Ciąża to z pewnością niezwykły czas dla każdej mamy. Pełen wzruszeń, uśmiechów, przygotowań, ale często też i łez. Występujące w tym okresie dolegliwości mogą silnie wpłynąć na Twoje samopoczucie i przebieg ciąży. Ważne jest, żebyś wiedziała, że objawy takie jak wymioty i mdłości w ciąży, zgaga czy zaparcia są w pełni fizjologiczne. To naturalne skutki zmian anatomicznych i hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety ciężarnej. Jednymi z najczęściej występujących dolegliwości są właśnie mdłości i wymioty. Opowiada o nich dietetyk kliniczny,Viviana Stanley-Kałuża.
Czym są mdłości w ciąży i kiedy występują?
Poruszane tematy
Jeśli jest Ci niedobrze, źle się czujesz na myśl o jedzeniu, a nawet pojawiają się wymioty, to oznacza to, że dopadły Cię ciążowe nudności. Dotyczą one większości kobiet w ciąży — nawet od 50% do 90% ciężarnych!, natomiast różnią się nasileniem i czasem trwania. Mogą być delikatne, ale również przybrać silną postać. Najczęściej pojawiają się rano, ale nie jest to regułą, ponieważ mogą występować też w ciągu dnia lub wieczorem. Zazwyczaj pojawiają się około 4. tygodnia ciąży i trwają do końca 20. tygodnia.
Warto dodać, że występujące mdłości to naturalna reakcja organizmu, która wiąże się ze zmianami hormonalnymi i nie są powodem do niepokoju. Niestety zarówno mdłości, jak i wymioty w ciąży potrafią być bardzo dokuczliwe dla przyszłej mamy i powodować spory dyskomfort. Istnieją jednak domowe sposoby, które zmniejszają dolegliwość.
Jak sobie radzić z mdłościami w ciąży?
Jeśli zmagasz się z mdłościami i wymiotami w ciąży, to polecam Ci zapoznać się z rozwiązaniami, dzięki którym możesz zmniejszyć ich intensywność. Zaleceń jest sporo, dlatego namawiam Cię, żebyś sama sprawdziła, co najlepiej sprawdzi się u Ciebie.
Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Jak sobie naturalnie radzić z mdłościami w ciąży? Oto kilka sposobów:
- Gdy tylko zrobi Ci się nie dobrze, postaraj się spokojnie i powoli oddychać. Jeśli masz możliwość, wyjdź na świeże powietrze. Nie musisz wychodzić z domu. Wystarczy, że wyjdziesz na balkon albo otworzysz okno. Wdech staraj się robić nosem, wydech ustami.
- Staraj się przestrzegać zasad zdrowego stylu życia, takich jak regularne jedzenie posiłków.
- Jedz mniej, a częściej, ponieważ obfite posiłki mogą nasilać mdłości. Żołądek jest wrażliwy i znacznie lepiej toleruje niewielkie porcje jedzenia.
- Pij dużo wody, ale nie w trakcie posiłku, a między posiłkami.
- Unikaj zapachów oraz widoków, które wywołują u Ciebie mdłości.
- Spożywaj produkty, które osłabiają uczucie mdłości.
- Staraj się unikać stresu i odpoczywać, ile tylko możesz. Tol zdecydowanie ułatwi Ci przejście przez ten okres
Pamiętaj, aby w razie wymiotów uzupełniać płyny w organizmie! Jeżeli domowe sposoby na mdłości nie działają i Twój stan Cię niepokoi, nie zwlekaj i od razu skonsultuj się z lekarzem!
Co jeść na mdłości w ciąży?
Receptą na nudności są:
- Migdały — zjadaj co ok. 3 godziny — kilka sztuk, nie więcej, ponieważ są wysokokaloryczne.
- Imbir — korzeń imbiru możesz dodać do wody, herbaty, posiłków albo rzuć jego plasterki (opcja dla odważnych). Pamiętaj tylko, że objawy nie ustąpią natychmiast po zjedzeniu migdałów lub imbiru. W celu złagodzenia nudności ważne jest ich regularne stosowanie.
Co pić a czego nie na mdłości w ciąży?
Do picia najbardziej polecana jest oczywiście woda mineralna niegazowana. Mogą też pojawiać się wspomniane już napary imbiru lub herbaty owocowe. Unikaj tych napojów, które nasilają u Ciebie dolegliwości oraz tych, które mogą podrażniać Twój przewód pokarmowy (mocne napary, napoje słodkie i gazowane). Oprócz rodzaju ważna jest także ilość i pora wypijanych płynów. Nie pij w trakcie posiłków, ponieważ tym sposobem zwiększasz wypełnienie żołądka, co może nasilać objawy.
Tabletki na mdłości w ciąży
Bardzo często pierwsze co przychodzi nam do głowy, gdy mamy jakieś niedobory lub problemy zdrowotne to właśnie leki i suplementy diety. W tym przypadku moga pomóc witaminy z grupy B. Warunek jest jeden — zanim po nie sięgniesz, skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym. Zachęcam Cię również do tego, żebyś najpierw poznała domowe sposoby na mdłości w ciąży i je wypróbowała, a dopiero potem udała się do apteki.
Mam nadzieję, że spośród wymienionych tutaj rozwiązań znajdziesz sposób na poradzenie sobie z uciążliwymi nudnościami i wymiotami. Zadbaj również o zbilansowaną dietę i ćwiczenia relaksacyjne, które również mają potwierdzoną skuteczność w zwalczaniu mdłości.
Jeśli jakiekolwiek objawy budzą Twoje wątpliwości, wymioty są bardzo intensywne lub po prostu nie jesteś pewna czy wszystko jest w porządku, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub położną.
O nudnościach i wymiotach w ciąży oraz sposobach radzenia sobie z nimi posłuchasz także w podcaście Dietetyka – Podcast wiedzy.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odżywiania w ciąży i poznać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania to polecam Ci moją książkę “Zdrowa dieta przyszłej mamy”.
Artykuł przygotowała dla Was:
Viviana Stanley-Kałuża
Dietetyk kliniczny, autorka książek i ebooków, a prywatnie mama dwóch chłopców. Pomaga zachować balans w życiu całej rodziny, udowadniając, że można utrzymać zdrową dietę i nie zwariować.