Categories Zdrowie & sport

Jak zacząć biegać i nie przestać? – 10 złotych zasad

Zastanawiasz się, jak zacząć biegać? Okazuje się, że jest to pytanie, które zadaje sobie każda osoba, która chce biegać. Wbrew pozorom to nie jest wcale takie trudne! Przedstawiam Ci 10 złotych zasad, dzięki którym pokochasz bieganie dokładnie tak, jak ja.

Jak zacząć biegać? – 10 porad dla początkujących

Wstań z łóżka, załóż strój, wyjdź z domu i zacznij biegać. Brzmi prosto, prawda? Niestety w rzeczywistości tak nie jest… Bieganie to sport, który się kocha albo nienawidzi. Ja należę do tych pierwszych osób. Jednak wiem, że dla wielu osób bieganie jest nieprzyjemne. I to szanuję! Każdy ma własną dyscyplinę sportu, w której się dobrze czuje. Znam osoby, które nie przepadają za bieganiem, ale za to kochają jeździć rowerem.

Sama przyznam, że wkręciłam się w rower, gdy Maksyś był mały. Nie zawsze miałam opiekę do niego, więc wpadłam na pomysł, że będę jeździła z nim rowerem. Wybrałam odpowiedni fotelik rowerowy (foteliki rowerowe znajdziesz na stronie:  https://www.ceneo.pl/Foteliki_rowerowe) i robiłam z nim 30-kilometrowe trasy.

Ale.. Wracając do biegania. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zacząć biegać, to dziś przedstawię Ci kilka złotych zasad, które są niezwykle istotne. Pamiętaj jednak, że nie istnieje żadna recepta, która dla wszystkich będzie odpowiednia. Wychodzę z założenia, że należy uprawiać sport, który się lub, który daje przyjemność!

bieganie jak zacząć

Skonsultuj się z lekarzem

Pierwsza i najważniejsza sprawa przy rozpoczynaniu jakiegokolwiek sportu, to wizyta u lekarza i wykonanie badań kontrolnych. Może okazać się, że masz problemy zdrowotne, które wyklucza akurat tę dyscyplinę sportową. Mam jedną koleżankę, którą zmotywowałam do biegania. Gdy zaczęła, okazało się, że ma problemy z kolanami, o których wcześniej nie wiedziała! Oczywiście to rzadkie przypadki, ale warto dmuchać na zimne.

Określ swój cel

Druga zasada to określenie celu. Po co chcesz biegać? Czy zależy Ci na utracie tkanki tłuszczowej, a może utrzymaniu wagi? Czy to rodzaj cardio? Biegi krótkodystansowe czy długodystansowe? Ustal, po co chcesz biegać, jak często oraz jak długie mają być dystanse. Na uwadze miej nie tylko swoje potrzeby, ale możliwości! Jeśli jesteś osobą początkującą, nie stawiaj sobie od razu celu przebiegnięcia 10 kilometrów. Na to przyjdzie czas! Ja biegam, żeby utrzymać wagę oraz dlatego, że jest to mój antydepresant. Traktuję bieganie jako dodatkową terapię u psychologa, a także czas dla siebie. Pamiętaj, aby cele były realne.

Ustal plan treningowy

Ustal dni treningowe, trasy oraz liczbę kilometrów. Śledź swoje postępy. Gdy zrealizujesz zamierzony cel np. przebiegnięcie 5 kilometrów, wyznacz sobie kolejny. Najlepiej zapisz sobie wszystko na kartce, w komputerze albo w aplikacji.

Kup sprzęt do biegania

Sprzęt do biegania, ale jak to? A no tak.. Bieganie to dyscyplina darmowa, ale wymaga zainwestowania w dobry strój i obuwie. Biegam nie rok, dwa, ale kilka lat. Zaczynałam od zwykłych butów i beznadziejnego stroju. Buty muszą być dobre, przeznaczone do biegania, znajdziesz je m.in. na stronie https://www.ceneo.pl/Buty_do_biegania/Przeznaczenie:Damskie.htm, ponieważ minimalizują ryzyko kontuzji. Nie musisz od razu wydać 700 czy 800 złotych na buty. Są dużo tańsze. Najlepiej udaj się do sklepu dla biegaczy, gdzie obsługa pomoże Ci dobrać te właściwe albo poczytaj w Internecie opinie na temat butów. Zadbaj również o odpowiedni strój na każdą pogodę.

jak zacząć biegać

Dostosuj trening do swoich możliwości

Żeby trening Cię satysfakcjonował, musisz dostosować go do swoich możliwości. Jeśli od dawna jesteś aktywny/a fizycznie, możesz zacząć od nieco dłuższego dystansu – ale nie przesadzaj! Na kilkanaście kilometrów przyjdzie czas. Natomiast jeśli do tej pory siedziałeś/aś na kanapie, a jedyna Twoja aktywność to spacer do sklepu, zacznij od 2-3 kilometrów. Dostosuj tempo do swoich możliwości. Nie biegnij za szybko. To nie wyścig!

Ustal odpowiednią porę na bieganie

Każdy z nas jest inny. Jedni wolą ćwiczyć od rana, drudzy wieczorową porą. Jeśli chodzisz do pracy na 7 i nie chce Ci się wcześniej wstawać, biegaj po pracy — ja sama tak robiłam, gdy pracowałam w biurze 🙂 Pamiętaj o odpowiednim stroju. Jeśli biegasz rano, to nie zapomnij o bluzie, zobacz je na stronie: https://www.ceneo.pl/Bluzy_damskie/p:Nike.htm, która zapewni Ci komfort w chłodne poranki.

Pamiętaj o rozgrzewce oraz rozciąganiu

Bieganie, jak inne aktywności fizyczne, wymaga odpowiedniej rozgrzewki, która przygotuje mięśnie do większego wysiłku. W ten sposób minimalizujesz ryzyko wystąpienia kontuzji.

Zadbaj o odpowiednie żywienie

Racjonalne żywienie nie tylko pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów, ale również korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jeśli zaczynasz biegać, zwróć uwagę na to, co jeszcze przed bieganiem. Unikaj ciężkostrawnych posiłków. Uwierz mi, ze to nie najlepszy pomysł 😉 Po pewnym czasie będziesz sam/a wiedział/a, co jeść, a czego nie jeść.

Dołącz do grupy biegowej lub porozmawiaj z osobą, która biega

Rozmowa z osobami, które biegają daje prawdziwego kopa motywacyjnego! Inspiruj się innymi 🙂

biegać jak zacząć

Zakochaj się w bieganiu!

Pamiętaj, żeby nigdy nie biegać na siłę. Bieganie ma sprawiać Ci radość! Masz je zwyczajnie polubić i zakochać się w tej dyscyplinie. Jeśli przymuszasz się do treningu, zrezygnuj i poszukaj innej dyscypliny sportowej, która da Ci przyjemność. Pamiętaj jednak, aby nie zniechęcać się po kilku razach.

A jeśli Cię nie przekonałam, sprawdź wpis: Dlaczego warto biegać!

5 comments

Zołza z kitką says:

Toż to wpis idealnie dla mnie! Biegać zaczynałam już wiele razy – niestety tyle samo razy moja motywacja w końcu odpuszczała…;)

Izabela says:

To wpis dla mnie 🙂 Zawsze chciałam zacząć biegać, tylko nie wiedziałam jak się za to zabrać.

Pojedztam says:

Określenie celu w tym wszystkim na pewno jest bardzo ważne i pomocne.

małpka says:

nic mnie nie przekona do biegania po prostu tego nienawidzę! kolarstwo, joga, zabawa na rolkach, tory przeszkód, gry zespołowe – tak, bieganiu mówię zdecydowanie nie!

sandrak says:

jak napisałam – bieganie się albo lubi, albo nie :p

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *