Categories Blog Parentingowy

Jaka hulajnoga przyniesie dziecku najwięcej frajdy?

Hulajnoga, chociaż jest sprzętem, który w doświadczeniu użytkowania może łączyć pokolenia i pozwalać rodzicom nawiązać ciekawe rozmowy z dziećmi, w praktyce nie wnosi do życia pociech niczego związanego z historią czy starością, przeciwnie – daje możliwość ćwiczenia młodzieńczej werwy, niespożytej energii i zręczności. Na dodatek wszystko to odbywa się na świeżym powietrzu, w związku z czym zarówno rodzice, jak i dzieci są zadowoleni. Jak wybrać hulajnogę, tak, by faktycznie mogła spełniać tą wspaniałą funkcję, przyczyniając się do rozwoju dziecka na wszelkich polach – od motorycznych, po społeczne – już od najmłodszych lat? Warto kierować się poniższymi wskazówkami.

Hulajnoga dla dziecka – dlaczego warto zakupić?

Hulajnogę warto nabyć po prostu dlatego, że wnosi do życia dziecka wiele korzyści. Rozwija zarówno ciało fizyczne, jak i umysł dziecka, ćwicząc zarazem równowagę, mięśnie, kondycję oraz koncentrację. Socjalizuje, choćby dlatego, że pozwala dziecku zaznajomić się ze społecznymi wymogami odnośnie poruszania i spędzania czasu na drodze, ucząc szacunku do innych użytkowników, pieszych czy zmotoryzowanych, pozwalając zapoznać się z nakazami i zakazami tej sfery ludzkiego życia, a także poznać samego siebie – dziecko same może nauczyć się, jaka prędkość i intensywność aktywności mu odpowiada, a jaka nie, co później z powodzeniem wykorzysta podczas innych zabaw. W trakcie innych aktywności dziecko z całą pewnością wykorzysta także refleks, również wyćwiczony podczas zabawy z hulajnogą. Pociecha będzie także miała łatwiej, jeżeli kiedyś zdecyduje się opanować poruszanie się na innych pojazdach, takich, jak np. rower. W skrócie ujmując wspomniane tu zalety – po zabawie i jeżdżeniu na hulajnodze, wiele kwestii w życiu dziecka pójdzie, kolokwialnie mówiąc, „z górki”.

Hulajnoga dla dziecka – rodzaje 

Wybierając hulajnogę dla dzieci, możemy wybierać wśród trzech rodzajów produktów. Na rynku dostępne są:

  1. Połączenie jeździka i hulajnogi
  2. Hulajnoga trójkołowa – dwa warianty 
  3. a) dwa kółka z przodu, jedno z tyłu
  4. b) dwa kółka z tyłu, jedno z przodu 
  5. Hulajnoga dwukołowa 

Hulajnogi uszeregowane są w kolejności, w jakiej zazwyczaj dobiera się je do wieku dziecka. Pociecha do lat 3 z pewnością lepiej odnajdzie się, użytkując sprzęt z pozycji pierwszej czy drugiej, natomiast dziecko, które ukończyło pięć lat z powodzeniem może używać już hulajnogi dwukołowej. Dobór wielkości i ilości kół jest kluczowy, bo wpływa na stabilność pojazdu. Jeżeli dziecko rozpocznie naukę od modelu 1., następnie będzie używać hulajnogi trójkołowej, a ostatecznie dwukołowej, nauka operowania sprzętem przyjdzie dziecku łatwo, harmonijnie i bez większego stresu. Decydując pomiędzy typem a i b hulajnogi trójkołowej warto wziąć pod uwagę zręczność i sposób poruszania się dziecka.

Jeżeli kółka umieszczone są z tyłu, dziecko będzie musiało stawiać nogi na tyle szeroko, by nie uderzać w nie, odpychając się. Rozwiązaniem tego problemu może być wybranie hulajnogi o niezbyt dużych kołach, pamiętajmy jednak, że pojazd traci wówczas na stabilności, zwłaszcza w warunkach, gdzie na drodze pojawiają się przeszkody. Poszukujesz hulajnogi dla dziecka? Zajrzyj na stronę https://ola4kids.pl/hulajnogi-dla-dzieci gdzie znajdziesz wszystkie opisane powyżej modele jednośladów dla dzieci. Pamiętaj, że wybierając wielkość kół dziecięcej hulajnogi należy pamiętać, że małe koła nadają się na płaskie i gładkie powierzchnie, większe natomiast na te bardziej wyboiste.

Hulajnoga dla dziecka – na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze?

Poza ilością, rozstawieniem i wielkością kół istnieje jeszcze kilka nie mniej ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi. Wybierając tego rodzaju pojazd dla dziecka zwróćmy uwagę także na regulację wysokości kierownicy, z tej prostej przyczyny, że dzieci szybko rosną. Według specjalistów ze sklepu Ola4Kids, oferującego markowe hulajnogi dla dzieci, dostosowanie wielkości hulajnogi do dziecka pozwoli także lepiej opanować urządzenie, bo nad zbyt wysoką lub niską kierownicę dziecku trudno będzie kontrolować.

Poleca się także przyjrzeć materiałowi, z którego wykonany jest podest urządzenia. Lekki i odrobinę giętki sprawdzi się dla młodszych pociech, bo hulajnoga będzie łatwa w przenoszeniu i z powodzeniem pokona przeszkody. Natomiast cięższy i bardziej stabilny uatrakcyjni podróż na hulajnodze starszym dzieciom, bo pozwoli nadać pojazdowi większej szybkości. Uwagę kupującego powinien także przyciągnąć hamulec – należy sprawdzić, czy dziecko poradzi sobie z naciśnięciem hamulca tak, by faktycznie się zatrzymać, oraz wykończenie kierownicy. Ostatecznie podróż i zabawę udogodnią dzieciom pianki ochraniające ręce przed odciskami, przez co pociecha będzie mogła spędzać czas na hulajnodze długie godziny.

Pamiętajmy, że hulajnoga pozostaje wciąż aktualnym sposobem na spędzanie czasu, a sposoby jej wykonania są wciąż uaktualniane tak, by sprostać rosnącym potrzebom nowych pokoleń. Wystarczy więc jeszcze wybrać ciekawy design produktu – tych jest co niemiara – i w drogę!

1 comment

ZuzaB says:

Super wpis! Moja córcia też uwielbia hulajnogę! Pasję podłapała od nas, bo My z mężem mamy hulajnogi elektryczne. Ona jest jeszcze za mała na taki sprzęt, ale na swojej jeździ 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *