Prawidłowy rozwój stóp w wieku dziecięcym ma ogromny wpływ na całe życie. Pozbycie się wady, którą można łatwo skorygować w przypadku młodziutkich stóp, procentuje na przyszłość – wpływając pozytywnie na postawę ciała i zdrowy kręgosłup. Pamiętaj – płaskostopie, koślawość czy szpotawość to nie tylko kwestia estetyczna! Jeśli lekarz stwierdził u Twojego malca którąś z tych przypadłości, musisz kupić specjalistyczne, dedykowane buty ortopedyczne dla dziecka. Tylko, jakie z nich wybrać?
Sygnały alarmowe informujące o potencjalnych wadach stóp u dzieci
Poruszane tematy
Pewne sygnały, które nawet nieświadomie wysyła malec, mogą świadczyć o problemach ze stopami. Powinieneś zwrócić uwagę zwłaszcza na to, gdy dziecko:
- chodzi głównie na palcach,
- kieruje stopy palcami do środka,
- stawia stopy na zewnętrznej krawędzi,
- zdziera bardziej jedną ze stron podeszwy w okolicach pięty,
- ma nieprawidłowy odcisk stopy,
- nie chce brać udziału w zabawach ruchowych,
- skarży się na ból albo zmęczenie nóg.
Nie tylko rodzice są odpowiedzialni za dbanie o rozwój dziecka (chociaż oczywiście główny ciężar spoczywa właśnie na nich). Wnikliwi dorośli i specjaliści, z którymi styka się Twój maluch, mogą bardzo pomóc w ocenie stanu jego stóp, postawy i chodu. Jeśli martwisz się, że coś jest nie w porządku, poproś o radę np. wychowawcę w żłobku lub przedszkolu, nauczyciela WF-u albo pediatrę. A gdyby Twoje obawy się potwierdziły, jak najszybciej poproś o skierowanie do lekarza ortopedy!
Jak wybierać buty ortopedyczne dla dziecka? Cechy dobrego obuwia korekcyjnego
Najważniejsze cechy dobrego obuwia korekcyjnego dla dzieci to:
- konstrukcja dobrana do wady stóp – nie istnieje uniwersalne obuwie ortopedyczne. Inne rozwiązania stosuje się dla koślawości (obcas Thomasa), szpotawości stępu (odwrócony obcas Thomasa) czy różnic w długości nóg i stóp,
- zapewnianie stopie stabilności – buty ortopedyczne muszą mieć sztywny zapiętek, elastyczną podeszwę i odpowiednio szerokie podnoski,
- zmniejszanie bólu i dyskomfortu w czasie chodzenia, a nawet umożliwianie cofnięcia się wady.
Przede wszystkim butów ortopedycznych dla dziecka nie wolno kupować bez konsultacji lekarskiej. Warto też postawić na sprawdzone marki i wysoką jakość wykonania. Profesjonalne i wyselekcjonowane byty ortopedyczne znajdziesz na: https://kidmo.pl/16-obuwie-profilaktyczne
Ściśle przestrzegaj zaleceń lekarskich
Najlepiej, gdyby specjalista wykonał podobaroskop, czyli komputerowe badanie stóp Twojej pociechy. Badanie jest bardzo dokładne, a przy tym bezbolesne i w pełni komfortowe. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie dojrzewanie. Jakie rozwiązania może zaproponować lekarz? Czasem poleci zakup butów ortopedycznych, a innym razem butów profilaktycznych z wkładką ortopedyczną (np. https://kidmo.pl/57-wkladki-ortopedyczne-do-obuwia-memo).
Postaw na buty ortopedyczne renomowanych marek
Nie warto oszczędzać na obuwiu ortopedycznym malucha. Dlatego kup mu buty ortopedyczne dobrej marki, która może się pochwalić pozytywnymi opiniami zarówno dzieci i ich opiekunów, jak i lekarzy.
Przykładem takiej marki jest Memo. Lek. med. Joanna Łaba, rehabilitantka i mama dziewczynki z obniżonym napięciem mięśniowym i stopach płasko-koślawych, w swojej opinii na temat obuwia tego producenta napisała: „Moja córka znosiła już wiele par butów. Niestety, niewiele spełniło swoją rolę. (…) Memo to nie tylko buty profilaktyczne, ale cały system, który pozwala zdiagnozować wadę stóp (…) i skorygować ją za pomocą odpowiednio dobranych wkładek. Buty Memo są godne polecenia zarówno dla dzieci z powszechnymi wadami rozwojowymi, jak i dla tych, które wymagają szczególnej korekcji”.
W ofercie butów Memo znajdziesz m.in.:
- trzewiki – uniwersalna obuwie na okres wiosenno – jesienny. Dostępna na https://kidmo.pl/54-trzewiki-memo
- sandałki – idealne na upalne miesiące, znajdziesz na: https://kidmo.pl/55-sandalki-memo
- trampki – sportowe obuwie do biegania i pokonywania pierwszych przeszkód – kupisz na https://kidmo.pl/56-trampki-memo
Czy warto kupić dziecku buty ortopedyczne?
Oczywiście! Pamiętaj, że wad stóp nie wolno lekceważyć. Problemy z chodzeniem odbijają się na wszystkich dziedzinach życia, dlatego ludzkie stopy wymagają szczególnej troski. Tym bardziej warto zadbać o stópki dziecka!