Laktator, czyli urządzenie do odciągania mleka, powinien znaleźć się na wyprawkowej liście każdej z mam. Jego zakup możemy planować dopiero po urodzeniu. Jednak jeśli jesteśmy przekonane, że będziemy z niego korzystały, warto zakupić go już przed porodem. Sprzęt ten idealnie nada się przy nawale pokarmu, a także, gdy musimy wyjść i zostawić nasze maleństwo pod opieką partnera czy babci. A jak wiemy, mleko mamy jest najlepsze i warto odciągnąć niż dać mleko modyfikowane. A jaki laktator wybrać? Dziś postaram się odpowiedzieć na pytanie.
Jaki laktator wybrać?
Laktator to urządzenie, które służy do odciągania pokarmu z piersi. Doskonale sprawdzają się przy nawale pokarmu. Zamiast ściągać go ręcznie, wystarczy użyć sprzętu, który jest bardzo łatwy w obsłudze, a do tego niezwykle skuteczny. To także doskonała opcja dla mam, które wracają do pracy, a pragną karmić piersią lub po prostu chcą wyrwać się na kilka godzin, a zamiast mleka modyfikowanego, chcą podać swoje 🙂 Laktator jest również niezbędny, gdy pojawiają się problemy z karmieniem.
Wiele mamusiek zastanawia się, czy warto kupić laktator już w ciąży, czy lepiej po. I oczywiście jaki laktator wybrać. Tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Ostateczna decyzja należy do Ciebie. Ja miałam laktator, będąc w ciąży. I gdybym zaszła drugi raz w ciążę, na pewno by się znalazł. A dodam, ze nie karmiłam długo, bo zaledwie 3 miesiące. Mimo to był mi potrzebny.
Jeżeli masz zamiar karmić piersią, a przewidujesz szybszy powrót do pracy albo chęć wyjścia i zostawienia malucha z tatą, nie zastanawiaj się! Kup laktator – na pewno go wykorzystasz! Jaki laktator wybrać? Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli, co z pewnością nie ułatwia nam zadania. Sama stanęłam przed wyborem urządzenia i jako laik, kompletnie nie wiedziałam, który okaże się najlepszy. Miałam dwa, skorzystałam tylko z jednego – marki Lovi. Chwalę go sobie bardzo 🙂
Obecnie na rynku dostępne są laktatory ręczne oraz elektryczne. Wybór głównie zależy od tego, jak często mama będzie chciała korzystać z laktatora. Pod uwagę warto wziąć również kwestię wygody, która moim skromnym zdaniem jest naprawdę ważna, zwłaszcza w pierwszych miesiącach macierzyństwa 🙂
Laktator elektryczny
Laktatory elektryczne sprawdzą się, jeśli chcemy częściej odciągać mleko. Będą idealne dla mam, które co jakiś czas zostawiają swoje maleństwa pod opieką taty lub dziadków, sprawdzą się przy nawale pokarmu, a także w sytuacji, gdy mama chce karmić butelką, ale swoim mlekiem. Laktator elektryczny może być pojedynczy lub podwójny. Laktator pojedynczy sprawdzi się, jeśli mleko chcemy odciągać nieco rzadziej, w sytuacjach, gdy musimy wyjść lub przy nawale. Natomiast laktator podwójny będzie idealny, gdy chcemy odciągać naprawdę spore ilości mleka i to cyklicznie, np. w sytuacji, gdy wracamy do pracy.
Zalety:
- zapewnia większa wygodę podczas odciągania pokarmu,
- odciąganie pokarmu jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku laktatora ręcznego,
- sprawdza się przy codziennym stosowaniu,
- idealnie nadaje się do odciągania większej ilości pokarmu.
Wady:
- laktatory elektryczne są droższe,
- są głośniejsze (ale bez przesady – sa na tyle ciche, że nie obudzą maluszka 🙂 ).
Laktator ręczny
Laktator ręczny działa poprzez naszą siłę fizyczną. Do urządzenia dołącza jest rączka, którą musimy pompować, aby pokarm wydostał się z naszego gruczołu piersiowego. I to przez cały okres odciągania. Także proces ten jest czasochłonny, męczący i niestety niewygodny. Laktator ręczny sprawdzi się, o ile okazjonalnie chcemy ściągać pokarm, ale naprawdę okazjonalnie. Przy codziennym zastosowaniu nie będzie się dobrze sprawdzał. Używany jest zazwyczaj przez mamy, na początku karmienia piersią, gdy występuje nawał mleczny. Oczywiście spokojnie wykonamy nim częste odciągania i to pełne, ale będzie to wymagać od nas dużo siły i wysiłku. Uważam, że lepiej jest ułatwiać sobie życie, a nie komplikować i lepiej dołożyć do modelu elektrycznego. Oczywiście to, jaki laktator wybrać, to Twoja indywidualna kwestia, ale ja i tak Ci polecę elektryczny 🙂 A teraz zalety i wady modelu ręcznego:
Zalety:
- tańszy
- pracuje ciszej
- praktyczne do okazjonalnego ściągania pokarmu
Wady:
- pracochłonne
- trudniejsze w odciąganiu
- mało odciągniętego pokarmu
Jak przechowywać pokarm?
Wiele świeżo upieczonych mam, które planują używać lub już używają laktatora, zastanawia się jak długo można przechowywać odciągnięte mleko. oto mała ściągawka:
- do 8 godzin w temperaturze pokojowej (do + 25˚C).
- do 2–5 dni w lodówce w temperaturze do + 4˚C. …
- do 2 tygodni w zamrażalniku lodówki w temperaturze –10˚C.
- do 6 miesięcy w zamrażarce w temperaturze od – 18˚C do – 20˚C.
A Wy drogie mamy używacie laktatora? I jaki laktator wybrać Waszym zdaniem?
Tekst powstał przy współpracy z https://mamakarmi.pl/list/laktatory/laktatory-elektryczne.
Zobacz również:
3 comments
Kupiłam w ciąży ręczny, ale mimo, że karmiłam piersią 2 lata to go nie użyłam ani razu.
Kupiłam laktoator firmy neno oczywiście że elektryczny. Nie wyobrażam sobie ręcznie zbierac pokarmu jak miałam go tak dużo. wszystkim doradzam elektryczny bo z nim cały proces lżej się przechodzi
zgadzam się, też korzystam z neno i nie zmieniłabym na inny 🙂 już dwie ciąże z nim działam i jestem super zadowlona. wygodny, maluszek też jest szczęśliwy, zarówno jeden jak i drugi. wiadomo, trzeba sie przyzwyczaić, ale arto, bo to wygoda dla każdej mamy! Pozdrawiam <3