Rolety czy żaluzje? Co wybrać?

Osłony okienne są niemal w każdym domu. Nie tylko pozwalają na dozowanie ilości wpadającego światła, zapewniają prywatność, ale również są ciekawym elementem dekoracyjnym. Rolety czy żaluzje? Co wybrać i co warto wziąć pod uwagę przy zakupie?

żaluzje czy rolety

Żaluzje czy rolety — jakie są różnice?

Rolety czy żaluzje to osłony okienne, które różnią się od siebie. I tych różnic jest całkiem sporo.

 • Materiał — rolety wykonane są z naturalnych tkanin albo mieszanek naturalno-syntetycznych. Z kolei żaluzje wytwarza się głównie z aluminium oraz drewna.
 • Sposób zasłaniania — rolety wizualnie przypominają zrolowane zalety, które rozwija się w dół okna, aby chronić pomieszczenie przed promieniami słonecznymi. Natomiast żaluzje składają się z szeregu równoległych, połączonych ze sobą listewek, montowanych w poprzek okna. Listewki, nazywane lamelkami, obracają się pod kątem 180 stopni, co pozwala na całkowite zasłonięcie okna czy też pozostawienie niewielkich przestrzeni.
 • Ochrona przeciwsłoneczna — rolety są nieco mniej elastyczne pod względem regulowania dopływu promieni słonecznych. Z kolei żaluzje wpuszczają tyle światła, ile trzeba.
 • Utrzymanie w czystości — czyszczenie żaluzji jest żmudne i czasochłonne, ponieważ łatwo osadza się na nich kurz.

rolety czy żaluzje co wybrać

Żaluzje okienne – kiedy warto po nie sięgać?

Rolety czy żaluzje? Co wybrać? Aby ułatwić podjęcie decyzji, zapoznam Was z terminem żaluzji, a potem rolet. Żaluzje wiele lat cieszyły się popularnością. I choć mają konkurencję w postaci rolet, to nadal są chętnie wybierane. Trudno się dziwić! Główne zalety żaluzji to:

 • możliwość regulowania ilości wpadającego światła do pomieszczenia. Żaluzje wyposażono w specjalny system, który pozwala na ich podniesienie,
 • cena. Żaluzje dostępne są w różnych wariantach, co pozwala na znalezienie modelu w atrakcyjnej cenie. Modele z aluminium są tańsze od drewnianych, a prezentują się naprawdę dobrze,
 • design. Nowoczesne żaluzje różnią się od tych, które kojarzą się z czasami PRL-u. Nowe modele zachwycają swoją estetyką, kolorystyką i stanowią fenomenalną ozdobę okienną.

Wyróżnia się dwa rodzaje żaluzji:

 1. Żaluzje drewniane — ich największym atutem jest estetyka. Ponadto można je montować na każdym rodzaju okien.
 2. Żaluzje bambusowe — ładnie się prezentują i są trwałe.
 3. Żaluzje aluminiowe — są odporne na korozje, lekkie, dzięki czemu lamele nie obciążają ramy okiennej.

Rolety okienne — dlaczego warto je kupić?

Rolety już od wielu sezonów święcą triumfy w aranżacyjnych trendach. Nie ma się co dziwić! Mają wiele zalet, które docenia coraz więcej osób. Ich niewątpliwym atutem jest uniwersalność. Sklepy oferują kilkanaście rodzajów rolet w różnych cenach, co pozwala na dopasowanie modelu nie tylko do wnętrza, potrzeb, ale i domowego budżetu.

Rolety są także dość proste w utrzymaniu czystości. Większość modeli czyści się, przecierając tkaninę wilgotną szmatką. Fajnym rozwiązaniem są rolety w kasetach, które na dzień chowa się w specjalnej obudowie, która chroni materiał zarówno przed zabrudzeniami, jak i promieniowaniem UV. Te nowoczesne modele można montować na dwa sposoby:

 • na okno — są to rolety z prowadnicami. Ich cechą charakterystyczną jest tkanina obudowana aż z trzech stron. Natomiast zaletą jest prosty i szybki montaż,
 • do ściany lub sufitu — wśród nich modele elektryczne, które odnajdą się w nowoczesnych pomieszczeniach.

rolety czy żaluzje

Rolety czy żaluzje — co lepsze?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie rolety czy żaluzje. Zależy to od indywidualnych potrzeb oraz gustu. Rolety są nieco bardziej funkcjonalne. A dzięki temu, że ich oferta jest bogata zarówno pod względem materiałów, kolorów, jak i fasonów, to dają znacznie większe możliwości aranżacyjne. Odnajdą się w każdym wnętrzu, stanowiąc ciekawy element dekoracyjny.

 

*artykuł sponsorowany

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *