Categories Blog modowy

JAK ZACZĄĆ SZYĆ – NIEZBĘDNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH.

Nie ma wątpliwości, że szycie to trend, który cieszy się popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na naukę szycia i tworzenia swoich projektów nie tylko dotyczących odzieży, ale również i dodatków do domu czy dla dzieci. Jak zacząć szyć? Dziś przedstawiam Wam niezbędnik dla początkujących.

Jak zacząć szyć – niezbędnik dla początkujących.

1. Wykonaj test szycia

Na początku swojej przygody z szyciem, warto wykonać test. Dzięki temu sprawdzisz czy rzeczywiście szycie może stać się Twoją pasją. Pamiętaj, że takie hobby wymaga bardzo dużo cierpliwości oraz samodyscypliny. Zrób test na maszynie np. babci, najlepiej pod okiem osoby, która się zna i będzie mogła Ci podpowiedzieć co masz robić.

2. Zaopatrz się w maszynę

Jeśli stwierdzisz, że szycie może stać się Twoją pasją, kup maszynę. Na samym początku nie wydawaj zbyt wiele na zakup. Zacznij od prostej maszyny z kilkoma ściegami. Dopiero jak opanujesz sztukę szycia, wymienisz maszynę na lepszy i nowszy model. Staraj się jednak wybierać te maszyny, które cieszą się dobrą opinią.

3. Niezbędne dodatki i akcesoria

Oprócz zakupu maszyny, musisz wyposażyć się w akcesoria krawieckie i dodatkowe narzędzia, które ułatwią szycie. Postaw na dobry zestaw igieł do maszyn, komplet nici dobranych pod względem kolorystycznym, jak i jakościowym. Nie zapomnij o szpilkach, igielniku, naparstku, prujce, miarce, mydełku oraz o nożyczkach krawieckich. Z czasem uzupełnisz swoje zaplecze techniczne.

4. Jaki materiał do nauki?

Zacznij od skrawek tkanin (absolutnie nie mogą to być dzianiny!). Materiał ma być sztywny, stabilny i nie powinien się rozciągać. To ułatwi Ci zdecydowanie naukę. Wykonując pierwsze ćwiczenia, wykorzystaj stare prześcieradła, zasłonę czy pościel. Zacznij od przeszycia kilka linii równoległych i prostopadłych. Następnie poćwicz fale.

5. Korzystaj z gotowych wykrojów

Jak już opanujesz podstawy, możesz szyć ubranie lub dodatek do domu np. poduszkę. Warto korzystać z wykrojów, które znajdziesz zarówno w internecie, jak i w gazetach o tematyce szycia. Zacznij od łatwych modeli dla początkujących.

6. Zaopatrz się w książki do szycia

Nauki nigdy za wiele! Kup sobie poradniki dla początkujących. Masz w nich wytłumaczone wszystko od A do Z, wraz z rysunkami, które Ci ułatwią naukę szycia.

Pamiętaj, że szycie wymaga dużo cierpliwości, a także samodyscypliny. Początki bywają trudne, ale z czasem szycie stanie się dla Ciebie łatwizną.

14 comments

Pandora says:

Moja babcia jest krawcową. Często się mnie obce osoby pytają czy też potrafię szyć. W sumie to trochę jest mi wstyd jak mówię NIE. Zawsze chciałam się nauczyć. Muszę w końcu spróbować swoich sił.

Katsuumi says:

Dobra maszyna do szycie to podstawa 😉 pozdrawiam i zapraszam 😉

jagglam says:

Ja jestem po szkole projektowania ubioru także umiem szyć ale ostatnio nie sprawia mi to przyjemnośći 🙁

sandrak says:

Ja robiłam studium projektowania ubioru, ale ostatnio jest milion ważniejszych rzeczy niż szycie i o..

suzvintage says:

Zawsze marzyłam o tym, aby nauczyć się szyc, ale niestety nie mam za bardzo zdolności manualnych (próbowałam, żeby nie było. :))

Pozdrawiam serdecznie 🙂
Zuzanna

Dookola Swiata says:

Ja nie mam drygu do takich rzeczy 😛

Anetta z Modny Blog says:

Super wpis! Już nie od dziś przeglądam Twój blog i jestem pozytywnie zaskoczona, ze widzę w nim podstawy szycia 🙂 Sandro, jak długo zajmujesz się już szyciem? Jak Tobei idzie? Ja dalej nie dam rady akurat zabrać się do szycia, mam nadzieję, że już wkrótce uda mi się dojść do momentu kiedy uszyję cokolwiek najprostszego z akcesorii (torebkę, albo prostą bluzkę)
Pozdarwiam 🙂 Anetta z Modny Blog

sandrak says:

Kochana ja kończyłam studium projektowania odzieży, a w zasadzie dwa kursy w tym szycia – bardziej, żeby sama szyć dla siebie. Ale idąc do szkoły, nie miałam zielonego pojęcia o szyciu. Tam się nauczyłam podstaw, a reszta to już kwestia praktyki, na która przez ostatnie dwa lata nie miałam czasu ;(

Karo says:

Post super- rzezcowy, konkretny – podziwiam ludzi z pasją krawiecka bo ja mam do tego dwie lewe ręce. Dlatego tym bardziej szacun 🙂

ClaudiaMorningstar says:

Zamierzam uszyć sobie yukatę i coś czuję ze bd to trudna robota…

Sara says:

A ja tak bardzo nie lubię szyć, za to za rok będę mieć obowiązkowe zajęcia eh.. Może się przekonam, dzięki za konkrety 😉

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego co najlepsze!
Sara’s City

Pysia says:

ciekawy wpis, kiedyś myślałam o kursie szycia, żałuję że nie wyszło 🙂

Olga says:

Ja nie jestem szyciu najlepsza delikatnie mówiąc, ale czasami lubię te drobne sprawy 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *