy?

Nigdy nie pomyślałabym, że kupowanie fotelika samochodowego jest takie trudne. Zanim na świecie pojawił się Maksyś, myślałam, że po prostu wybieram sobie fotelik, który mi się podoba, odpowiednio do wagi. Pamiętam jeszcze, jak oglądałam te kolorowe foteliki — dobrze, że ich wtedy nie kupiłam… Bo o ile były piękne, o tyle z bezpieczeństwem nie miały nic wspólnego. Wracając do tematu, Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka? A więc zacznijmy os tego, że foteliki samochodowe dobiera się do:

 • wagi dziecka,
 • samochodu.

Przy wyborze fotelika należy kierować się następującymi zasadami:

 • powinien być nowy,
 • powinien pasować do auta – jak już wspomniałam, fotelik dobieramy nie tylko do malucha, ale i do auta. Jeżeli auto jest zmieniane lub mamy kilka aut, to warto wybrać najbardziej uniwersalny model.

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka? Warto zwrócić również uwagę na:

 • tapicerkę – czy można ją łatwo zdjąć, aby wyprać,
 • pasy – czy mają specjalną, szeroką osłonkę,
 • mechanizm zakładania pasów – warto sprawdzić, czy mechanizm łatwo zostanie opracowany przez dziecko,
 • uprząż — szelki mogą być 3- albo 5-punktowe

Najbezpieczniejsze foteliki samochodowe

Sklepy kuszą nas kolorowymi fotelikami samochodowymi, które zachwycają swoim wyjątkowym designem. Niestety zazwyczaj te wzorzyste modele nie spełniają swojej funkcji. Fotelik samochodowy dla dziecka ma przede wszystkim zapewnić mu bezpieczną podróż. Do głównych parametrów fotelików należy:

 • zgodność z normą – certyfikaty ECE R44-03 oraz ECE R44-04
 • ocena w testach zderzeniowych,
 • system bezpieczeństwa.

Pamiętaj, że dziecko wkładamy do fotelika i dokładnie zapinamy tuż przed podróżą! Pod żadnym pozorom nie wyjmuj dziecka z fotelika podczas jazdy. Nawet wtedy, gdy marudzi. W takiej sytuacji zjedź na bok i uspokój maluszka. I jeszcze jedna ważna kwestia — NIE PRZEWOZIMY DZIECKA W KURTCE / ZIMOWYM KOMBINEZONIE! Warto zainwestować w otulacz do fotelika samochodowego.

jak wybrać fotelik samochodowy

Fotelik samochodowy dla noworodka 0-13 kg

Jaki fotelik dla noworodka? Będzie to fotelik 0-13 kg (grupa 0+). Są foteliki, na które potocznie mówi się łupina albo nosidełko i są one pierwszymi fotelikami dla maluszka. W tek kategorii należy zakupić sam fotelik lub razem z bazą, która znacznie ułatwia i przyśpiesza montaż fotelika. Ponadto zapewnią prawidłowe zapięcie. Foteliki 0-13 kg kategorii montowane są ZAWSZE tyłem do kierunku jazdy! Dlaczego? A to dlatego, że istnieje obowiązek przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy przez minimum pierwszych 15 miesięcy życia! Najlepiej jednak, aby dziecko było wożone tyłem znacznie dłużej!

Foteliki 0-13 kg rosną razem z dzieckiem. Noworodka przewozi się, używając specjalnych wkładek, które wypełniają fotelik, a także poduszek, których zadaniem jest podtrzymanie główki. Gdy maluszek będzie nieco większy, to wkładkę wyjmujemy. Na rynku są foteliki dla noworodka z bazą lub bez.

Foteliki samochodowe 9 – 25 kg, Grupa I

Drugi fotelik, zaraz po tzw. łupinie, to fotelik grupa I dla dzieci 9-25 kg. Większość modeli jest montowana na Isofix, ale ja miałam nie na Isofix.  Powiem Wam tak, jest mega stabilny i od razu widać, że to naprawdę bezpieczny fotel. Natomiast jego zaletą jest to, że można przewozić w nim dziecko dość długo — do 25 kg, zagłówek, który automatycznie dopasowuje się do wzrostu dziecka i samonapinające się pasy mocujące.  Minus jest taki, że samej trudno mi go zamontować i kasuje mi dość mocno miejsce z przodu. Osobiście mi to nie przeszkadza, ponieważ dla mnie ważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Natomiast gdybym

Fotelik samochodowy 15-36 kg grupa II

Ostatnia grupa to grupa II, czyli foteliki przeznaczone dla dzieci od 15 kg do 36 kg i są to foteliki przodem do kierunku jazdy.

Ranking fotelików samochodowych 2022

Tak, jak wspomniałam powyżej, producenci fotelików przeciągają się, tworzą designerskie foteliki. Wciąż wiele osób nie ma pojęcia o tym, jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie i jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka. Na szczęście w Internecie znajdziemy ranking fotelików samochodowych 2022 i kolejnych lat. Rankingi te nie są wyssane z palca, a stworzone na podstawie testów przeprowadzonych przez niemiecką firmę ADAC, specjalizującej się w weryfikacji bezpieczeństwa fotelików.

Ranking fotelików samochodowych stworzyłam na podstawie informacji, dostępnych w Internecie.

NazwaKategoriaMontażCechyCena
Cybex Sirona S2 i-Size0-18 kgIsofixfunkcja obracania 360 stopni, nowoczesny system ochrony bocznej, dla dzieci o wzroście do 105 cm, wiele kolorów do wyboruOk. 1499 zł
Britax Romer Dualfix 2R0-18 kgIsofixotrzymał jedne z najlepszych ocen w gtestach ADAC, funkcja obrotowa 360 stopni, komfortowyOk 1400 zł
Britax Romer Advansafix IV M I-Size9-36 kgIsofix + Topthetherjeden z najlepszych fotelików w tej kategorii, bezpieczny i wygodny, 5-punktowe pasy bezpieczeństwa aż do 21 kgOk. 1300 zł
Britax Romer Max Way Plus9-25 kgIsofixcertyfikat Test Plus, ochrona boczna SIP, montowany tyłem do kierunku jazdyOk. 1300 zł
Axkids Minikid 20-25 kgMontowany na pasy z nogą podtrzymującąTyłem do kierunku jazdy, z wkładką spłycającą, do wzrostu 125 cm! ASIP, zagłówek automatycznie dostosowujący się do wzrostu dziecka, samonapinające się pasyOk. 1800 zł
Cybex Solution S2 i-Fix15-36 kgPasy lub Isofixdopasowuje się do dziecka, dol wzrostu 150 cm, dobra nota w gtestach ADACOk 800 zł
Britax Römer Kidfix M i-Size15-36 kgPasy lub Isofixbezkonkurencyjny w swojej kategorii, komfortowy i bezpiecznyOk. 900 zł

Mam nadzieję, że już wiesz, Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka, czym się kierować i postawisz na bezpieczeństwo!

*wpis sponsorowany

1 comment

Blog o książkach says:

Mega fajnie opisane 🙂 pozdrawiamy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *