Najlepsze gry planszowe dla 2 latka

Gry planszowe to doskonały sposób na zabawę i naukę. Jakie wybrać? Dziś przedstawiam ranking gier planszowych dla dzieci i najlepsze gry planszowe dla 2 latka!

Gry planszowe dla 2 latka – dlaczego warto?

Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że planszówki to doskonały sposób na nudę w jesienny wieczór, rodzinne spędzanie czasu i przede wszystkim na dobrą zabawę! Jednak to nie wszystko. Mają znacznie więcej korzyści. Planszówki przede wszystkim:

  • świetnie ćwiczą pamięć i spostrzegawczość – planszówki, podobnie jak puzzle, o czym pisałam w artykule: dlaczego warto układać puzzle, to świetny sposób na ćwiczenie pamięci oraz spostrzegawczości. Składają się z różnych elementów, które trzeba zapamiętać, dopasować,
  • pobudzają wyobraźnię – wiele gier ma niezwykłe fabuły, a także przenosi do świata magii czy fantastycznych krain,
  • wspomagają koncentrację – podczas grania, uczestnik musi być skupiony na określonym zadaniu, celu, którym jest wygranie gry,
  • uczą logicznego myślenia – w każdej grze należy coś zrobić, rozwiązać zadanie, aby móc iść dalej, a w efekcie wygrać grę. Dziecko musi zauważyć i zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe i na tej podstawie podjąć decyzję,
  • uczą konkretne umiejętności – na rynku znajdziesz gry edukacyjne dla 2 latka, które uczą konkretnych umiejętności np. kolorów, kształtów, nazw owoców, warzyw i wiele innych.

To tylko kilka z zalet grania w planszówki, które pozytywnie wpływają na rozwój naszego malucha. Dlatego uważam, że warto poświęcić trochę czasu i znaleźć odpowiednie gry planszowe dla 2 latka, które nie tylko wypełnią czas, ale i wniosą coś pożytecznego.

Oczywiście planszówki są także idealne prezenty dla dwulatka z okazji urodzin czy świąt 🙂

Aby ułatwić wam wybór, przygotowałam dla Was ranking gier planszowych dla dzieci w wieku 2-3 lat. Oczywiście są to moje propozycje, które znam. Jeżeli jeszcze jakaś gra przyjdzie Wam na myśl, koniecznie podajcie tytuł w komentarzu – jestem bardzo ciekawa, co Wy polecacie 🙂 Zapraszam Was też do przeczytania artykułu najlepsze zabawki dla dwulatka 🙂

Gry dla 2 latka SMYK

Gry edukacyjne dla dzieci przede wszystkim stymulują umysł. W efekcie tworzą się nowe połączenia nerwowe, a nasz maluszek poszerza swoje możliwości poznawcze oraz percepcyjne. Ponadto rozwijają logiczne myślenie, poszerzają zasób słownictwa, a także pogłębiają wiedzę z różnych dziedzin i obszarów. Po jakie warto sięgnąć? Oto mój ranking gier planszowych dla dzieci, które kupicie w sklepie SMYK.

Dla mnie najlepsze gry planszowe dla 2 latka to takie, które nie tylko bawią, ale i uczą. W moim rankingu nie mogło zabraknąć układanki Pucio, owoce i warzywa, które są doskonałym narzędziem do rozmowy z dzieckiem o zdrowym odżywianiu. Do tego Bing (czy są dzieci, które nie lubią Binga?!). Świetna jest także gra Farma, którą sama bardzo lubię. I propozycja od Granna – Mama i ja, czyli dopasowujemy małe zwierzątko do mamy zwierzątka 🙂

gry dla 2 latka smyk

1. Śniadanko.

2. Owoce i warzywa.

3. Pucio. Moja pierwsza układanka.

4. Janod. Sardynka.

5. Moja pierwsza gra. farma.

6. Karty pierwsze słowa.

7. Bing. Pierwsze skojarzenia.

8. Mama i ja.

Gry edukacyjne dla 2 latków

Gry edukacyjne dla dwulatka to absolutne must have. Bawią, a jednocześnie uczą. Przygotowałam dla Was listę najlepszych gier, które się u nas sprawdziły.

Gry typu Memos

W moim zestawieniu najlepsze gry planszowe dla 2 latka nie może zabraknąć Memos. Uważam, że gry typu Memos, o których pisałam już w artykule najlepsze gry planszowe dla 3 latka, to idealna propozycja dla dwuletniego malucha. Gra polega na tym, że kładzie się karty tak, aby obrazki były zakryte. Następnie gracze po kolei odwracają dwa klocki, szukając pary. Jeśli ilustracje są takie same, czyli stanowią parę – zbierają je. Jeśli nie, to robią przerwę i następny gracz rozpoczyna grę.

Ponadto obrazki mogą posłużyć jako narzędzie do nauki nazewnictwa przedmiotów, widocznych na obrazkach. Ja robiłam tak, że kładłam kilka elementów na podłodze i zadawałam Maksysiowi pytanie „gdzie jest pociąg”, „gdzie jest kaczka”, a on wskazywał paluszkiem.

Trefl Rodzina Treflików Mój pierwszy memos kupisz TUTAJ.

gry planszowe dla 2 latkaNajlepsze gry planszowe dla 2 latka – Trefl baby Idziemy do Zoo, Smacznego, Co lata, jeździ i pływa

Bardzo lubię gry z serii Trefl baby – serii skierowanej do najmłodszych. Uważam, że to najlepsze gry planszowe dla 2 latka, a przynajmniej jedne z najlepszych. Jeżeli zastanawiasz się, jakie gry edukacyjne dla 2 latka warto kupić, to masz kilka moich propozycji:

  • Idziemy do Zoo (kupisz TUTAJ),
  • Co lata, jeździ i pływa (kupisz TUTAJ) ,
  • Smacznego (kupisz TUTAJ).
Seria ta pozwala dziecku zaznajomić się z otaczającym je światem m.in. ze zwierzętami, owocami i warzywami. W grze znajdziemy duże i grube elementy, kolorowe ilustracje, które zaciekawią maluszka.


Moja pierwsza gra na jagody

Ranking gier planszowych dla dzieci nie może obyć się bez naszego hitu, który jest świetnym wprowadzeniem do świata gier planszowych. „Moja pierwsza gra na jagody”, bo o niej mowa, to jedna z naszych ulubionych pozycji. W grze są bohaterowie serialu Bobaski Miś, co z pewnością zachwyci naszego maluszka.

Grę kupisz TUTAJ.

ranking gier planszowych dla dzieci

Gra loteryjka

Grę kupisz TUTAJ.

W zestawieniu najlepsze gry planszowe dla 2 latka nie może zabraknąć gry loteryjka. Gra ta występuje w kilku wersjach, w zależności od wieku. Gra planszowa dla 2 latka ma proste i przejrzyste obrazki. Celem gry jest dopasowanie żetonów do odpowiednich plansz.

Każda plansza jest w innym kolorze, a maluszek musi zebrać obrazki odpowiednio do planszy w danym kolorze. W instrukcji są aż 3 warianty gry. Gra ta występuje także w innych wariantach: gra loteryjka zwierzęta oraz na wsi.

Egmont pierwsza gra

Grę zwierzątka kupisz TUTAJ.

Egmont Pierwsza gra to świetne gry edukacyjne dla 2 latków. Do wyboru mamy kilka gier m.in. zwierzątka, mniam, przyjaciele. Gry uczą nazwy zwierząt, owoców i warzyw, a także kolorów, uczą liczenia oraz określania ilości.

Najlepsze gry planszowe dla 2 latka Pucio

Seria Pucio, zarówno książek, jak i gier, jest dla mnie jedną z najlepszych serii.

Osobiście podoba mi się gra „Gdzie to położyć?”. Do gry dołączone są żetony, które przedstawiają różne przedmioty np. parasolkę, mydło czy garnek. Do tego są dołączone plansze, ilustrujące różne pomieszczenia np. łazienkę, kuchnie, korytarz. Zadaniem maluszka jest umieszczenie odpowiedniego żetonu do miejsca, do którego pasuje. Gra ta uczy przyimków, kształtuje wyobraźnię przestrzenną i poszerza zakres słownictwa.

Kolejna propozycja to 'Pucio. Pierwsze zabawy”. Zestaw składa się z obrazków, przedstawiających różne obiekty i zwierzęta oraz wyrażenia dźwiękonaśladowcze.

Gry sensoryczne dla dwulatków

Warto zaopatrzyć się także w sensoryczne gry dla 2 latka. Poniżej znajdziecie kilka mich propozycji

Sensoryczny zestaw do gry w obręcze Rubbabua

Grę kupisz TUTAJ.

Maluchowi warto podarować Sensoryczny zestaw do gry w obręcze Rubbabua, rekomendowany dzieciom już od pierwszego roku życia. Zestaw składa się 5 obręczy w różnych kolorach i palika. Celem gry jest rzucanie obręczami w taki sposób, aby umieścić je na paliku.

Vilac Rozpoznawanie przez Dotyk

Grę kupisz TUTAJ.

Jeśli zastanawiasz się, czy gry edukacyjne dla 2 latka będą dobrym wyborem, to postaw na Vilac Rozpoznawanie przez Dotyk. Gra składa się z 20 kartonowych kart, 20 drewnianych klocków oraz woreczka. Drewniane klocki są w kształcie owoców, warzyw, pojazdy oraz zwierząt. Gra pobudza wyobraźnię, rozwija wyobrażenie przestrzenne dziecka, uczy rozpoznawać kształty oraz przedmioty.

Gry sensoryczne dla dwulatków Vilac Rozpoznawanie przez Dotyk Farma

Grę kupisz TUTAJ.

Zasady tej gry są dokładnie takie same jak w przypadku wyżej wymienionej. jedyne różnica jest taka, że klocki są w kształcie zwierząt i innych elementów, związanych z farmą.

ranking gier planszowych dla dwulatków

A jakie według Ciebie są najlepsze gry planszowe dla 2 latka?

*wpis reklamowy – zawiera linki afiliacyjne

1 comment

Michał Tomczyk says:

Najlepsze chwile tatusiostwa. Kiedy szkrab chwyta po gry.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *