Categories Blog Parentingowy

Odparzenia pupy u niemowlaka – poznaj 6 skutecznych sposobów

Odparzenia pupy u niemowlaka to problem, z którym boryka się wielu rodziców. Jak sobie z tym radzić? Oto skuteczne sposoby na odparzenia pieluszkowe o dzieci.

odparzenia pupy u niemowlaka

Odparzenia pieluszkowe – jakie są przyczyny ich powstawania?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że zmorą świeżo upieczonych rodziców są odparzenia pieluszkowe. Niestety problem ten jest dość powszechny, a do tego bolesny i uciążliwy zarówno dla rodziców, jak i dla maluszka. Odparzenia pupy niemowlęcia powstają w skutek działania ciepła, wilgoci, bakterii, a także grzybów. Skóra pod pieluszką ma bezpośredni i stały kontakt z moczem oraz kałem, co podrażnia delikatną i wrażliwą skórę naszej pociechy. Odparzenia najczęściej wynikają z:

  •  zbyt rzadkiego zmieniania pieluszek,
  • nieodpowiedniej pielęgnacji skóry,
  • niedokładnego wysuszenia skóry po myciu, zbyt wysokiego pH skóry dziecka,
  • zbyt wrażliwej i podatnej na odparzenia skóry,
  • biegunek,
  • infekcji bakteryjnych lub grzybicznych,
  • uczulenie na substancje zawarte w pampersach, kosmetykach pielęgnacyjnych oraz chusteczkach nawilżających,
  • antybiotykoterapii,
  • stosowania pieluch wielorazowych – przyczyną może być niedokładnie wyprany i wypłukany wkład pieluchy wielorazowej,
  • rozszerzania diety, podczas której może dojść do zmiany stolca,
  • składu pieluszej jednorazowych, które negatywnie wpływają na skórę maluszka np. barwniki, aromaty zapachowe.

Z pomocą przychodzą domowe sposoby oraz specjalne preparaty, takie jak CynkoKrem®.

odparzenia pupy

Odparzenia pupy u niemowlaka – poznaj 6 skutecznych sposobów

Odparzenia pupy u niemowląt to dość częste zjawisko, którego pod żadnym pozorem nie można bagatelizować, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do poważniejszych dolegliwości np. pieluszkowego zapalenia skóry. Jak w takim razie zapobiegać oparzeniom pupy niemowlaka? Oto skutecznych sposobów

1. Pamiętaj o częstym przewijaniu

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Ponadto, nie ma odpowiednio wykształconej warstwy lipidowej naskórka, co sprawia, że jest bardziej narażona na szkodliwe działanie grzybów, wirusów, bakterii, jak i na utratę wody. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju i jakiej marki pieluszki wybierasz, panują w niej niekorzystne dla skóry warunki, takie jak wilgoć czy ciepło. Do tego dochodzi mocz i kał, które są doskonałą pożywką dla bakterii oraz grzybów. Dlatego niezwykle ważne jest częste przewijanie pociechy. Noworodki przewijamy po każdym karmieniu! Starsze niemowlaki maksymalnie co dwie-trzy godziny. Oczywiście po każdym wypróżnieniu należy niezwłocznie zmienić pieluchę, nawet jeśli nie minęły 2-3 godziny.

2. Dokładnie umyj i osusz pupę dziecka

Podczas przewijania maleństwa musisz dokładnie umyć okolice intymne. W tym celu świetnie sprawdzi nawilżony wacik w wodzie, najlepiej przegotowanej. Nie używaj żadnych środków myjących! Po umyciu dokładnie osusz pupę.

3. Wybierz dobry krem

Wybierając krem dla niemowląt, kieruj się jego składem. Kremy na odparzenia pupy u niemowlaka zawierają tlenek cynku, lanolinę, panthenol czy alantoinę. Dobre preparaty przede wszystkim działają odkażającą. Takie właściwości wykazuje wspomniany tlenek cynku. Ponadto, wyciszają stany zapalne i zabezpieczają skórę malucha przed wysychaniem. Dlatego dobrze, aby zawierał emolienty, które chronią naturalną barierę hydrolipidową skóry dziecka. Na zmiany skórne i odparzenia pieluszkowe bardzo dobrze sprawdzi się CynkoKrem®, którego można używać już od pierwszych dni życia. Zaznaczę, ze jest to polska marka bezpiecznych kosmetyków dla niemowląt i dzieci, a także osób, które borykają się z problemami skórnymi o różnym podłożu. CynkoKrem® przede wszystkim:

  • zapobiega podrażnieniom w okolicach pieluszki,
  • wspomaga leczenie odparzenia pupy u niemowlaka.

 

odparzenia pieluszkowePreparat można stosować profilaktycznie kilka razy dziennie. Natomiast przy podrażnieniach okolic pieluszkowych aplikuje się go po każdej zmianie pieluchy. Dostępne są dwa rodzaje:

  1. CynkoKrem® – krem w okrągłym opakowaniu o pojemności 150 g o gęstej konsystencji i pojemności, 
  2. CynkoKrem GO® – ta wersja preparatu ma nieco lżejszą konsystencję. Jest w formie kompaktowych rozmiarów tuby, która można włożyć do torebki i zabrać ze sobą na spacer.

Oba produkty mają prosty, a przede wszystkim krótki skład:

  • tlenek cynku,
  • pantenol,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • lanolina,
  • oliwa z oliwek,
  • wosk pszczeli.

odparzenia pieluszkowe u niemowląt

Co więcej, produkty CynkoKrem® posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Pamiętaj jednak, aby aplikować cienką warstwę kremu preparatu, aby nie zapychać porów ani nie blokować dostępu do powietrza

4. Regularnie wietrz pupę

Pamiętaj, aby systematycznie wietrzyć pupę maluszka. Dostęp świeżego powietrza korzystnie wpływa na skórę. Dlatego postaraj się regularnie pozostawiać malucha bez pieluszki. Najlepiej po każdym przewijaniu. Warto zabezpieczyć podłoże nieprzemakalnym podkładem.

odparzenia pupy u niemowląt

5. Reaguj na zmiany skórne

Jeżeli jakiekolwiek zmiany skórne niepokoją Cię, zastosuj kremy, które mają w składzie tlenek cynku. Doskonale sprawdzi się, wspomniany w poprzednim podpunkcie, CynkoKrem®. W sytuacji, gdy zmiany nie ustają lub pogłębiają się, skonsultuj się z lekarzem specjalistą.

6. Wybierz odpowiednie pieluszki

Na rynku istnieje wiele rodzajów pieluszek. Niektóre mogą powodować podrażnienia, inne okazać się strzałem w 10. Odpowiedni dobór to metoda prób i błędów. Podczas ich wyboru zwróć uwagę przede wszystkim na ich skład. Unikaj tych, które mają dodatki zapachowe, barwniki do tworzenia kolorowych aplikacji czy są wybielane chlorem. Wszystkie te substancje mają negatywny wpływ na skórę maluszka.

 

Pamiętaj, że problemy z odparzeniami mogą mieć przyczynę wewnątrz organizmu. Jeżeli dolegliwości powtarzają się, przyjrzyj się diecie swojej pociechy. Może okazać się, ze przyczyną zmian skórnych jest alergia pokarmowa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *