Categories Zdrowie & sport

CZY KALKULATOR BMI POWIE CI PRAWDĘ?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index) jest narzędziem pomocnym w oznaczeniu poprawnej masy ciała. W uproszczeniu, pomaga w określeniu stosunku masy ciała do wzrostu. Przy oznaczaniu indywidualnego wskaźnika warto jednak pamiętać, że został on opracowany w celach statystycznych, do badań na poziomie populacji, stąd stosowanie go w odniesieniu do konkretnych osób może być dość mylące.

Kalkulator BMI to nie wszystko

Warto zdawać sobie jednak sprawę, że o ile obliczany z użyciem kalkulatora BMI współczynnik indywidualnej  masy ciała daje pewien obraz czy nasza waga jest prawidłowa, jest to narzędzie statystyczne. Innymi słowy, służy raczej do diagnozy całych populacji, społeczeństw itp. niż diagnozy indywidualnej, szczególnie, że nie uwzględnia np. proporcji ciała, masy tkanki tłuszczowej czy mięśni. A te parametry mogą zdecydowanie wpłynąć na to, czy dana osoba zostanie zakwalifikowana jako otyła lub mająca nadwagę, a co za tym idzie, jest zagrożona związanymi z nadmierną masą ciała chorobami. Na przykład mężczyźni o identycznej masie ciała i wzroście, mogą zupełnie różnić się od siebie pod względem budowy ciała, ale wyliczony za pomocą kalkulatora BMI współczynnik masy ciała będą mieć identyczny. Wobec tego, obliczając swój współczynnik BMI warto mieć na uwadze, że jest to narzędzie statystyczne i w odniesieniu do jednostki sprawdza się słabiej niż w odniesieniu do populacji.

Kalkulator BMI ma już 200 lat

Kalkulator BMI jest wynikiem pracy Adolfa Queteleta, pracującego w Belgii statystyka. Powszechnie zaczęto go używać znacznie później, dopiero w latach 70. XX wieku. Aktualnie posługują się nim między innymi Światowa Organizacja Zdrowia czy inne instytucje, zajmujące się zdrowiem w skali populacji.

Jak obliczyć BMI?

Współczynnik BMI jest ilorazem masy ciała wyrażonej w kilogramach i wzrostu podanego w metrach (do kwadratu). W internecie jest wiele witryn, https://bedietcatering.pl/kalkulator-bmi/, z których pomocą można obliczyć swój indywidualny współczynnik BMI. Otrzymaną liczbę należy następnie zinterpretować przez odniesienie do specjalnej tabeli. BMI służy do oceny prawidłowej wagi, ryzyka zagrożenia otyłością i wynikającymi z niej chorobami. Co istotne, kalkulator BMI jest stosowany zarówno w stosunku do kobiet, jak i do mężczyzn.

Norma mieści się w przedziale 18,5 – 24,9

Jeśli otrzymany wynik mieści się w przedziale od 18,5 do 24,9 – nasza waga jest statystycznie normalna, współczynnik poniżej 18,5 punktu oznacza niedowagę, natomiast powyżej 24,9 – świadczy o nadwadze, a powyżej 30 pkt. – o otyłości. Część specjalistów wyróżnia również przedział powyżej 35 pkt. – otyłość drugiego stopnia i powyżej 40 pkt. – otyłość olbrzymią.

6 comments

Tara says:

Jestem w normie 😉
Ale całe życie miałam niedowagę. Dopiero grubo po 40-stce przytyłam 😀
Nie wierzę za bardzo w te wszystkie miarki, bo według nich miałam anoreksję przez większość życia 😀

Patrycja Czubak says:

Jeżeli chcemy naprawdę się przekonać, czy nasza waga jest odpowiednia powinnyśmy udać się do specjalisty np. dietetyka. Tak mi się wydaje 🙂

Ami-chan says:

CIekawy post, ja niestety mam zawsze lekką nadwagę i nie idzie tego zbić.

Karolina / Nasze Bąbelkowo says:

Ja w tej chwili jestem na dolnej granicy normy. Ale BMI to moim zdaniem tylko jeden ze sposobów na sprawdzenie prawidłowej wagi. Pół żartem, pół serio – moim wyznacznikiem jest to, czy nadal mieszczę się w ubrania sprzed kilku lat 😉

Glamciaa says:

Nigdy nie wzorowałam się na kalkulatorze BMI wolałam po prostu spojrzeć w lustro, albo w wymiary jakie miałam a jakie mam, to jest zdecydowanie bardziej prawidłowe.

Pozdrawiam kochana

Agnieszka says:

Zdecydowanie jestem w normie;)
pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *