Soczewki progresywne – jak działają i dla kogo są najlepsze?

Korzystanie z soczewek ułatwia życie wielu osobom. Zanim jednak rozpocznie się swoją przygodę z nimi, warto byłoby zapoznać się z różnymi ich rodzajami. Mowa tu między innymi o soczewkach progresywnych, które nieco różnią się od tych klasycznych.

Zdjęcie autorstwa LipikStockMedia na Freepik

Czym są progresywne soczewki?

Soczewki progresywne charakteryzują się unikalną konstrukcją. Powstały głównie po to, aby przynieść ulgę osobom zmagającym się z problemem, jakim jest prezbiopia. Są w stanie zapewnić nie tylko prawidłowe widzenie do bliży, ale również i do dali, co w przypadku klasycznych soczewek sferycznych jest niemożliwe. Wydaje się zatem, że stanowią one doskonałą alternatywę dla dwóch par okularów, z których korzystają zazwyczaj osoby cierpiące na starczowzroczność. Ich użytkowanie jest komfortowe, pod warunkiem, że są dobrane indywidualnie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że proces przyzwyczajania się oczu do soczewek multifokalnych może trochę zająć. Najtrudniejsze będą oczywiście pierwsze dni. Niektórzy użytkownicy mogą narzekać wówczas na zawroty głowy, a nawet na mdłości. Niemniej jednak, zdecydowana większość osób borykających się z prezbiopią, szybko powinna się przyzwyczaić. Jeśli tak się nie stanie, warto upewnić się w kwestii tego, czy progresywne soczewki na pewno są odpowiednio dobrane. Wskazana może okazać się dodatkowa wizyta u okulisty bądź optometrysty. 

Co odróżnia zwykłe soczewki od progresywnych?

Standardowe soczewki są co do zasady przeznaczone dla osób, którym nie dokucza prezbiopia. Są w stanie korygować krótkowzroczność, ale nie umożliwiają wyraźnego widzenia na każdą odległość. Osoby, których problemem jest prezbiopia, raczej nie będą z nich zadowolone. Jeśli jednak sięgną po progresywne kontakty, z dużym prawdopodobieństwem poprawi się jakość ich codziennego funkcjonowania. 

Kto powinien zainteresować się soczewkami progresywnymi?

Soczewki progresywne to specjalny rodzaj kontaktów, które są dedykowane osobom zmagającym się z chorobą, jaką jest prezbiopia. Dotyczy ona osób po czterdziestym roku życia i objawia się przede wszystkim koniecznością oddalania od siebie tekstu, jeżeli chce się go przeczytać. Wiedza o tym, jakie starczowzroczność objawy powoduje, może ułatwić diagnostykę, którą jednak zawsze powinien zająć się lekarz. Jeśli diagnoza się potwierdzi, klasyczne soczewki mogą okazać się złym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej sięgnąć wówczas po soczewki multifokalne, które umożliwią komfortowe wykonywanie codziennych czynności. Soczewki progresywne pomogą również osobom, które często korzystają z komputera. 

Jak wybrać progresywne soczewki?

Dobrze byłoby mieć nie tylko świadomość tego, czym są soczewki progresywne, ale również zdawać sobie sprawę z tego, czym kierować się przy ich wyborze. Osoby, których problemem jest prezbiopia, powinny poprosić swojego lekarza okulistę o pomoc przy wyborze soczewek. Równie dobrze, można jednak udać się do doświadczonego optometrysty. Tylko indywidualnie dobrane soczewki progresywne będą komfortowe w codziennym użytkowaniu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *