Categories edukacja

Różowa skrzyneczka w szkole – co to, jak dołączyć, gdzie kupić, opinie

Różowa skrzyneczka w szkole to dostęp do wiedzy o menstruacji i środków higienicznych. Jak dołączyć, gdzie kupić taką skrzyneczkę i jakie są o niej opinie?

różowa skrzyneczka gdzie kupić

Różowa skrzyneczka – co to za akcja?

W ubiegłym roku odezwała się do mnie moja koleżanka z dziecięcych czasów – Klaudia, czy byłabym zainteresowana współpracą w Stowarzyszeniu, którego jest członkiem, a właściwie wiceprezeską. Bez wahania się zgodziłam. Dziewczyny ze Szmaragdowego Pawia ( zapraszam na stronę https://szmaragdowypaw.wixsite.com/szmaragdowypaw), bo taka nazwa Stowarzyszenia, prężnie działają i pomagają. A gdy jestem im potrzebna – piszą lub dzwonią.

I tak jakiś czas temu, zadzwoniła do mnie Agata – prezeska i spytała się, czy zasponsorowałabym dla jednej ze szkół różową skrzyneczkę. Oczywiście się zgodziłam. Sama idea bardzo mi się spodobała, dlatego dziś chciałabym się z Wami podzielić informacjami na ten temat.

Różowa Skrzyneczka to inicjatywa fundacji, której celem jest walka z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Edukacja w tej kwestii pozostawia wiele do życzenia.

O menstruacji wiedziałam bardzo dużo. Nie tylko ze szkoły, ale przede wszystkim dzięki mojej mamie, która mnie edukowała w tym temacie. Dzięki temu nie byłam zdziwiona, gdy po raz pierwszy siusiałam krwią. Wiedziałam po co, dlaczego, co robić i miałam zawsze dostęp do środków higienicznych. Mogłam zadawać mamie milion pytań i zawsze dostawałam odpowiedź. To ona zabrała mnie do sklepu, zapoznała z podpaskami, wkładkami, tamponami. I wpoiła, że nie ma się czego wstydzić – to rzecz naturalna.

Niestety nie każdy ma takie szczęście jak ja. O samej menstruacji mówi się wciąż za mało i wiele nastolatek jest niedokształcona. Ponadto, poza brakiem odpowiedniej edukacji, pojawia się problem z ubóstwem. Wiele wielodzietnych rodzin, zwłaszcza z dysfunkcjami, nie stać na środki higieniczne dla dziewczynek i menstruacja staje się ogromnym problemem.

Niektóre dziewczęta muszą wybierać  albo obiad, albo podpaskę. Zamiast środków higienicznych wkładają do majtek stare ubrania. Z kolei inne nie mają zielonego pojęcia o menstruacji. Wydaje Ci się to niedorzeczne? Mi również. Niestety taka jest smutna prawda…

Obserwując takie zjawiska, fundacja stworzyła różową skrzyneczkę, która ma na celu walkę z ubóstwem menstruacyjnym, zapewniając bezpłatny dostęp do środków higienicznych. Dzięki temu nastolatki, których nie stać na podpaski czy tampony, mogą korzystać z nich całkiem za darmo.

Warto dodać, że różowa skrzyneczka powstała nie tylko ze względu na obserwowane zjawisko ubóstwa menstruacyjnego. To także pomoc, gdy okres pojawi się wtedy, kiedy tego nie przewidzimy. Zdarza się, że przyjdzie za szybko, za późno. A myśl o tym, że nie mamy przy sobie podpaski lub tamponu, wywołuje stres i niepokój. Mając w szkole skrzyneczkę, uczennice nie musza się martwić, że okres je „zaskoczy”.

Różowa skrzyneczka w szkole

Stowarzyszenie Szmaragdowy Paw jak najbardziej popiera akcje. Dlatego zdecydowało się na współpracę z fundacją. Jako Stowarzyszenie zakupiliśmy z własnych środków różowe skrzyneczki, wypełnione środkami higienicznymi. Na każdej skrzyneczce jest logo naszego Stowarzyszenia, jak i Fundacji Różowej Skrzyneczki.

Zaczęłyśmy od Szkoły Podstawowej nr 1 w Ciechocinku. Pani Dyrektor bardzo się ucieszyła i poparła całą ideę. Następnie skrzyneczkę otrzymała Szkoła Nr 3 Olimpijczyków w Ciechocinku. Skrzyneczki w szkołach podstawowych w Ciechocinku zostały wręczone przy udziale Radnej z Oświaty, Agnieszki Rybczyńskiej.

Następnie zgłosiła się do nas Pani Ewelina Lewandowska z powiatu, czy możemy również wesprzeć inne szkoły m.in. w Nieszawie, Raciążku, Brudnowie. Oczywiście ufundowaliśmy!

różowa skrzyneczka różowa skrzyneczka w szkole różowa skrzynka

Hasło przewodnie brzmi: WEŹ JE, JEŚLI POTRZEBUJESZ I ZOSTAW, JEŚLI MASZ NADMIAR.

W skrzyneczkach znajdują się ulotki o menstruacji, tampony oraz podpaski. Każda z dziewczyn może skorzystać z środków higienicznych, jeżeli nie ma pieniążków na ich zakup. Tak jak wspomniałam, to także świetne rozwiązanie, gdy okres zaskoczy. Sama miałam nieregularne miesiączki i musiałam zawsze mieć podpaskę w plecaku czy torebce. 

Różowa skrzyneczka powieszona jest w łazience damskiej, po to, aby żadna uczennica nie musiała się krępować. Tym bardziej, jeśli kogoś nie stać.

Różowa skrzyneczka gdzie kupić

Wraz z narodzinami tego pomysłu, fundacja była świeżą organizacją. W związku z tym nie miała zbyt wiele funduszy na fundowanie skrzyneczek we wszystkich szkołach w Polsce. W efekcie powstała mapa różowych skrzyneczek w naszym kraju. Każda organizacja lokalnego działania, która pragnie poprzeć ideę, współpracuje z fundacją. Wystarczy wejść na stronę organizacji www.rozowaskrzyneczka.pl .

Jeżeli uważacie, że w powiecie aleksandrowskim są miejsca, w których taka skrzyneczka powinna się pojawić, zgłoście to do Stowarzyszenia Szmaragdowy Paw. My ją oczywiście zamówimy 🙂 

 

1 comment

Agnieszki Robak says:

Bardzo ciekawa inicjatywa. Oby więcej takich w tym świecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *