Categories Uroda

Tłuste kremy do twarzy – kiedy je stosować?

Krem do twarzy to podstawowy kosmetyk pielęgnacyjny. Jest on pomocny w dbaniu o każdy typ skóry. Odwiedzając drogerie, szybko jednak przekonamy się, że wybór tego odpowiedniego nie jest łatwy. Firmy kosmetyczne proponują nam bowiem szeroką gamę kremów. Różnią się one od siebie składnikami aktywnymi, przeznaczeniem, efektami działania. Jakie właściwości wykazują kremy tłuste? Kiedy po nie warto sięgnąć?

Za co odpowiadają lipidy w skórze?

Kremy tłuste inaczej nazywane są kremami lipidowymi. Wynika to z tego, że ich podstawowym zadaniem jest uzupełnienie lipidów. Te są składnikami tłuszczowymi, które razem z wodą, białkami, ceramidami, kwasami tłuszczowymi i cholesterolem tworzą na skórze naturalną barierę ochronną nazywaną płaszczem hydrolipidowym. Rolą tego płaszcza jest ochrona skóry przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych np. mrozu, wiatru, suchego powietrza. Niestety na skutek działania czynników zewnętrznych poziom lipidów może się zmniejszać, a przez to bariera ulegać osłabieniu. W efekcie jest się bardziej podatnym na mikrourazy, uszkodzenia, podrażnienia przesuszenia, odwodnienie.

Kto powinien stosować kremy tłuste?

Dostępny na perfumeria.pl/collections/pielegnacja-twarz-kremy tłusty krem do twarzy, to przede wszystkim kosmetyk dla osób ze skórą suchą lub bardzo suchą. Kosmetyk sprawdzi się też przy cienkim i delikatnym naskórku. Osoby z takim typem skóry po krem lipidowy powinny sięgać przez cały rok. Bez względu na porę roku skórę kremem lipidowym smarować należy też dziecku. Kosmetyku tego powinno się używać przede wszystkim do 3 roku życia.  Wynika to z tego, że skóra u dzieci jest cienka, delikatna, a dodatkowo posiada słabo rozwiniętą warstwę rogową. Oznacza to, że pozbawiona jest naturalnej warstwy ochronnej. Tłusty krem ma więc za zadanie uzupełnić poziom lipidów w skórze oraz wzmacniać barierę ochronną skóry.

Będzie on pełnił funkcję ochronną, a także działać profilaktycznie. Tłusty krem do twarzy nie jest jednak przeznaczony tylko do skóry suchej. Aplikować powinno się go na każdy typ cery przede wszystkim zimą, kiedy to silniej działają na nią niskie temperatury oraz suche i gorące powietrze w pomieszczeniach. Te czynniki sprawiają, że skóra w szybkim tempie traci wodę, a przez to osłabia się jej warstwa hydrolipidowa. Zimą warto więc po krem tłusty sięgać regularnie.

Jak działa tłusty krem do twarzy?

Krem tłusty ma uzupełniać niedobory lipidów, a przez to wzmacniać warstwę hydrolipidową naskórka. Dzięki temu naskórek chroniony jest przed uszkodzeniami, a także nie traci wody. Krem lipidowy będzie także wykazywał działanie ochronne przed zanieczyszczeniami środowiska, promieniami UV i mikroorganizmami chorobotwórczymi.  Kremy tłuste nie są pozbawione też właściwości nawilżających. Kosmetyki tego typu bogate są w substancje natłuszczające i nawilżające, które pozwalają skórze na dłużej zachować odpowiednią wilgotność.

 

1 comment

Aleksandra says:

Uwielbiam takie tłuste kremy do twarzy – mam bardzo wrażliwą i suchą skórę, wiele kosmetyków mnie uczula i największym wybawieniem są dla mnie właśnie tłuste kremy oparte na naturalnych składnikach

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *