Categories Bez kategorii

ODSZKODOWANIA: WYPADEK W PRACY

Odszkodowania to temat, który każdy powinien znać, a przynajmniej mieć podstawową wiedzę. Zarówno w odszkodowaniach powypadkowych, zadośćuczynieniu, czy wypadkach przy pracy. Niestety wciąż jest spora grupa osób, które nie mają pojęcia o tym, że za wypadek coś się im należy. I muszę Wam przyznać, że sama do takiego grona osób należałam. W jednym z poprzednich postów wspominałam o zadośćuczynieniu po stracie bliskich osób, a dziś chciałabym poruszyć inną kwestię, a mianowicie odszkodowania za wypadek w pracy. Jako, że niemalże każdy z Nas pracuje, powinien znać swoje prawa w tym zakresie. Wszelkie informacje Wam potrzebne o tych, jak i innych odszkodowaniach, znajdziecie w centrum odszkodowań, które reprezentuje klientów w dochodzeniu odszkodowania za poniesiony ból, cierpienie, krzywdę moralną oraz utracony dochód. Tymczasem ja napiszę kilka najistotniejszych spraw:
1.Uzyskanie rekompensaty za doznany uszczerbek na zdrowiu, jest możliwy w przypadku, gdy  nieszczęśliwi wypadek w pracy powstał wskutek zaniedbania przez pracodawcę. Zapis też można znaleźć w ustawie:
„Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr167 z 2009 r., poz. 1322)
Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
-Podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych
-Podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia.
-W czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
2.Ważny element stanowi ustalenie świadków wypadku, którzy złożą oświadczenie w sprawie.
3.Wysokość jaką osiągnie odszkodowanie z ZUS, jest uzależniona od stopnia uszczerbku na zdrowiu,
4.ZUS, jak i pracodawca, mają obowiązek zadośćuczynić Ci za poniesione w pracy szkody
5. Jakakolwiek groźba zwolnienia z pracy po wypadku, przez pracodawcę, który chce ukryć zaistniałe zdarzenie jest NIELEGALNA!

A czy Wam się zdarzył wypadek w pracy?

2 comments

Ania says:

Na szczęście nigdy nie musiałam starać się o żadne odszkodowanie, ale takie informacje są cenne i dobrze wiedzieć 🙂

Dookola Swiata says:

Trzeba walczyc o swoje.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *