Categories Blog Parentingowy

Wizyta u logopedy online – czy warto? Kiedy się wybrać? Jak wygląda?

Czy konsultacja logopedyczna online ma sens? Kiedy się wybrać do logopedy i jak wygląda wizyta u logopedy?

Konsultacja logopedyczna online – jak wygląda? Zalety

Pandemia koronawirusa, a wraz z nią lockdown, zmusił firmy do przeniesienia się do Internetu i wykonywania usług online. Dotyczyło to również dziedziny medycyny, w tym logopedii. Szybko okazało się, że wizyta u logopedy online jest naprawdę skuteczna i cieszy się coraz większą popularnością. Trudno się dziwić! Konsultacja logopedyczna online ma wiele zalet, do których zalicza się przede wszystkim: 

  • zmniejszenie stresu oraz niepokoju maluszka, które mogą mu towarzyszyć w związku z wizytą u logopedy, 
  • oszczędność czasu – nie ukrywajmy, ale często dobry logopeda jest z dala od miejsca naszego miejsca zamieszkania i musimy dojechać nawet kilkadziesiąt kilometrów, 
  • mamy znacznie większą dowolność w doborze godzin, w których odbywają się zajęcia, 
  • nawet jeżeli maluszek jest chory, to nadal wizyta może się odbyć.

Konsultacja online przede wszystkim:

  • pozwala rozpoznać problemy pacjenta
  • osoba, która prowadzi konsultacje, może zalecić dalsze konsultacje,
  • przekazuje wskazówki do zabawy z dzieckiem w domu, aby rodzic od razu mógł pracować z dzieckiem do czasu wizyty u logopedy stacjonarnie.

Oczywiście w razie konieczności dobry logopeda pokieruje rodzica na odpowiednie konsultacje np. badanie słuchu, badanie neurologiczne, a także zaleci stacjonarną wizytę u logopedy.  Logopeda w trakcie konsultacji online przekaże także najważniejsze wskazówki, dotyczące tego, jak rodzice w domu mogą wspierać rozwój mowy dziecka – będzie to zestaw specjalnych ćwiczeń, które należy wykonywać z maluszkiem.

Jak się przygotować do konsultacji logopedycznej?

Konsultacja logopedyczna online wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim:

  1. Ustal dogodny dla Ciebie termin – wybierz wolny dzień, w którym możesz pozwolić sobie na spokojną konsultację.
  2. Stwórz odpowiednie warunki do konsultacji – koniecznie zadbaj oto, aby sprzęt (komputer, laptop, telefon) był w pełni naładowany, miał dostęp do Internetu. Wyłącz telewizor i inne urządzenia, które mogłyby przeszkadzać w trakcie rozmowy z logopedą. Poproś również pozostałych domowników o zachowanie ciszy.
  3. Przygotuj dokumenty – jeżeli jest taka potrzeba, przygotuj wszelką dokumentację medyczną dziecka np. wyniki badan słuchu oraz informacje z wizyt u specjalistów. 
  4. Porozmawiaj z dzieckiem – zanim rozpoczniecie wizytę, porozmawiaj ze swoją pociechą. powiedz mu, że za chwilę połączycie się z fajną Panią/fajnym Panem, z którym sobie troszkę porozmawiacie, wykonacie fajne ćwiczenia itd.
  5. Zadbaj o komfort malucha – pamiętaj, aby wizyta odbywała się wtedy, gdy dziecko jest wyspane i najedzone. Dlatego odradzam umawianie się na godziny, w których dziecko lubi mieć drzemkę lub w czasie posiłku.

Jak wygląda konsultacja logopedyczna online?

Zacznę od tego, jak wygląda konsultacja logopedyczna online, którą zamówicie na stronie https://www.dobrylogopeda.edu.pl/. Umawiamy się z logopedą na konkretną godzinę. I tu jest największy plus – w tym czasie, w którym się umówiliśmy, Maksyś się rozchorował. Nie musieliśmy przekładać wizyty, więc dla mnie to ogromny plus 🙂 Choć troszkę bałam się, że nie będzie chętny na rozmowę. Wiadomo – chore dziecko jest po prostu marudne i niechętne do wszystkiego. Na spokojnie połączyłam się z logopedą o wyznaczonej godzinie. Na początku Maksymilian nie chciał podejść, więc Pani Paulina przeprowadziła wywiad ze mną. Logopeda zadała pytania dotyczące: 

  • rozwoju prenatalnego – są to informacje, które dotyczą przebiegu ciąży, samopoczucia w ciąży, przyjmowanych leków oraz tygodnia ciąży, w którym urodził się maluszek. Należy podać również, ile punktów w skali Apgar uzyskało dziecko.
  • okres wczesnodziecięcy – logopeda zapyta Cię o to, kiedy dziecko zaczęło siadać, raczkować oraz chodzić. A także czy karmiłaś piersią, czy mlekiem modyfikowanym, czy dziecko korzysta ze smoczka itd. 
  • ogólny stan zdrowia – w kolejnej części logopeda zapyta Cię o to, czy dziecko często ma infekcje, czy chrapie, czy oddycha częściej ustami, czy i kiedy odbyło się badanie słuchu, czy jest alergikiem, ma jakieś dodatkowe zaburzenia, 
  • sposób komunikacji – następnie logopeda poprosi Ciebie o informację na temat komunikacji maluszka. Kiedy zaczęło się gaworzenie, kiedy wypowiedział pierwsze słowa, czy i od kiedy zaczyna łączyć zdania, w jaki sposób się komunikuje, czy jego mowa jest zrozumiała itd. 
  • preferencje maluszka – czy dziecko umie się ubrać, czy używa sztućców, co najczęściej je. Ponadto, padły pytania oto, jakie zabawy lubi dziecko, w co się bawi najczęściej i jakie zabawki wybiera.

Pani terapeutka pytała także oto, czy Maksyś ma rodzeństwo, czy uczęszcza do przedszkola oraz czy jest to pierwsza wizyta u logopedy.  Na podstawie rzetelnego wywiadu, jak i badania logopedycznego, specjalista może opracować indywidualny plan terapii, perfekcyjnie dopasowany do potrzeb małego pacjenta. Dlatego bardzo ważne jest, aby udzielić jak najwięcej szczegółowych informacji.

konsultacja u logopedy online

Następnie przeszliśmy do ćwiczeń z młodym. Terapeutka miała przygotowane dla Maksysia ćwiczenia. Najpierw się z nim przywitała, pokazała mu karty do ćwiczeń. Były tam zwierzątka, więc strzał w 10, bo Maksyś ma ostatnio bzika na punkcie zwierząt 🙂 Udało mu się wykonać ćwiczenia, a logopeda mogła ocenić, czy wszystko jest ok.

konsultacja logopedyczna online

W trakcie konsultacji okazało się, że Maksymilian ma mały problem (ma jeszcze czas, by problemu się pozbyć, także bez paniki 🙂 ). Przyznam szczerze, że nie zwróciłam na to uwagi, mimo że naprawdę staram się wszystko kontrolować. To tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że warto wybrać się do specjalisty, bo my – rodzice, nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko zauważyć. Na samym końcu miałam możliwość zadania różnych pytań. Bardzo mi się to podobało, ponieważ miałam kilka. Zależało mi, aby logopeda utwierdziła mnie w przekonaniu, że dobrze myślę – i tak było 🙂 Terapeutka mówiła wszystko bardzo zrozumiale, tłumaczyła mi wszystko na spokojnie i odpowiadała na każde pytanie.

Konsultacja logopedyczna online u dobrylogopeda.pl – opinie

O wizycie u logopedy już myślałam od pewnego czasu. Nie zauważyłam nic niepokojącego u Maksysia, ale chciałam po prostu być spokojniejsza, zapytać logopedę o kilka rzeczy, upewnić się, że dobrze myślę. Przyznam, że planowałam ją w przyszłym roku. Ostatecznie zdecydowałam się na konsultację online z dobrylogopeda.edu.pl i bardzo się cieszę, że trafiliśmy na siebie całkiem przypadkiem!

Sama wizyta przebiegała bardzo fajnie, co wspomniałam w poprzednim akapicie. Pani Paulina była przygotowana, rzetelna, zadawała mi mnóstwo pytań. Bardzo mi się podobało jej podejście do Maksymiliana. Rozmawiała z nim tak, że Maksyś był bardzo zaciekawiony, a wykonanie kilku ćwiczeń nie stanowiło problemu. 

terapia logopedyczna online

Po wykonanych ćwiczeniach z Maksysiem terapeutka zwróciła uwagę na to, co jest nie tak. Poinformowała również, na co zwracać uwagę przez najbliższe miesiące.  Po rozmowie dostałam na maila plik z informacjami, co robić oraz z ćwiczeniami, jakie mam wykonywać z Maksysiem. Bardzo mi się to spodobało, bo wszystko jest dokładnie opisane i nie muszę wyszukiwać żadnych dodatkowych informacji w Internecie. Wszystko podane jest na tacy 🙂

Wizyta u logopedy online – gdzie zamówić?

Konsultacja logopedyczna logopeda online możliwa jest na stronie: logopeda online. 

konsultacja logopedyczna kiedy

wizyta u logopedy jak się przygotować

Wpis sponsorowany.



Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *