Przydatne akcesoria do nauki jazdy na rowerze

Nauka jazdy na rowerze to bardzo ważne wyzwanie w życiu wielu dzieci. To doświadczenie często determinuje późniejsze emocje, z jakimi wiąże się etap samodzielnej jazdy, dlatego warto postarać się, aby kilkulatek zachował dobre wspomnienia. Jak to zrobić? Kiedy i jak nauczyć dziecko jeździć? Jakie akcesoria okażą się przydatne zarówno podczas nauki jazdy, jak i późniejszego samodzielnego jeżdżenia? Podpowiadamy.

nauka jazdy na rowerze

Oczywiście, przy nauce jazdy warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w inny sposób i na każde działają nieco inne metody. Istnieje jednak grupa kilku ogólnych zasad i przydatnych akcesoriów, które zdecydowanie warto rozważyć.

Nauka jazdy na rowerze – kiedy zacząć?

Eksperci zdecydowanie rekomendują, by nie odwlekać momentu, w którym postanowisz nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Tak naprawdę pierwsze przygotowania można podjąć już bardzo wcześnie, kupując dla swojej pociechy rowerek biegowy. Pozwala on zaznajomić się z konstrukcją roweru oraz nauczy, jak utrzymywać równowagę. Dzięki temu już dwulatek przyswoi sobie podstawy, nie ryzykując bolesnego upadku przy większej prędkości. Gdy maluch opanuje podstawy poruszania się na rowerku biegowym, można uczynić kolejny krok, czyli kupić rowerek. Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka? Przede wszystkim musi być lekki i dopasowany do wzrostu malucha, a nie jego wieku!

A jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Sprawdź mój artykuł, bo tam podaję fajne wskazówki, które u nas zdały egzamin.

Oczywiście, na każdym etapie wywrotki będą się zdarzały, jednak nie będą miały poważniejszych konsekwencji. Warto ćwiczyć najpierw na miękkim i równym podłożu, by nie zniechęcać malca.

Jaki rower sprawdzi się do nauki jazdy?

Rower, który wręczysz swojemu dziecku z myślą o nauce jazdy, powinien przede wszystkim zapewniać mu poczucie bezpieczeństwa. Aby tak się stało, rozważ kilka kluczowych parametrów.

Wielkość roweru

Pierwsze kroki z rowerkiem biegowym nie nastręczają większych trudności, jednak co później? Rower zawsze dobiera się do wzrostu, a nie do wieku dziecka, dlatego przede wszystkim sugeruj się długością nóg użytkownika i na tej podstawie dobierz rozmiar ramy oraz kół.

Waga roweru

Lekki rower będzie zdecydowanie łatwiejszy w prowadzeniu i mniej obciążający.

Przydatne akcesoria

Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów sprawiających, że jazda na rowerze staje się przyjemniejsza. Absolutną podstawę ze względów bezpieczeństwa stanowią jednak dobrze dopasowany kask i czapeczki rowerowe pod kask. Ten drugi element zwiększy komfort malucha. Pamiętaj, że w kwestii zabezpieczenia dziecka nie warto oszczędzać.

Dodatkowo rozważ także zakup ochraniaczy. Te nowoczesne nie ograniczają ruchów, natomiast skutecznie amortyzują upadki.

*artykuł sponsorowany

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *