Roślinne odżywki białkowe doskonale sprawdzą się nie tylko da wegetarian i wegan. Dlaczego warto wprowadzić białko roślinne do swojej diety? I do czego używać? Przedstawiam przepisy z odżywką białkową – moje top!
Białko roślinne – dlaczego warto stosować roślinne odżywki białkowe?
Poruszane tematy
Zanim powiem Wam trochę o tym, dlaczego warto stosować białko roślinne, co można przygotować z pomocą roślinnej odżywki białkowej, to zacznę od podstaw. Jak wiecie, białko stanowi jeden z podstawowych makroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jego rola w budowie tkanek, mięśni i narządów wewnętrznych jest kluczowa! Dlatego każdy powinien dostarczać odpowiednią ilość białka swojemu organizmowi.
Szczególną uwagę na ilość spożywanego białka, zwracają sportowcy, którym zależy na zbudowaniu mięśni. Pamiętajmy jednak, że zapotrzebowanie na białko różni się. Zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, a także tryb życia. Osoba, która ćwiczy codziennie, będzie potrzebowała go znacznie więcej niż ta, która spędza całe dnie na kanapie. Dzienne zapotrzebowanie podaje się w g/kg należnej masy ciała. To z kolei oznacza, że zmienia się ono, gdy waga wzrasta lub spada. Dla osób dorosłych wynosi 0,9 g/1 kg masy ciała/dobę.
Genialnym sposobem na dostarczenie białka są odżywki białkowe. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się roślinna odżywka białkowa, po którą chętnie sięgają nie tylko wegetarianie i weganie, ale również osoby, które na co dzień spożywają mięso. Nie ma się co dziwić! Odżywki te są bardzo smaczne, naturalne, bogate w składniki odżywcze, a samo białko jest świetnie przyswajalne. Na rynku dostępne są m.in. białka roślinne z:
- ryżu,
- konopi,
- groszku,
- ciecierzycy,
- słonecznika,
- soi.
Zapewne myślisz, jak wciąż wiele osób, że białko roślinne nie jest pełnowartościowe. Wcale tak nie jest. Co prawda, poszczególne białka roślinne nie posiadają kompletu aminokwasów, jak w przypadku białka pochodzenia zwierzęcego. Jednakże obecnie tworzy się roślinne odżywki białkowe, składające się z mieszanej różnych białej pochodzenia roślinnego. To pozwala na dostarczenie naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów. Najczęściej łączy się co najmniej dwa albo więcej źródeł białka np. groch, soję, konopie czy brązowy ryż.
Do czego użyć odżywkę białkową? – przepisy z odżywką białkową
Swoją przygodę z białkiem zaczęłam wtedy, gdy rozpoczęłam przygodę ze zdrowym stylem zżycia. Wtedy nie miałam zielonego pojęcia, co, jak, po co i na co. Wszyscy pili shake proteinowy, to ja też! Im dłużej interesowałam się zdrowym stylem życia, tym większą wiedzę zdobywałam. Z kolei od momentu, gdy zrezygnowałam z jedzenia mięsa, zaczęłam sięgać po białko roślinne.
Wśród moich ulubieńców jest shake proteinowy Dragon Superfoods, dostępny na stronie VEGAFIT.PL przede wszystkim ma fajny skład. Mamy tu mieszankę protein ryżowych, z grochu. Shake jest słodzony erytrytolem 🙂 Wbrew pozorom takie białko nie służy tylko do picia, ale również jako składnik babeczek, ciast, budyniów! uwierzcie mi, że możliwości jest sporo. Sama od dawna kombinuję. Dzisiaj chciałabym zaprezentować Wam najciekawsze przepisy z odżywką białkową.
Owsianka
Podając Wam tu przepisy na odżywkę białkowa roślinną, nie mogło zabraknąć szybkiej owsianki.
- 50 g odżywki białkowej,
- szklanka płatków owsianych,
- szklanka mleka roślinnego,
- miarka odżywki białkowej,
- łyżka masła orzechowe,
- orzechy/owoce wedle uznania.
Koktajl
Najszybszym i najpopularniejszych sposobem na wykorzystanie odżywki jest zrobienie koktajlu owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego. Sama bardzo często przygotowuję proteinowe smoothie, szczególnie latem. To doskonały sposób na przemycenie warzyw i owoców. Ponadto, nie ukrywajmy, ale zblendowanie zajmuje nam zaledwie minutę 😉
Polecam Wam mój ulubiony – truskawkowy koktajl białkowy, który gości u mnie najczęściej 😀
Budyń jaglany z białkiem roślinnym
Wszystkie przepisy z odżywką białkowa są pyszne, ale ten lubię najbardziej – szybki i smaczny 😀
- 70 g kaszy jaglanej,
- miarka białka roślinnego,
- erytrytol – ilość wedle uznania,
- 15 g wiórków kokosowych,
- ulubione owoce.
Przygotowanie:
- Kaszę jaglaną dokładnie płuczemy, a następnie gotujemy.
- Gdy wystygnie, dodajemy miarkę odżywki roślinnej i słodzimy według uznania.
- Całość blendujemy na mus.
- Otrzymany budyń przelewamy do miseczki i posypujemy wiórkami oraz ulubionymi owocami.
Proteinowe kulki mocy
Proteinowe kulki mocy to słodkości, które są prawdziwa bombą składników odżywczych. Tak naprawdę można do nich dodać naprawdę wiele składników. A konkretne produkty zależą od naszych upodobań. Ja zazwyczaj robię je, wykorzystując mieszankę orzechów, wiórki kokosowe, nasiona chia, len. Rzadziej stawiam na suszone owoce.
Batony proteinowe
Moja kolejna propozycja to pyszne batony:
- 2 miarki odżywki białkowej roślinnej,
- garść orzechów (wedle własnego uznania, mogą być nerkowce, włoskie, brazylijskie),
- pół szklanki mleka,
- 5 łyżek płatków owsianych,
- 2 łyżki miodu.
Całość należy zblendować, a potem uformować batony i włożyć na kilka godzin do lodówki. Ja jeszcze dodaję polewę, którą robię z kakao, pół łyżki oleju kokosowego o mleka (na oko 😀 ).
Pancakes
Kolejnym sposobem na biało roślinne jest zrobienie pancakes – kto ich nie lubi? Ja kocham! Przepis na nie jest banalny.
- 30 g odżywki białkowej roślinnej,
- 1 banan,
- 1 jajko,
- 50 g mąki owsianej.
Wszystkie składniki blendujemy. Następnie nakładamy na rozgrzaną patelnię i czekamy aż się ładnie zarumienią 🙂
1 comment
Ja wybieram koktajl 😀