Wideodomofon – jaki wybrać?

Wideodomofony to innowacyjne urządzenia, które ułatwiają codziennie funkcjonowanie w domu. Nie tylko spełniają oczywiste funkcje, ale również podnoszą poziom bezpieczeństwa. Jaki wideodomofon wybrać?

wideodomofon

Jak działa wideodomofon?

Wideodomofon to nowoczesny domofon, którego działanie jest bardzo proste. Za jego pomocą możesz zdalnie kontrolować zamek zarówno drzwi wejściowych, jak i bram, które prowadzą do twojej posesji. W momencie, gdy ktoś do Ciebie zadzwoni, masz możliwość porozmawiania z nim za pomocą modułu, a także otworzenia zamka wejściowego, aby wpuścić gościa. Główną różnicą pomiędzy domofonem a wideomofonem jest sposób komunikacji. Domofon umożliwia kontakt głosowy z osobą, która odwiedza. Z kolei ten drugi wyposażony jest dodatkowo w ekran, dzięki któremu nie tylko słyszysz odwiedzającego, ale również widzisz go na dedykowanym wyświetlaczu. To znacznie bardziej bezpieczna wersja domofonu, ponieważ zanim otworzysz drzwi, możesz zobaczyć, kto do Ciebie przyszedł.

Z czego składają się wideodomofony?

Urządzenie składa się z dwóch części:

 1. Moduł montowany na zewnątrz, przy bramie albo drzwiach wejściowych — zawiera kamerę, przekazująca obraz do wnętrza. Na panelu jest przycisk, który służy za dzwonek, a także klawiatura numeryczna, która pozwala na wprowadzenie kodu, aby odblokować zamek. Klawiatura zazwyczaj wykorzystywana jest w nowoczesnych blokach, gdzie każde mieszkanie ma własny kod, aby otworzyć drzwi. Z kolei najnowsze modele mają czytnik zbliżeniowy. Wystarczy, że zbliżysz do niego specjalną kartę czy brelok, a drzwi się odblokują.
 2. Panel wewnętrzny — montuje się go w środku. Składa się z wyświetlacza, na którym widzisz osobę odwiedzającą, która stoi na zewnątrz. Sprzęt może mieć także wbudowany mikrofon, głośnik czy też słuchawkę. Na panelu umieszczone są przyciski, za pomocą których otworzysz drzwi lub rozłączyć rozmowę. Najnowsze modele mają ekran dotykowy.

jak wybrać wideodomofon

Jaki wideodomofon wybrać?

Bez względu na to, czy kupujesz do domu meble, czy gadżety, zawsze musisz dokładnie rozważyć zakup konkretnego przedmiotu. Wybierając wideodomofon, przede wszystkim weź pod uwagę kilka elementów, które pomogą Ci dopasować sprzęt do potrzeb.

Stacja bramowa wideodomofonu

Występuje w dwóch wariantach. pierwszy to zamontowanie podtynkowe, drugie natynkowe. Warto wybrać taki model, który ma możliwość montażu zarówno natynkowo, jak i podtynkowo np. urzędzenie dostępne na 5tech.pl. Aby stacja bramowa spełniała Twoje oczekiwana, musisz:

 • dopasować kąt widzenia — kaseta musi być tak zamontowana, aby kąt widzenia był odpowiedni. Dzięki temu obraz będzie czytelny i zobaczysz na podglądzie pełną sylwetkę osoby, która wchodzi do budynku,
 • wybrać odpowiedni wymiar stacji bramowej — dokładnie sprawdź szerokość,
 • pamiętać o rozdzielczości — standard to rozdzielczość 2mpx, co gwarantuje solidny odczyt osób, które wchodzą do budynku zarówno w dzień, jak i w nocy,
 • wybrać typ instalacji oraz podłączenie — dopasuj pod typ okablowania, jaki posiadasz,
 • pamiętać o ilości lokatorów — jeżeli wybierzesz stację bramową, to niestety nie rozbudujesz jej w przyszłości,
 • wybrać obudowę odporną na warunki pogodowe oraz wahania temperatur — to podstawa, jeśli sprzęt ma być zamontowany na zewnątrz. Zazwyczaj większość modeli posiada odpowiednią klasę szczelności. Mimo to warto się upewnić, że produkt może znajdować się na dworze.

Monitor do wideodomofonu

Oczywiście to, jaki monitor wybierzesz, zależy od Twoich preferencji oraz oczekiwań. Warto jednak zwrócić uwagę na:

 • rozmiar monitora — najczęściej występują w wersji 7 lub 10-calowej,
 • wyświetlacz — najlepiej dotykowy, ponieważ zapewni Ci maksymalną wygodę,
 • zapis zdjęć oraz wideo — taka funkcja gwarantuje rejestrowanie osób wchodzących, obsługa kart pamięci,
 • możliwość sterowania furtką oraz bramą — podnosi komfort użytkowania,
 • przekierowanie rozmów na smartfona — to oczywiście dodatek, ale za to dla wielu bardzo przydatny,
 • rozdzielczość wyświetlacza — im jest lepsza, tym lepszej jakości obraz.

*wpis sponsorowany

1 comment

Przytulniej says:

Muszę przyznać, że bardzo ciekawy artykuł, który w jasny i interesujący sposób wszystko przedstawia. Chociaż jestem jeszcze zielony w tym temacie, to wierzę, że dzięki Twoim artykułom się to po prostu zmieni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *