Categories edukacja

5 sposobów by złapać językowe FLOW

Jak złapać językowe FLOW? Wszyscy moi klienci przychodzą do mnie, bo chcą w końcu zacząć swobodnie mówić po angielsku. Znają struktury, mają bazę słówek, ale wciąż gdy mają coś powiedzieć to dosłownie zapominają języka w gębie. To mega ich frustruje i odbiera wiarę w siebie. I ja to rozumiem. Jeśli też tak masz to mam dobrą wiadomość – da się to zmienić tu i teraz. Już pisze jak. 

językowe flow

Językowe FLOW – 5 sposobów, aby je złapać

Kluczem jest Twoja zmiana myślenia o angielskim jako o oderwanym od rzeczywistości tworem. Angielski ma się stać częścią Twojego życia. To taki śrubokręt, za pomocą którego możesz “naprawiać” inne rzeczy. Myślisz, ale JAK?? Pewnie masz już tak dużo obowiązków, że nie ma szansy nawet pomyśleć o tym by coś jeszcze tam wcisnąć. To nie wciskaj, a zastanów się co możesz z już wykonywanych czynności zacząć robić po angielsku. Jeśli nic nie przychodzi Ci do głowy to sprawdź kilka z moich pomysłów.

Ćwiczenia z amerykańskimi instruktorami

Jak złapać językowe FLOW? Ja codziennie (no dobra, prawie codziennie) ćwiczę jogę z amerykańską instruktorką. Dzięki temu aktywizuję słownictwo związane z moim ciałem, ruchem a także poznaję nowe struktury z codziennego języka amerykańskiego. To na pewno na początku będzie wyzwaniem, ale daj sobie szansę i czas. Nie od razu Kraków zbudowano. 

Zmiana języka na angielski na urządzeniach

Innym, mniej inwazyjnym pomysłem jest zmiana języka w telefonie, komputerze lub aplikacjach. Proponuję tu po testować i na początek zmienić tylko w jednym nośniku. Zobacz jak się z tym czujesz i gdy jest ok wtedy uderz w kolejne. 

Szukanie informacji na anglojęzycznych portalach i blogach / vlogach

Jeśli lubisz lub tak jak w moim przypadku musisz gotować to wyszukuj przepisów na anglojęzycznych portalach czy vlogach. Znowu, powtarzasz sobie słownictwo z jedzenia i jego przygotowania, wzmacniasz słownictwo poprzez działanie (a to pozwala jeszcze lepiej zapamiętywać). Zawsze jest jakaś wartość dodana w postaci nowych wyrażeń, które w naturalny sposób się pojawiają, szczególnie podczas wideo. 

Tworzenie wpisów, list po angielsku

Z codziennych czynności polecam robienie list zakupów, list do zrobienia albo wpisów w osobistym kalendarzu po angielsku. Często są to zapiski tylko dla Ciebie więc nie ma co się bać, że ktoś to przeczyta. To kolejna forma na aktywizowanie już istniejącej bazy. A nie wiem czy wiesz, żeby jakieś wyrażenie przeszło do pamięci długotrwałej to musisz przynajmniej 6 razy na nie natrafić. Potraktuj osobiste zapiski jako dobrą formę ćwiczenia swojej pamięci. 

Śledzenie anglojęzycznych profili

Jak złapać językowe FLOW? Jeśli używasz mediów społecznościowych to polecam śledzić profile anglojęzyczne. Może to być jakaś sławna lub interesująca osoba, profil rozwojowy albo podróżniczy. Ważne by to co tam piszą było dla Ciebie interesujące i chciało Ci się tam zaglądać. Słuchaj siebie i podążaj za tym co sprawia, że uśmiech gości na Twojej twarzy. Masz pewnie już dość stresów i problemów na co dzień, warto zadbać o swój komfort w wolnym czasie. 

To kropla w morzu możliwości, jeśli chodzi o językowe FLOW, polecam na początek wybranie jednej i przetestowanie, a potem kolejnej. Ważne by Cię to nie przytłoczyło, a sprawiało przyjemność. Sięganie po to co lubisz to na początek dobry kierunek, bo gdy uwalniają się endorfiny to mózg lepiej zapamiętuje. Na koniec dodam, że dzięki takim kosmetycznym zabiegom szuflada w twojej głowie pod tytułem język angielski jakby bardziej się otwiera i dzięki temu dostęp do jej zasobów staje się łatwiejszy i gdy już musisz go użyć przychodzi to jakoś tak swobodniej. To nie dzieje się z dnia na dzień, ale się dzieje. Tylko spróbuj.  

Autor: Katarzyna Piernikarczyk

językowe flow jak złapać

Cześć, nazywam się Kasia i pomagam dorosłym, którzy są nastawieni na rozwój, zacząć swobodnie gadać po angielsku. Możliwym skutkiem ubocznym jest myślenie po cudzemu. Na szczęście da się z tym żyć. 

Znajdziesz mnie na www.katarzynapiernikarczyk.pl (jeśli chcesz więcej inspiracji i ciekawych wskazówek dotyczących angielskiego często wychodzących poza samą naukę to zapisz się do mnie na newsletter-piszę wtedy kiedy mam czas, czyli 1-2 razy w miesiącu).

Znajdziesz mnie też na :

FB:  https://www.facebook.com/KatarzynaPiernikarczykLevelUp/

Inst:a https://www.instagram.com/katarzynapiernikarczyk/

jak złapać językowe flow sposoby

 

1 comment

Pati says:

Myślę, że problem z mówieniem w jezyku obcym to ma większośc osób 😛 Ja tak samo 😀

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *